Gdzie na bezpieczne zagraniczne wakacje 2020? Jakie kraje omijać?Gdzie nie jechać?

Wybierając się na wczasy z rodziną liczymy na beztroskie chwile, wolne od stresu i jakichkolwiek problemów. Dlatego lepiej przed wyjazdem upewnić się, czy w wymarzonym przez nas turystycznym raju na pewno będziemy czuć się bezpiecznie. W 2020 r. przy planowaniu rodzinnego wypoczynku powinniśmy też rozważyć możliwe scenariusze epidemii nowego koronawirusa

Skorzystaj z bezpłatnej lekcji:

dla dzieci bezpłatna lekcja-atrakcje

Zaplanuj tani weekend i wakacje  w LEGOLAND

Pandemia Koronawirusa, a planowanie wakacji i podróży?

Obecnie najwięcej obaw podczas planowania wakacji wywołuje szybkie rozprzestrzenianie się Koronawirusa. O ile w styczniu zdecydowanie odradzano podróże do Chin,  dziś ogłoszono PANDEMIĘ i koronawirusa COVID-19 i Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszystkich podróży zagracznicnych.  Aktualnie to właśnie w Europie znajduje się epicentrum pandemii, a kraje takie jak Włochy, Hiszpania czy Francja mają duże problemy z opanowaniem kryzsu. Nie ma krajów wolnych od nowego koronawirusa. Rząd w Polsce zdecydował o zamknięciu granic i wszystkich pasażerskich połączeń międzynarodowych. Najbliższe dni i tygodnie będą kluczowe. Europa musi zmierzyć się z problemem koronawirusa na skalę, jakiej się nie spodziewano. Cała branża turystyczne ponosi ogromne straty, bez pomocy rządów wiele biur podróży czy linii lotniczych może wkrótce ogłosić bankructwo. Światowa Organizacja Turystyczna szacuje, że w związku z pandemią koronawirusa ponad 50 mln osób zatrudnionych w sektorze turystyki straci pracę. Dziś trudno jednoznacznie wyznaczyć dalsze scenariusze...

Może w tym roku najbezpieczniej poznać uroki Polski? Sprawdź koniecznie: Wakacje z dzieckiem w Polsce-najlepsze miejsca!

Zagrożenie terrorystyczne?

Skomplikowana sytuacja polityczna i gospodarcza sprawia, że niektóre spośród państw będących popularnymi wakacyjnymi destynacjami, stają się niestabilne i nie zawsze potrafią zapewnić bezpieczeństwo wypoczywającym turystom z innych krajów. Chodzi tu oczywiście o zagrożenia terrorystyczne, tak mocno widoczne zwłaszcza 4 -5 lata temu. Wystarczy wymienić tu przykład Tunezji – wcześniej bardzo chętnie odwiedzanej przez Polaków. To kraj w którym pogoda prawie zawsze nas rozpieszcza, można spróbować pysznej kuchni i zobaczyć wspaniałe antyczne zabytki. Jednak po zamachu w kurorcie Susa w czerwcu 2015 roku, którego celem byli przede wszystkim turyści, wiele biur podróży wycofało wówczas swoje oferty wyjazdów do tego państwa. Władze Tunezji zapewniają, że są w stanie przeciwdziałać podobnym zamachom w przyszłości, do dziś znacznie mniej Europejczyków decyduje się wyjechać tam na wczasy, choć od 2017 r. możemy zauważyć powrót zainteresowania Tunezją, a rok 2019  miał być przełomowy. Podobnie w kwestii wyjazdów do Egiptu - ten po kilku latach mniejszego zainteresowania ponownie zaczyna pokazywać się wśród najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych Polaków. Czy ryzyko nie jest zbyt duże? Sprawdźmy.

Które kraje są bezpieczne?

