Jak wyrobić dziecku paszport?

jak zlozyc wniosek o paszport
Coraz częściej wielu z rodziców, planuje swoje wakacje z najmłodszymi poza granicami naszego kraju. Co najlepsze — takie plany snute są już przez rodziców naprawdę młodych maluchów! Oczywiście takie przygotowania muszą też objąć kwestie formalne, jak chociażby wyrobienie “małemu turyście” paszportu, potwierdzającego jego tożsamość. Często my, jako rodzice, przez ferwor przygotowań do podróży (i stres z nią związany), zapominamy o jego wyrobieniu… lub kompletnie nie wiemy jak się do tego zabrać. Na całe szczęście, specjalnie dla was przygotowaliśmy specjalny poradnik!

Jak wyrobić dziecku paszport — krok po kroku

Musimy pamiętać o tym, że dzieci również muszą mieć własny paszport. Wyrobienie tego dokumentu wymaga od was rodziców lub opiekunów prawnych złożenia wniosku o jego wydanie. Pamiętajcie jednak o tym, że jeżeli wasze dziecko ukończyło 5 lat, powinno ono obowiązkowo zjawić się ono z wami w urzędzie w momencie składania wniosku — bez tego zostanie on nieprzyjęty. Aby złożyć ten wniosek, potrzebna jest zgoda obu rodziców. To ważne, gdyż nawet jeżeli wniosek ten zostanie złożony przez jednego z rodziców, konieczne jest dołączenie właściwej pisemnej zgody poświadczonej przez notariusza lub organ paszportowy. Takie prawo może znacząco utrudnić wydanie paszportu dziecku, gdy np. jeden z rodziców odmówi podpisania zgody. Istnieją jednak przypadki, w których możliwe jest wydanie dokumentu paszportowego za zgodą jednego rodzica — o ile przemawia za tym dobro małoletniego lub uzyskanie drugiego jest ograniczone przez czynniki losowe.

Sprawdź też:

Gdzie wykorzystać bon turystyczny? Lista miejsc i obiektów!

Wracając do procesu wydawania paszportu — wniosek, o którym dziś mowa można złożyć w dowolnym urzędzie wojewódzkim na terenie Polski. A co w sytuacji, gdy składamy ten wniosek na terenie kraju, w którym aktualnie przebywamy (poza Polską). W takim wypadku wniosek powinniśmy złożyć o konsula, który wyda nam polski paszport. To cenna rada, szczególnie gdy dojdzie do sytuacji, gdy zgubimy lub stracimy paszport naszego malucha!

Co potrzeba przy wniosku o paszport dla dziecka?

Sam wniosek to jedno, lecz aby taki wniosek został przyjęty, koniecznym będzie dostarczenie kolorowej fotografii paszportowej (jej wymiary to 35 × 45 milimetrów). Ważne jest to, aby wspomniana fotografia została wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle. Zdjęcie “legitymacyjne” niestety nie przejdzie — potrzebne jest zdjęcie pokazujące twarz od wierzchołka głowy aż do górnej części, a na dodatek musi być ono wykonane w pozycji frontalnej. Co więcej, fotografie paszportowe dzieci powyżej 5 lat muszą też być wykonane z zamkniętymi ustami, a oczy i źrenice malucha muszą być wyraźnie pokazane na zdjęciu. Fotograf, do którego się udacie, na pewno pomoże wam w osiągnięciu zamierzonego i zgodnego z przepisami wyglądu zdjęcia.

paszport polski jak wyrobic dziecku

Poza tym musimy przedstawić dowód opłaty za paszport, dokument potwierdzający możliwość korzystania z ulgi oraz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny — jeżeli oczywiście jesteście posiadaczami takiego dokumentu.

Jeżeli jednak rodzic składa jeden z rodziców, oprócz wspomnianych dokumentów obowiązkowo musimy dostarczyć zgodę drugiego rodzica lub opiekuna prawnego potwierdzoną przez np. notariusza oraz jeden z dokumentów, do których należą:

  • orzeczenie sądu, zaświadczające o tym, że drugi rodzic nie ma prawa o decydowaniu o wydaniu paszportu dla dziecka.
  • orzeczenie sądu rodzinnego, pozwalającego na wydanie paszportu dla dziecka
  • zupełny odpis aktu urodzenia, jeżeli ojciec dziecka jest nieznany.
  • aktu zgonu drugiego rodzica.

Pamiętajcie o tym, że jeżeli wypełnicie błędnie dokumenty, lub urzędnik będzie miał wątpliwości dotyczące tożsamości, lub obywatelstwa dziecka — konieczne będzie dostarczenie dodatkowych dokumentów. Jeżeli jednak nie są one potrzebne, to gratulujemy — udało wam się złożyć wniosek o paszport dla dziecka! Czas oczekiwania na wydanie paszportu zwykle nie przekracza 30 dni. Weźcie to pod uwagę podczas planowaniu swoich wypraw za granicę!

Co jednak z odbiorem paszportu waszego malucha? Otóż odebrać możemy go może osobiście jeden z dwóch rodziców. Po jego odebraniu w urzędzie możecie od razu udać się na zasłużone wakacje lub urlop w rodzinnym gronie.

Czy interesują was inne sprawy urzędowe dla waszego dziecka? Dajcie znać w komentarzach!

Sprawdźcie także:

Bon turystyczny 500+-wakacje dla dzieci- od kiedy, zasady