Inowrocław – miasto przyjazne dzieciom

Inowrocław z dzieckiem opinie atrakcje

Inowrocław to niezwykłe miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim, w sercu Kujaw Zachodnich. Określane jest często „miastem na soli”, co związane jest z jego położeniem na olbrzymich pokładach soli. Jest jednym z nielicznych miast uzdrowiskowych w centralnej Polsce i może pochwalić się wyjątkowymi walorami turystycznymi.

Miasto posiada bogatą i ciekawą historię, zachwyca przepięknymi dywanami kwiatowymi, malowniczymi stawami, fontannami oraz innymi atrakcjami. Pobyt w Inowrocławiu z pewnością przysporzy każdemu wielu niezapomnianych przeżyć. Na najmłodszych czeka u nas wiele atrakcji…

Park Solankowy Inowrocław

W Inowrocławiu mieści się przepiękny 85 hektarowy park z licznymi atrakcjami. Na jego terenie znajduje się druga pod względem wielkości tężnia uzdrowiskowa. To naturalne inhalatorium  solankowe  z  unikalnym oświetleniem. Jest ona wizytówką miasta i największą atrakcją Parku Solankowego. Dla zdrowia polecamy całej rodzinie spacer wokół tężni. Od wiosny do jesieni można również podziwiać panoramę parku, wchodząc na taras widokowy, co sprawi frajdę każdemu dziecku.

Teren wokół tężni uzdrowiskowej jest doskonałym miejscem na rodzinne spędzenie czasu. Rodzice mogą wypocząć na ławeczkach i skorzystać z powietrza nasyconego jodem, a dzieci w tym czasie mogą wyszaleć się na specjalnym placu zabaw, skorzystać z torów do minigolfapograć  w  kręgle  lub  wspólnie z rodzicami zagrać w szachy na świeżym powietrzu.

Po więcej informacji, koniecznie sprawdźcie nasz artykuł: 

Mrówkowy Plac Zabaw – Inowrocław

Inowrocław miasto przyjazne dzieciom

Dla odważnych niedaleko tężni powstał park linowy o różnych stopniach trudności, który zapewni wiele emocji i niezapomnianych wrażeń każdej rodzinie. W Parku Solankowym znajdują się także ścieżki rowerowe, stworzone z myślą o  osobach  lubiących  aktywny wypoczynek. Łączna długość ścieżek rowerowych  w  Parku  Solankowym wynosi 7,9 km. Rodzinna wyprawa rowerowa  pozwoli  poznać  ciekawe atrakcje parku.

Inowrocław rodzinne atrakcje park

Świetnym miejscem na chwilę relaksu, kiedy pociechy będą miały ochotę wypocząć, jest specjalny obiekt – grillowisko, gdzie można zorganizować piknik. Znajduje się on w nowej części Parku Solankowego. Jest tam również piaszczysta plaża oraz sztuczny stawek - idealne miejsce na odpoczynek.

Inowrocław rodzinne atrakcje most

W parku mieści się także Pijalnia wód z palmiarnią i chatą kujawską. Jest to naprawdę ciekawy i zarazem nowoczesny obiekt, w którym dorośli mogą skosztować pysznej kawy, a dzieci smacznego deseru. W Pijalni „Inowrocławianka” degustować można również dwie wody – mineralną „Inowrocławiankę”  i  leczniczą  „Jadwigę” wydobywane  w Inowrocławiu.

Znajduje się tam pomnik teściowej, na której kolanach siedzi malutki piesek. Z pewnością zwróci on uwagę niejednego małego ciekawskiego turysty. Warto tutaj zrobić sobie rodzinne zdjęcie, które będzie wspaniałą pamiątką.

Inowrocław miasto przyjazne dzieciom

Inowrocławska Palmiarnia przyciąga uwagę różnorodnością gatunków roślin egzotycznych. Każde dziecko będzie miało okazję zobaczyć egzotyczne gatunki roślin bez wyjeżdżania z Polski. Najmłodszych zainteresuje także oczko wodne, w którym pływają złote rybki, a dorośli zachwyceni będą tropikalnymi roślinami i cudownym śpiewem ptaków.