Bezpieczne kraje na wakacje 2018 MSZ gdzie jechać

Często w wyniku szumu medialnego mamy do czynienia z masą sprzecznych informacji, niektóre zostają odwoływane już po kilku godzinach, inne czasem wyolbrzymiają zagrożenie. Dlatego najbardziej rzetelnym źródłem naszej wiedzy powinno być Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które na swojej stronie internetowej (tutaj) zamieszcza ostrzeżenia dla podróżujących w zależności od aktualnej sytuacji.

Komunikaty MSZ określają zagrożenie w czterech stopniach:

 1.  "Zachowaj (zwykłą) ostrożność" - oceniając poziom zagrożenia na zbliżony do tego w Polsce,
 2. "Zachowaj szczególną ostrożność"  oceniając poziom zagrożenia wyższy niż w Polsce,
 3. "MSZ odradza podróże, które nie są konieczne" - oceniając poziom zagrożenia na znacznie wyższy niż w Polsce. W naszej ocenie podróże konieczne to podróże w celach zawodowych, pilnych sprawach rodzinnych itd. Podróży urlopowych nie uważamy za konieczne. Ostateczna decyzja, czy podróż jest konieczna należy do obywatela;
 4. "MSZ odradza wszelkie podróże"  - oceniając poziom zagrożenia jako najwyższy. Odradzane są wszelkie podróże, w tym w celach zawodowych i pilnych sprawach rodzinnych.

Sprawdź: Turcja - na wakacje z dzieckiem?

Dla przykładu – w Tunezji, w zależności od lokalizacji, wydano aż 3 różne ostrzeżenia. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże na pogranicze tunezyjsko-algierskie; do Parku Narodowego Jebel Mgilla; do Parku Narodowego Jebel Chambi; na pustynię w południowej części kraju, z wyjątkiem miejscowości turystycznych: Tozeur, Nafta, Douz, Matmata oraz Tatawin wraz z okolicznymi ksarami (w promieniu 20 km); na pogranicze tunezyjsko-libijskie. MSZ odradza podróże, które nie są konieczne, do gubernatorstw (wilajatów): Kafsa (Gafsa), Al Kasrajn (Kasserine) oraz Sidi Bu Zajd (Sidi Bouzid), gdzie z uwagi na pogarszającą się sytuację ekonomiczną często dochodzi do manifestacji, protestów społecznych i blokad dróg. Na pozostałym terytorium Tunezji, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności m.in. ze względu na zagrożenie terrorystyczne.

Tunezja - ataki 2019 r. Większość z nas być może pamięta z mediów czerwcowe ataki bombowe w stolicy kraju, Tunisie. Dwa zamachy zorganizowane przez tzw. Państwo Islamskie miały miejsce w pobliżu ambasady Francji i w pobliżu komisariatu na przedmieściach. Oba były wymierzone w tunezyjskie siły bezpieczeństwa, jednak z uwagi na to, iż był to szczyt sezonu turystycznego w Tunezji, ucierpiały też osoby cywilne. I jak to zawsze bywa - część osób odwołało po tym swoje podróże, a część zdecydowała się do Tunezji polecieć - i miała udane, spokojne wakacje. MSZ zaleca oczywiście, by wybierać wyjazdy grupowe organizowane przez zarejestrowane biura podróży, by nie poruszać się w porze wieczornej oraz nocnej poza strefami turystycznymi, głównymi szlakami komunikacyjnymi oraz w biedniejszych dzielnicach dużych miast. Ale nie jest to jednoznaczne z tym, że ktoś, kto to uczyni, natychmiast zostanie zaatakowany.

