Jak założyć konto na PUE ZUS? [Platforma Usług Elektronicznych]?

pue zus jak założyc profil
Wraz z nadejściem kryzysu związanego z epidemią koronawirusa, spora część z Polaków otrzymała możliwość ubiegania się o świadczenia takie jak na przykład “postojowe” - świadczenie, które otrzymać mogliśmy w przypadku gdy nasza sytuacja materialna pogorszyła się znacząco. Obecnie, wraz z możliwością ubiegania się o 500+ na dziecko czy bon turystyczny na malucha, warto wiedzieć, że najłatwiej załatwić wszystkie formalności przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, czyli po prostu PUE ZUS. Dziś pokażemy wam, jak założyć konto na tym portalu, umożliwiające wam ubieganie się o wiele świadczeń!

Jak założyć konto PUE ZUS - krok po kroku

Wielu z nam, kwestia zakładania konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS kojarzy się raczej z nieprzyjemnym i długotrwałym obowiązkiem. Musimy jednak pamiętać o tym, że wraz z “przeniesieniem” spraw urzędowych w przestrzeń online, spora część formalności stała się prostsza. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie: jak założyć konto w PUE ZUS? Pierwszym krokiem, niezależnie od celu, dla którego chcemy założyć ten profil, musimy odwiedzić witrynę internetową www.zus.pl. Po wejściu na stronę, musimy kliknąć w “Zarejestruj w PUE”, w nagłówku witryny. pue zus jak założyc profil 1 Drugim krokiem jest wybór sposobu rejestracji. To, gdzie klikniecie, zależne będzie od waszego celu korzystania z platformy. Do wyboru mamy opcje [Dla Ciebie], [Dla przedsiębiorców] oraz [Dla firm]. Jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej, to naszym celem będzie sposób [Dla Ciebie]. pue zus jak założyc profil 2 Trzeci, bardzo ważny punkt, to wybór metody rejestracji, gdyż to dzięki niemu możemy “potwierdzić” swoją rejestrację w urzędzie, jakim jest ZUS. Do wyboru mamy następujące metody:  
  • [Profil zaufany/login.gov.pl] - dzięki niej, potwierdzimy naszą rejestrację w PUE ZUS profilem zaufanym lub inną metodą dostępną na stronie login.gov.pl
  • [Twój kwalifikowany podpis elektroniczny] - dzięki tej opcji potwierdzimy rejestrację swoim kwalifikowanym podpisem elektronicznym (jeżeli takowy posiadamy).
  • [Twoja bankowość elektroniczna] - wybierając tę opcję, potwierdzimy rejestrację przy pomocy konta bankowego (jeżeli bank ten świadczy taką usługę).
pue zus jak założyc profil 3     Zauważ, że niezależnie od tego, jaką opcję wybierzesz, część z danych uzupełni się automatycznie w formularzu.   Oczywiście może się tak zdarzyć, że nie będziemy mieli dostępu do żadnej z metod wymienionych wcześniej. W takim przypadku należy wybrać opcję [Do rejestracji], po jej wybraniu musimy samodzielnie wypełnić formularz swoimi danymi. W ten sposób założymy profil niezaufany — aby potwierdzić swoją tożsamość, w ciągu 7 dni będziemy musieli zgłosić się do placówki ZUS. Czwarty krok to podanie swojego adresu e-mail, niezbędnego do korespondencji. Opcjonalnie, możemy też podać numer telefonu. Piątym krokiem jest ustalenie silnego hasła, służącego do logowania do swojego profilu. Hasło to:  
  • nie może składać się z imienia, nazwiska i daty urodzenia
  • musi zawierać co najmniej 8 znaków (w tym małe i duże litery, znaki specjalne i cyfry.
  Szóstym krokiem jest weryfikacja captcha (zaznaczenie pola “Nie jestem robotem”) i zapoznanie się z regulaminem platformy. Aby kontynuować, należy zaakceptować regulamin (dwa pierwsze okienka są niezbędne do przejścia dalej. pue zus jak założyc profil 4 Siódmym, ostatnim krokiem jest kliknięcie [Zarejestruj profil]. Dzięki temu wasz profil zostanie założony, a wasz login do platformy PUE ZUS otrzymacie na adres e-mail, który podaliście wcześniej. pue zus jak założyc profil 5   Sami widzicie, zakładanie profilu na platformie PUE ZUS jest niezwykle proste i zajmuje maksymalnie kilkanaście minut! Nie ma na co czekać, nigdy nie wiecie, kiedy przyda wam się taki profil! Na sam koniec, obejrzyjcie film prezentujący ten proces: https://youtu.be/UUzCFpwDVLA