Warto zwiedzić także chatę kujawską, gdzie najmłodsi mogą dowiedzieć się jak mieszkali ich pradziadkowie oraz jak wyglądał strój kujawski. Obejrzeć tam można m.in. oryginalną zabudowę kuchni chaty kujawskiej, sprzęty domowe, jakie były używane w tamtych czasach, sypialnię. Jest to niezwykle ciekawa lekcja historii - właśnie dlatego zalecamy jej "odbycie" właśnie w Inowrocławiu!

Muzeum im. Jana Kasprowicza - Inowrocław

Jeżeli macie ochotę na nieco dokładniejsze poznanie historii Inowrocławia, to koniecznie musicie odwiedzić wraz z dziećmi Muzeum im. Jana Kasprowicza. Na piętrze tego muzeum znajdziemy także salę dedykowaną właśnie Janowi Kasprowiczowi oraz Stanisławowi Przybyszewskiemu - niezwykle ważnym postaciom związanym z Inowrocławiem. W piwnicy tego muzeum czekają na nas przeróżne przedmioty i artefakty dotyczące przeszłości miasta, związanej z kopalniami soli! Wizyta obowiązkowa!

Centrum miasta

W myśl znanego powiedzenia „podróże kształcą”, Inowrocław zaprasza małych turystów na Wystawę Solnictwa i wystawę archeologiczną „Askaukalis Inowrocław”. W tej pierwszej można zobaczyć jak wyglądała kopania soli w Inowrocławiu. Wystawa Askaukalis natomiast zachwyci cennymi eksponatami z okresu neolitu.

Warto wybrać się również na inowrocławski rynek. Uwagę przyciąga tutaj piękna, podświetlona (wieczorami) fontanna, która tańczy w rytm muzyki – niejedno  dziecko  przemknie  przez fontannę podczas upałów…

Inowrocław miasto przyjazne dzieciom

Niedaleko niej stoi pomnik patronki miasta – Królowej Jadwigi, która w wieku 10 lat objęła tron Polski. Rodzice na pewno zainteresują się tablicami wmontowanymi w deptak na ul. Królowej Jadwigi, prezentującymi atrakcje miasta.

Inowrocław atrakcje dla dzieci

Najmłodsi natomiast mogą w Inowrocławiu zabawić się w śledzenie żaczków (są to małe figurki wykonane z brązu), które wskażą im miejsca atrakcyjne turystycznie. Mogą też spróbować swoich sił w liczeniu wiewiórek, które spotkają w Inowrocławiu – podpowiedź: wiewiórki skaczą po kamienicach na ulicy Solankowej, w Parku Solankowym i w centrum miasta…

Inowrocław miasto przyjazne dzieciom

Dla  rodzin  z  dziećmi,  które  lubią spacerować  i  rozwiązywać  zagadki  mamy przygotowane gry terenowe. Stanowią one doskonałą formę spędzania wolnego czasu. Można je nabyć w punkcie informacji turystycznej przy ul. Królowej Jadwigi 3. Dostępne są 2 gry terenowe: o tematyce historycznej „Tropem Piastów” i o tematyce uzdrowiskowej „Ścieżka zdrowia”.

Inowrocław miasto przyjazne dzieciom

Inowrocławska  Lokalna Organizacja  Turystyczna organizuje  również  dla najmłodszych projekt „Bajkowy tramwaj”.  Dzieci,  słuchając legend  o Inowrocławiu  w zabytkowym  wagoniku tramwajowym, poznają historię i atrakcje miasta.

Inowrocław atrakcje dla dzieci

Gdyby rodzice potrzebowali chwili odpoczynku, na terenie Inowrocławia znajdą cztery specjalnie przygotowane zamknięte bawialnie z trampolinami, basen z piłeczkami, tunele itp.

Place zabaw Inowrocław

W Inowrocławiu można udać się z dziećmi także na jeden z wielu placów zabaw z mnóstwem atrakcji. Plac Zabaw Mrówka w Parku Solankowym oferuje maluchom ciekawe miejsca do zabawy, m.in.: zjeżdżalnie, huśtawki, drabinki, tory przeszkód, piaskownice. Natomiast Plac Zabaw Miś jest najczęściej odwiedzanym placem zabaw. Mieszczą się tam m.in.: huśtawki, karuzele, piaskownice, urządzenia z których mogą korzystać dzieci niepełnosprawne, zadaszona piaskownica i wiele innych. Nawierzchnia placu wykonana jest z materiałów, które pozwalają uniknąć urazu podczas upadku. Na jego terenie znajdują się ławeczki dla rodziców.