Podobne zróżnicowanie ostrzeżeń dotyczy Egiptu. Są miejsca, do których MSZ odradza obecnie wszelkie podróże, i są to Półwysep Synaj (z wyjątkiem kurortu Szarm el-Szejk), Pustynia Zachodnia, w tym rejon oaz, a także obszary znajdujące się przy granicy z Libią oraz przy granicy z Sudanem, oraz tzw. trójkąt Halaib (południowo-wschodni rejon przy granicy z Sudanem). Poza tym MSZ odradza podróże, które nie są konieczne, do strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu (z wyjątkiem głównych dróg łączących Kair bezpośrednio z miejscowościami: Ismailia, Port Said i Suez, oraz ośrodkami turystycznymi położonymi nad Morzem Czerwonym: Ain Sokhna, El-Gouna, Hurghada, Safaga i Marsa Alam), do Delty Nilu i na wybrzeże Morza Śródziemnego (z wyjątkiem Port Saidu i Aleksandrii; uwaga: podróż z Kairu do Aleksandrii inną drogą niż autostrada Alexandria Desert Road nie jest rekomendowana) oraz do Doliny Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (z wyjątkiem miasta Luksor) oraz pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel). Na pozostałym terytorium Egiptu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. W Egipcie obowiązuje stan wyjątkowy. Spodziewać się należy wzmocnionych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej.

Egipt - ataki 2019 r. W maju tego roku miał miejsce atak terrorystyczny na turystów w pobliżu Piramidy Cheopsa w Gizie. W wyniku eksplozji ładunku umieszczonego na drodze rannych było kilkunastu turystów i był to drugi na przestrzeni półrocza atak o takim charakterze. Państwo Islamskie uderza w turystykę jako główne źródło przychodów kraju i fundament stabilności państwa. Wystarczy wspomnieć chociażby zamach bombowy z 2015 r. na rosyjski samolot pasażerski na Synaju, który sprawił, że udział turystyki w PKB zmalał do 3,2 proc. Czy w związku z tym w kurortach takich jak Szarm el-Szejk, Hurghada czy Marsa Alam jest bezpiecznie? Na pewno są one otoczone rozbudowaną, zaawansowaną ochroną wywiadowczą i wyjątkowo pilnie strzeżone. Terroryści mogą oczywiście próbować ataków na te miejsca, ale jest to stosunkowo trudne. Dlatego też turyści przylatują tam stęsknieni za relaksem i odpoczynkiem i liczą na to, że nie spotka ich nic złego, o czym można usłyszeć w wiadomościach.

Sprawdź: Egipt - najlepsze hotele z aquaparkiem

Często też w różnych częściach danego kraju wydzielone są regiony bardziej i mniej niebezpieczne. Przykładem niech będzie tutaj Turcja. MSZ odradza wszelkie podróże do części Turcji przy granicy z Syrią i Irakiem. Powodem są oczywiście prowadzone w tych państwach działania wojenne. Sytuacja staje się jeszcze bardziej napięta po zamachach w Stambule. Odradza podróże, które nie są konieczne, do okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią oraz do okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem. W Turcji względnie spokojna jest za to Riwiera Turecka. 18 lipca 2018 r. przestał obowiązywać trwający od 2016 r. stan wyjątkowy. Uprawnienia organów bezpieczeństwa pozostały jednak bardzo szerokie.

W ten sposób na liście krajów, które wskazywane są jako niebezpieczne przez MSZ (na całości terytorium lub na części) znajdują się i Egipt, i Tunezja, i Turcja – uwielbiane przez polskich turystów. Mimo oficjalnych komunikatów, część turystów decyduje się na wypoczynek w kurortach, wierząc, że te są dobrze zabezpieczone i nie ma zagrożenia atakami. Jesteśmy dalecy od "siania paniki", każda decyzja powinna wynikać z dokładnej analizy i być dobrze przemyślana, jednak nie możemy nie odnieść wrażenia, że lekceważenie komunikatów MSZ ma podobieństwo do lekceważenia komunikatów Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie lokat w Amber Gold - one też wszystkim się podobały, dopóki nie doszło do tragedii. MSZ nie jest w stanie zakazać nikomu podróży. To tylko wskazówki, do których powinniśmy się zastosować. 

