Turcja wakacje z dzieckiem

wakacje w Turcji

Na szczęście czasy, w których baliśmy się panicznie wszelkiej odrębności kulturowej, już minęły. A że w takich krajach jak Turcja warunki do wypoczynku są świetne, a w dodatku można też zobaczyć wiele ciekawych rzeczy, to warto zabrać tam dziecko na wakacje. To, że pozna ono inne obyczaje, może mu wyjść tylko na dobre.

Sprawdź najlepsze oferty na wakacje w Turcji: >>>tutaj<<<

Często mamy obawy przed wyjazdem do Turcji, a głównym powodem naszego strachu jest panujący w tym kraju islam. Te obawy są jednak całkowicie bezzasadne! Jest to bowiem kraj bardzo tolerancyjny, a w dodatku we wszystkich miejscowościach o profilu turystycznym mieszkańcy przyzwyczajeni są do przyjeżdżających tu Europejczyków i doskonale zdaje sobie sprawę z ich sposobu życia. Dlatego też infrastruktura turystyczna jest w takich miejscach świetnie rozwinięta, nie brakuje hoteli o wysokim standardzie, które spełniają wszystkie warunki do przyjęcia dzieci, a także zapewniają im wiele atrakcji. Jakie miejsca lub regiony warto wziąć pod uwagę w momencie podejmowania decyzji o wyjeździe do Turcji?

Riwiera Turecka

Bezwzględnie najczęstszym celem rodzinnych do kraju położonego nad Bosforem jest Riwiera Turecka. Jest to region położony w południowo-zachodniej Turcji i swoim obszarem obejmuje wybrzeża wzdłuż Morza Śródziemnego. Tym, co najbardziej przyciąga nas do Riwiery, jest obecność przepięknych szerokich plaż, pozwalających na odpowiedni wypoczynek. Najpopularniejsze miasta, jakie warto odwiedzić w tym regionie to przede wszystkim Antalya, Alanya i Side, które najlepiej odwiedzić w czasie letnim, jednak jeżeli potrzebujecie nieco więcej spokoju i braku tłumów turystów, warto pomyśleć o wyjeździe w zimowe miesiące!

Sprawdźcie także: Pogoda w Turcji w styczniu i lutym – czy warto jechać zimą?

 

Antalya

W przypadku Antalyi możemy nie tylko zakwaterować się w jednym z wielu wysokiej klasy hoteli, ale też skorzystać z bogatego zaplecza sklepów, restauracji czy galerii. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że jeżeli chcemy zobaczyć inne ciekawe atrakcje tego miasta, konieczne będzie wynajęcie samochodu. antalya turcja wyjazd z dzieckiem najlepsze miasta Jeżeli chcecie udać się do Riwiery Tureckiej samolotem, to mamy dla was dobrą wiadomość — do Antalyi można dostać się z wielu lotnisk w naszym kraju, takich jak te w Gdańsku czy Warszawie. Oczywiście zdarzają się loty bezpośrednie pozwalające na bezpośrednie dotarcie do celu naszego wypoczynku, jednak należy raczej nastawić się na przynajmniej jedną przesiadkę (najczęściej dochodzi do niej w Stambule).

Alanya

Alanya to również popularne miasto, znane ze swoich plaż, tajemniczych jaskiń czy także zabytków pozwalających na zanurzenie się w historii Turcji. To jednak nie wszystko, co czeka tam na turystów. Alanya to według nas miejsce najbardziej przystosowane dla rodziców z dziećmi. W hotelach czekają na was zróżnicowane animacje, zarówno dla maluchów, jak i dorosłych. Na pewno nie będziecie się tu nudzić! alanya turcja wyjazd z dzieckiem najlepsze miasta

Side

Ostatnim z polecanych przez nas miejsc w Riwierze Tureckiej jest Side. Kurort ten to wprost idealne miejsce na letnie wczasy. Oprócz wylegiwania się na plażach czy nad hotelowym basenem warto jednak zastanowić się nad udaniem się do bizantyjskiej bazyliki, czy też ruin świątyni Apollina i Ateny. side turcja wyjazd z dzieckiem najlepsze miasta

Turcja Egejska - Bodrum

Turcja Egejska to niemalże bezpośrednia konkurencja dla Riwiery, jednak oferuje ona nieco inne atrakcje. Oprócz przepięknych plaż w tym obszarze możemy spotkać niezwykle dużo ciekawych zabytków, a na szczególną uwagę zasługuje jeden z cudów świata, jakim są ruiny Halikarnasu w Bodrum. Samo Bodrum przyciąga turystów także swoimi pięknymi plażami. Szczególną popularnością w rejonie tego kurortu cieszą się bazy nurkowe, w której swoich sił może spróbować absolutnie każdy: zarówno amatorzy, jak i nieco bardziej zaawansowani miłości tego typu atrakcji. bodrum turcja wyjazd z dzieckiem najlepsze miasta W przypadku lotów z Polski do Bodrum próżno jednak szukać bezpośredniego połączenia lotniczego — wszystkie z nich obejmują co najmniej jedną przesiadkę. Wpierw musimy dostać się do Stambułu, co najłatwiej osiągnąć lecąc ze stolicy naszego kraju, natomiast następnie musimy wsiąść do samolotu lądującego na lotnisku w Bodrum. Podróż między tymi miastami zajmuje niewiele ponad godzinę.