Inowrocław rodzinne atrakcje

Inowrocław miasto przyjazne dzieciom

Inowrocław rodzinne atrakcje

Inowrocław miasto przyjazne dzieciom

W Skate Parku, który obejmuje obszar 800 m² powierzchni asfaltowej, mieszczą się różne przeszkody przeznaczone do nauki trików. To miejsce przeznaczone dla miłośników mocnych wrażeń. Korzystają  z  niego  m.in.  mali wyczynowcy, którzy lubią sporty ekstremalne, np.  jazdę  na  łyżworolkach,  deskorolce, rowerach BMX. Pamiętajcie jednak o tym, że nieletni mogą korzystać z tego obiektu wyłącznie pod asystą dorosłych!

Inowrocław miasto przyjazne dzieciom

Sprawdź także: 

Kujawsko-pomorskie: atrakcje dla dzieci-co zobaczyć?

Baseny dla dzieci - Inowrocław

Sympatycy pływania mogą udać się na basen - w Inowrocławiu są do wyboru cztery pływalnie:

- Kryta  Pływalnia  Wodny  Park  jest nowoczesnym obiektem, wyposażonym w sześciotorową nieckę sportową z torami do nauki pływania, nieckę rekreacyjną dla dzieci ze zjeżdżalnią i torami do nauki pływania, kaskadę do masażu, sztuczną rzekę, gejzer powietrzny, jacuzzi oraz zjeżdżalnię o długości 82 m. Znajduje się tam również kawiarnia, siłownia, solarium, sauna,  gabinet  masażu.  Obiekt przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych (fot. OSiR Inowrocław).

Inowrocław rodzinne atrakcje

- Kryta Pływalnia Delfin - w skład pływalni wchodzi basen o wymiarach 25 x 12,5 m z 6 torami oraz trybuną ze 154 miejscami siedzącymi, sala gimnastyczna z szatnią oraz sauna.

delfin inowrocław basen atrakcje dla dzieci

- Basen „Inowrocławska Terma” podzielony jest na część wewnętrzną i zewnętrzną, którą osłania rozsuwany dach. W części zewnętrznej znajduje się strefa dla małych dzieci o głębokości 30 cm i basen rekreacyjny o głębokości od 110 cm do 160 cm z dwoma torami. Jest tam mnóstwo atrakcji, m.in.: gejzer, kaskada, hydromasaż, grzybek, sztuczna rzeka. Woda solankowa w basenie ma działanie lecznicze, odmładza i regeneruje skórę, poprawia krążenie, odpręża. Basen przystosowany jest do korzystania przez osoby niepełnosprawne.

Inowrocław miasto przyjazne dzieciom

- Basen odkryty – dostępny jest dla mieszkańców i turystów w sezonie letnim. Najmłodsi mogą popluskać się w brodziku, a starsi popływać w głębokim basenie. Znajdują się też tam dwa boiska do streetballa, boisko do siatkówki plażowej oraz dwa tory kręgielni.

Inowrocław posiada również doskonałą bazę dla małych sportowców

  • halę widowiskowosportową,
  • stadion,
  • korty tenisowe,
  • 6 orlików - boiska, gdzie dzieci i młodzież mogą grać w piłkę nożną, ręczną, siatkówkę, koszykówkę.

Inowrocław jest wspaniałym miejscem na spędzenie czasu wolnego dla rodzin z dziećmi. Żaden turysta, zwłaszcza ten najmłodszy nie będzie się nudzić! W Inowrocławiu znaleźć można wiele rodzinnych rozrywek. Dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na dłuższy pobyt, zapraszamy na weekend! W ciągu roku organizowanych jest mnóstwo imprez dla najmłodszych, odbywających się w Parku Solankowym, w Teatrze Letnim czy w centrum miasta. Na pewno uda się trafić na coś ciekawego!

Inowrocław letni teatr dla dzieci

Inowrocław miasto przyjazne dzieciom

Inowrocław atrakcje dla dzieci

Inowrocław miasto przyjazne dzieciom

Inowrocław to miasto zdecydowanie atrakcyjne dla rodzin z dziećmi! Dzieckowpodrozy.pl zaprasza Was do odkrywania uroków i atrakcji tej miejscowości przyznając znak "Miasto Przyjazne Dzieciom". 

atrakcje dla dzieci