turcja egipt niebezpieczne wakacje rejony gdzie nie jechać opinie

Pod koniec 2017 r. do listy ostrzeżeń dodano również Izrael, do którego coraz można dolecieć bezpośrednio tanimi liniami z kilku miast w Polsce. Wszystko w związku z napiętą sytuacją polityczną. Ministerstwa w szczególności odradza podróże do Strefy Gazy i obszarów z nią graniczących oraz obszarów przygranicznych z Libanem i Syrią (w tym na Wzgórza Golan, a okresowo także do Galilei). Odradza podróże, które nie są konieczne, na terytoria Zachodniego Brzegu Jordanu (m.in. Ramallah, Betlejem, Hebron). Również w aglomeracjach miejskich Tel Awiwu i Hajfy oraz w Jerozolimie (zwłaszcza na Starym Mieście) zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. W związku z listopadowymi atakami w Strefie Gazy w 2019 r. i zamknięciem przejść granicznych obywatele polscy przebywający tam muszą liczyć się z brakiem możliwości powrotu do kraju do czasu ponownego otwarcia granic. MSZ podaje również, iż w Ejlacie, do którego dzięki tanim lotom w każdym tygodniu leci setki Polaków, turyści mogą być narażeni na oszustwa finansowe i kradzieże. Zaleca rozważne korzystanie z kart płatniczych i kredytowych w restauracjach, wypożyczalniach samochodowych na stacjach benzynowych oraz innych punktach usługowych.

Co z Europą? 

Ostrzeżenia MSZ i niebezpieczeństwa od pewnego czasu nie dotyczą już wyłącznie krajów afrykańskich. Napięcie związane z zamachami tzw. "Państwa Islamskiego" można odczuć w wielu krajach Europy. Wydarzenia we Francji, zamachy w Belgii nie pozostawiają złudzeń - atrakcyjne pod względem turystycznym stolice państw europejskich są na celu zamachowców (MSZ oba te kraje zamieścił na liście z ostrzeżeniem Zachowaj Ostrożność). Obecnie na całym terytorium Francji obowiązuje 2 poziom zagrożenia terrorystycznego i oznacza to, że w ocenie władz francuskich istnieje ryzyko zamachu. Podobnie jest w Belgii, gdzie 22 stycznia 2018 r. obniżono poziom zagrożenia z 3 na 2. Jednocześnie poziom 3 został utrzymany dla niektórych miejsc.

Nie można jednak dać się sparaliżować - możemy przyjąć, że zdecydowana większość europejskich kierunków jest bezpieczna, a szczególną ostrożność powinniśmy zachować odwiedzając największe miasta. Powinniśmy też zachować wyrozumiałość podczas wzmożonych kontroli na lotniskach, dworcach czy autostradach.

Najbezpieczniejsze kraje na wakacje to...

Dobrym wyznacznikiem bezpieczeństwa może być też raport Global Peace Index przygotowywany przez think-tank o nazwie Instytut dla Ekonomii i Pokoju. Stworzony został w formie rankingu 163 państw. W pierwszej dziesiątce znajdują się państwa najbezpieczniejsze, a w 2019 roku były to kolejno: Islandia, Nowa Zelandia, Portugalia, Austria, Dania, Kanada, Singapur, Słowenia, Japonia, Czechy, Szwajcaria, Irlandia. Na drugim końcu zestawienie umieszczono Irak, Jemen, Sudan Południowy, Syrię i Afganistan. Tunezja uzyskała 82 miejsce, Turcja 152, Egipt 136, a Izrael 146. Polska uplasowała się na miejscu 29. Temat dotyczy zagranicznych wakacji, jednak być może warto zastanowić się właśnie nad odkrywaniem uroków Polski. Żyjemy w pięknym kraju, czasami tylko nie chce nam się tego dostrzec. 

Sprawdź koniecznie:

Najlepsze hotele przyjazne dzieciom w Polsce

Szansa na poznanie nowych kierunków na wakacje

Paradoksalnie wzrost zagrożenia w niektórych państwach uznawanych przez Polaków za turystyczne raje, nie musi oznaczać nudnych, nieudanych wakacji. To po prostu szansa na poznanie nowych kierunków, uniknięcie rutyny, a być może odkrycie nowego ulubionego miejsca? Zamiast jechać po raz kolejny do Egiptu, może warto zainteresować się tym, co mają do zaoferowania inne kraje? W Europie, gdzie sytuacja jest bardziej stabilna, nie brak uznanych turystycznych marek, jak Włochy czy Chorwacja. Hiszpania nieco straciła w oczach turystów ze względu na napięcia i strajki na tle separatystycznym w Katalonii, ale i tak wiele osób wybiera ją jako wakacyjną destynację.