Marmaris

Inną wartą uwagi miejscowości w obrębie Turcji Egejskiej jest Marmaris. Jest to największy port jachtowy w Turcji, co zachęca do nawet krótkiego rejsu. Podobnie jak w poprzednio omawianych miejscach, nie brakuje tu pięknych i słonecznych plaż, lecz to nie wszystko. Marmaris to także świetne połączenie rozwiniętego zaplecza turystycznego, w postaci hoteli, restauracji czy parków wodnych, ale też ciekawych zabytków wartych odwiedzenia, takich jak zamek rozbudowany przez samego Sulejmana. marmaris turcja wyjazd z dzieckiem najlepsze miasta Musicie jednak pamiętać o tym, że bujne życie nocne w Marmaris sprawia, że miasto to zasypia naprawdę późno! Jeżeli chodzi o dojazd do tego miejsca, to nie należy on do najprostszych. Na samym początku musimy dolecieć z Polski do Stambułu, a następnie wsiąść do samolotu do Dalaman. Lądując w tym mieście warto już zawczasu mieć przygotowany transport do Marmaris, gdyż obie miejscowości dzieli przynajmniej godzinna przejażdżka samochodem. Stambuł i okolice Jeżeli wspomnieliśmy już wcześniej o sercu tureckiego narodu, czyli Stambule, to również warto go odwiedzić z naszymi dziećmi, zwłaszcza jeżeli zależy nam na poznaniu historii i kultury tego państwa. Stambuł leżący zarówno w Europie, jak i Azji (to jedyny tego typu przypadek na całym świecie) to miasto pełne przeciwności. Z jednej strony możemy zauważyć tam ogromne centra handlowe, a z drugiej ogrom zabytków, które trzeba zobaczyć na własne oczy! Co warto zobaczyć w dawnej stolicy Turcji? Lista jest doprawdy imponująca — Hagia Sophia, Wielki Bazar czy Meczet Sulejmana to pozycje obowiązkowe. stambul turcja wyjazd z dzieckiem najlepsze miasta Dostanie się do Stambułu jest także całkiem proste - w przypadku bezpośredniego lotu z warszawskiego lotniska cała podróż zamknie się w trzech godzinach. Częściej jednak zetkniemy się z lotami z jedną przesiadką, przez co dotarcie do celu przedłuży się o kilka godzin.  Kiedy jednak warto przyjechać do Stambułu? Otóż to zależy od tego, jaki typ urlopu nas interesuje. Lato nad Bosforem jest niezwykle gorące, ale i wilgotne, przez co spora część z was może odczuwać dyskomfort wynikający z warunków atmosferycznych. Z drugiej strony, zimy w tym rejonie potrafią być naprawdę chłodne i deszczowe. Właśnie dlatego, polecamy wyjazd do Stambułu w okolicach późnej wiosny czy wczesnej jesieni, gdyż temperatury tam panujące wahają się w okolicach komfortowych 20 stopni Celsjusza. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć wszystko co chcemy, bez konieczności przepychania się między tłumami turystów.

Erzurum

Jeżeli jednak poszukujecie w Turcji atrakcji typowo zimowych, to powinniście obowiązkowo skierować swoją uwagę na miejsce, jakim jest Erzurum. Jest to bez wątpienia najbardziej znany kurort narciarski w tym kraju, stanowiący centrum wszystkich sportów zimowych w Turcji. Stoki osiągają tutaj wysokość nawet 3000 metrów nad poziomem morza, a ilość tras zadowoli nawet największych zapaleńców szukających śnieżnych wrażeń! Erzurum warto odwiedzić w okresie od listopada do marca, gdyż to wtedy panują doskonałe warunki do jazdy na nartach czy snowboardzie. Warto także pamiętać o tym, że miast to ma także wiele ciekawych zabytków i czy świątyń (szczególnie polecamy meczet Ulu Cami), które warto odwiedzić w wolnym czasie.  Erzurum turcja wyjazd z dzieckiem najlepsze miasta Niestety w przypadku Erzurum, leżącego we wschodniej części Turcji, podróż z naszego kraju bywa znacznie dłuższa. Na samym początku musimy dostać się do Warszawy, w której czeka na nas 2,5-godzinny lot do Stambułu. To jednak nie koniec, gdyż musimy tam przesiąść się na samolot wprost do Erzurum, a po przekraczającym 2 godziny locie trafimy na miejsce naszych wczasów!

Sprawdź koniecznie: Gdzie na bezpieczne wakacje?

Wakacje  - Turcja wczasy z dzieckiem

Jedyną rzeczą, na którą trzeba uważać jest tzw. „klątwa sułtana” zwana też „klątwą faraona”. Jest to przypadłość, na którą cierpią Europejczycy przyjeżdżający do Azji lub Afryki, a objawia się ona biegunką i wymiotami. Wynika z innej flory bakteryjnej, do której nie jesteśmy przystosowani, ale można jej zapobiec dokładnie myjąc ręce, wszystkie owoce i warzywa, pić tylko butelkowaną wodę, a przed posiłkiem coca-colę mającą właściwości odkażające.

Pamiętajcie – przed wyjazdem zagranicznym postarajcie się o EUROPEJSKA KARTA UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO WNIOSEK Wakacje Turcja wczasy z dzieckiem Jeśli zdążyliście już odwiedzić Turcję ze swoją pociechą, postarajcie się napisać kilka słów na ten temat!