Sprawdź: wakacje 2020 w Chorwacji - samolotem i dojazd własny [CENY]

Zresztą Wyspy Kanaryjskie to bardzo bezpieczny kierunek na wakacje praktycznie przez cały rok - tam pogoda nawet zimą jest łaskawa dla poszukujących kąpieli słonecznych. W ostatnim czasie z powodu destabilizacji swoją pozycję nieco utraciła Grecja, jednak część greckich wysp nadal ma się świetnie wśród turystycznych wyborów Polaków. Ale warto też poszukać mniej oczywistych destynacji. Bułgaria, dużo tańsza choćby od Hiszpanii, może pochwalić się wspaniałymi plażami i rozbudowaną bazą noclegową.

Sprawdź również: najlepsze hotele z aquaparkiem na wakacje z dzieckiem w Bułgarii

Zresztą całe Bałkany, po latach trudnej sytuacji politycznej, teraz zaczynają odżywać, przyciągając wielu turystów i kusząc pięknymi pejzażami, ładną pogodą i przystępnymi cenami. Wiele ciekawych miejsc zobaczyć można w Macedonii czy Czarnogórze. Podobnie jest z Albanią, która teraz będzie musiała się niestety mierzyć ze skutkami tragicznego trzęsienia ziemi z 26 listopada - największego na Bałkanach od dziesięcioleci. Szczególnie ucierpiały w nim miasta Durrës i Thumanë nad Adriatykiem oraz okolice epicentrum wstrząsu znajdującego się ok. 30 km na północny zachód od Tirany. 

Bezpieczne kraje na wakacje z dzieckiem - gdzie

Ale wcale nie musimy wybierać się w daleką podróż, żeby spędzić wspaniałe rodzinne wakacje. Czechy i Słowacja, państwa o wyjątkowo spokojnej atmosferze, pozwalają cieszyć się rodzinnym wypoczynkiem i zapewniają mnóstwo atrakcji. Wspaniale bawić się można zwiedzając Pragę, czy słowackie góry, pośród których znajdziemy kilka kompleksów turystycznych naprawdę wysokiej klasy (jak chociażby kompleks basenów z wodą geotermalną Tatralandia). Z kolei w Niemczech znajduje się wiele parków rozrywki od lat chętnie odwiedzanych przez Polaków. Wyjątkowo przyjazną dla rodzin z dziećmi jest Skandynawia (jej kraje są w liderami bezpieczeństwa). Zarówno przyroda jak i ilość atrakcji pozwoli Wam zaplanować wyjątkowe rodzinne wakacje. Dojedziecie tam przez Niemcy lub promem bezpośrednio z Gdyni do szwedzkiej Karlskrony - sam rejs promem może być świetną rodzinną atrakcją.

System Odyseusz – wróć bezpiecznie do domu z podróży

Rozwiązaniem, na które powinni zwrócić uwagę globtroterzy jest możliwość skorzystania z systemu Odyseusz, działającego również przy współpracy z MSZ. Wystarczy kilka minut, aby zarejestrować się na stronie internetowej i zgłosić swoją podróż, podając informację o swojej podróży. Dzięki temu, w razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, MSZ będzie mógł podjąć kontakt z osobą zarejestrowaną.

Opinie

Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii - właśnie dlatego na profilu Dzieckowpodrozy.pl na Facebooku otworzyliśmy wątek z dyskusją na ten temat. Czekamy na Wasze zdanie!

26 comments

Leave Comment
 1. My byliśmy z dwójka dzieci w Hiszpanii i to jest bardzo dobry kierunek moim zdaniem. Bezpiecznie, cywilizowanie, kolorowo i smacznie. Wyjechaliśmy z Redo Travel i bardzo dobrze zorganizowali ten wyjazd, nie mieliśmy najmniejszych zastrzeżeń. Dzieciaki dobrze się bawiły, to był ich drugi wyjazd poza Polskę, wcześniej byliśmy blizej bo w Pradze i też było dobrze. 

 2. Dorota

  Ja ostatnio doceniam te bliższe kierunki, ślicznie jest w Austrii w górach, Niemcy też są ładne i czyste i blisko, na spokojnie można sobie wynająć coś i pojechać samochodem albo nawet kilkoma ze znajomymi 🙂 Naprawdę nie trzeba jeździć nie wiadomo gdzie, zeby sie dobrze bawić. Poza tym jeśli chodzi o dzieci, to bardziej się boję tłumów hotelowych i tych wszystkich nieznajomych, to jest bardziej niebezpieczne, wolę wynająć domek z Interhome i czuć się swobodnie, jak u siebie. Grunt to spedzać wakacje w dobrym towarzystwie 🙂

 3. Kasia

  Chociaż uwielbiałam wakacje za granicą, to z racji posiadania niemowlaka od roku, zaczęłam szukać miejsc w Polsce, które mogą nas zauroczyć. I tak odkryłam Krainę Dolnego Powiśla. Miejsce przepiękne, jeziora, zamki, najsymptatyczniejsi ludzie w kraju <3 Jeśli chciałabyś kiedyś zwiedzić konkretny region w Polsce, to z ręką na sercu polecam Dolne Powiśle. Zresztą polecam to każdemu znajomemu 🙂 

   • Ewa

    Wiesz ja nie cierpię turystów z niemowlakami, które zawsze ryczą cały dzień, a goście hotelow, kelnerzy przed nimi uciekają. Nie wiem po jakiego grzyba jadą z dzieciakiem, którego wszystko tylko męczy i który nic nie zapamięta Te drące się dzieciaki w samolotach, hotelach, busach i tępi rodzice, którzy roku nie mogą poczekać, aż dziecko będzie bardziej dojrzałe. Dla mnie to przykład ograniczeń w głowie dorosłego, który nie rozumie, że w życiu właśnie dorosłej osoby jest czas, aby zająć się dzieckiem i opieką nad nim, a nie wojażami.

 4. kortes

  Moim zdaniem zdecydowanie najlepszym kierunkiem wyjazdowym z dziećmi jest Hiszpania. 2 godziny lotu, kilkadziesiąt minut z Girona do kluczowych kurortów, piaszczysta plaża i taki wyjazd dla dziecka nie będzie ogromnym szokiem gastronomicznym. W tym roku również tam byliśmy – Evenia Olimpic Park, świetny hotel z aquaparkiem dla dzieci. Na Travelplanet kosztował 2,5k za dorosłego. To była okazja.

 5. szklarz111

  my w ubieglym roku bylismy w Turcji bylo bezpiecznie ,chodzilismy po miescie,nic sie nie dzialo ,mili ludzie bardzo dobre jedzenie wszystko ok.W naszych mediach byly ostrzezenia zeby nie jechac wiec w samolocie bylo polowe miejsc wolnych,no i co sie okazalo na miejscu ze plaze sa pelne ludzi i byli to w 95% niemcy,dlatego ze w zadnym innym kraju takich idiotycznych ostrzezen zeby nie jechac do Turcji nie ma.W tvn pokazywali puste plaze ale byly one nagrywane o 5,30 rano.Oczywiscie jak ktos chce parawaning uprawiac to prosze ale ja wole taniej, lepiej i oczywiscie all w Turcji

 6. Ola

  Ja polecam Bulgarie i Grecję z 2 dzieci byliśmy jest super bylisty na Korfu i w bułgarii w Topoli piękne miejsce zwlaszczas dla rodzin z dziećmi Polskie morze mnie rozczarowuje zwłaszcza parawany na plaży i zmienna pogoda lepiej dopłacić i 2 godz samolotem i pogoda gwarantowana

 7. Korni

  Dziwię się ludziom, ze chcą jeszcze ryzykować i odwiedzać te niebezpieczne kraje. Ja się strasznie boję, wszędzie się słyszy o coraz to nowych zamachach, Polska jak na razie naprawdę jest anjbezpieczniejszym miejscem. Nie mogłabym wyjechać w te zagrożone rejony, bo zamiast odpoczywać, tylko byłabym cały czas zestresowana. W te wakacje wyjechaliśmy z rodziną na mazury. Wybraiśmy hotel zalesie w Barczewie, bo dodatkowo jest tam strefa spa, więc można było się całkowicie zrelaksować i zregenerować. Dzieciaki całe dnie bawiły się w Bajkolandii, więc frajda dla całej rodziny. Bezpiecznych podróży wszystkim wyjezdzajacym za granicę. Miejcie glowe na karku!

 8. Dagmara

  a ja szczerze polecam wakacje u nas w polsce 🙂 W sierpniu byłam we wdzydzkim parku krajobrazowym w ośrodku Debrzyno i było świetnie! Cudowny klimat, widoki i mnostwo atrakcji 🙂 I nawet stadnina koni jest 🙂

 9. Giezet

  Od lat jeździmy na Bałkany. Najczęściej pod namiot. Dużo autokempingów w różnych cenach i w przyzwoitych standardach. Polecam wybrzeże Adriatyku w Czarnogórze. Urocze miejsca do zwiedzania są w Zatoce Kotorskiej, polecam zabrać rowery. W Czarnogórze jest dużo taniej niż w Chorwacji i waluta euro sprzyja zakupom. W tym roku plan obejmuje rowery. Jeden nocleg w Budapeszcie i zwiedzanie rowerami. Potem Dubrownik i 3 noclegi. Odwiedzimy fiordy ok. 20km na południe od miasta, a następnie 3 noclegi w Zatoce Kotorskiej, którą można objechać rowerem w jeden dzień. Powrót z dwudniowym postojem nad Balatonem, gdzie dla rowerów jest sporo atrakcji. Całość powinna się zamknąć w 2500zł. za dwie osoby.

 10. Adam

  „Wyjątkowo przyjazną dla rodzin z dziećmi jest Skandynawia (jej kraje są w liderami bezpieczeństwa).” – sami sobie tam jedźcie, szczególnie do Szwecji i Norwegii, bo ja już wolę do Tunezji.

 11. inka

  Przed napisaniem artykułu, wypadałoby chociaż sprawdzić informacje na MSZ… Tunezja od dawna nie ma statusu ,,nie podróżuj”.

  • ek

   Ale w artykule jest napisane:
   „Dla przykładu – Tunezja otrzymała status „Ostrzegamy przed podróżą”, Egipt z kolei ma status „Nie podróżuj”,”

 12. Piotrek

  Ja polecam wyjazd do Hiszpanii, dzięki tanim lotom można dostać się do Santander ( polecam zatrzymać się w Bilbao), my w zeszłym roku znaleźliśmy lot za 100 zł. Region ma dużo do zaoferowania, jest wyjątkowo bezpiecznie oraz temperatury nie są tak wysokie nawet w lipcu i sierpniu-

  Drugą opcją jest Włoskie Bari ( także z dala od tłumów), także tanie loty i tutaj już wyższe temperatury.

 13. Karolina

  Ja polecam Maroko.Bylam tam pod koniec stycznia, sama.Muszę powiedzieć, że tak wspaniałych ,miłych i goscinnych ludzi w życiu nie spotkałam. Kraj bardzo bezpieczny i przyjazny. Gdzie nie szlam czy wzdłuż plaży czy uliczkami wszędzie napotyka sie tamtejszych policjantow którzy służą pomocą. Mieszkancy czyli berberowie bardzo przyjaźnie nastawieni, nikt nikogo nie zaczepia.Czułam sie jak bym byla u siebie, a co najważniejsze bezpiecznbezpiecznie. Fantastyczny hotel ,można uslyszec polske piosenki przy basenie, w pokoju obejrzec polski kanał telewizyjny. A co naj bardziej mnie urzekło to to że przy hotelu znajduje się 5 flag jedna z nich to nasza. Polecam serdecznie wszystkim.

 14. F

  W Hiszpanii byliśmy dwa lata temu, dużo Marokanczykow sprzedających na czarno wieczorem same orginaly . Kiedy w hotelu zawyly alarmy ludzie zaczęli wybiegac z lobby w paniczny tempie….strach w oczach,przerażenie,panika. Po 20 minutach okazało się że włączyły się alarmy przeciw pożarowe. Za parę dni w Francji zginęli turyści pod kołami zamachowca. W Angli MOJA córka dwa miesiące wcześniej miała szczęście, że zeszła z mostu 15 minut wcześniej….nigdzie nie widzę w tych zamachach Turcji. Nie widzę zamachów na turystow w tym państwie. Szkoda,że powrotem zaczynają ludzie wracać do Turcji bo były super ceny na wakacji tam przez 3lata. Jeździmy po różnych krajach na wakacje, i osobiście nie pojechalabym do Francj,Belgii,Niemiec i Tunezji

 15. Kinga

  Wybierajac sie na wakacje z rodzina zawsze sprawdzam ostrzezwnia na stronie MSZ jednak czytam je dokladnie i nie daje sie zastraszyc. W obecnym swiecie niestety nie ma calkiem bezpiecznych lokalizajci. Zarowno Francja jak i Hiszpania w momencie ataku terrorystycznego tez szybko na ta liste trafia. Dlatego celuje w miejsca ktore nie sa “okupowane” przed tlumy turystow a jednoczesnie posiadaja odpowiednia infrastrukture aby nasz pobyt byl bezpieczny (dostep do lekarza ktory mowi w jezyku ktorym sie posluguje, odleglość do szpiatala, wskazniki przestepczosci w danym rejonie i opinie dotyczace konkretnego hotelu). W zeszlym roku bylismy w malo znanej czesci Cypru Polnocnego, bezpiecznie, bez tlumow (lipiec i mozna bez trudu znalezc plaze gdzie nie ma zywej duszy). Dodatkowym walorem byly finanse, poniewaz polnocna czesc wyspy jest duzo tańsza niz poludniowa. Dodatkow mielismy okazje obcowania z inna kultura, co jest dla mnie bardzo wazne zeby dzieci nabieraly otwartosci do ludzi i swiata. W tym roku Tunezja 🙂 pomimo ostrzezeń. Oczywiscie bedziemy sie trzymac z daleka od zagrozonych terenow (niestety bo poludnie Tunezji jest piekne). Mam juz wytypowanych kilka miejsc z dala od zgielku .

 16. Paweł

  W 2018 r byłem z żoną w Egipcie 7 dni na statku po Nilu i 7 w hotelu i długo nic nie przebije tej wycieczki .Szczególnie pobyt na statku i zwiedzanie zabytków np. Abu Simbel.

 17. Kris

  Miałem lecieć do Egiptu 17 mają pierwszy raz, no ale wyjazd odwołany ze względu na wirusa, rok temu byłem pierwszy raz na wakacjach w styczniu w Brazylii było superr, pierwszy raz samolotem, i wogole, wspomnienia max. Teraz czekam aż to wszystko się uspokoi i polecę a czy to będzie w tym roku nie wiem…

 18. enika

  No my w tym koronaroku na wakacjach u dziadków, chcąc nie chcąc 🙂 ale kasa za wykupione wakacje w Rainbow nam nie przepadła, bo voucher sobie wykorzystamy myśle za rok 🙂

 19. Max

  Nie zgadzam się, co do Tunezji. Jest to bezpieczny, bardzo ładny kraj z miłym społeczeństwem i cudownym morzem i pięknymi plażami. Zamachy mogą się zdarzyć w każdym kraju, jak wiemy. Czekam tylko na samolot i od razu lecę jak co roku. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *