Rejsy Kanałem Elbląskim

Rejsy po Kanale Elbląskim

Podczas rejsu po Kanale Elbląskim można podziwiać nie tylko piękne widoki, ale także unikatowe w skali Europy zabytki hydrotechniki. To świetna rozrywka dla całych rodzin, pozwalająca nie tylko na odpoczynek i zrelaksowanie się, ale też spędzenie czasu w niezwykle wartościowy sposób. Czego więc możemy spodziewać się na miejscu?

Powstały już w drugiej połowie XIX wieku Kanał Elbląski jest najdłuższym w Polsce kanałem żeglownym, a jednocześnie świetnym przykładem ówczesnej myśli technicznej. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że został on wybudowany po to, aby połączyć Prusy Wschodnie z Morzem Bałtyckim. Jego długość wraz z wszystkimi odnogami wynosi dziś ponad 150 km, a sam kanał łączy Elbląg z Ostródą, poprzez sieć jezior, śluz i pochylni. Ten unikalny zabytek hydrotechniki jest dziełem Jakoba Georga Steinke. Obecnie posiada status pomnika historii, a już w 2007 roku w plebiscycie czasopisma „Rzeczpospolita” został wybrany jednym z siedmiu cudów Polski.

Rodzinne atrakcje Kanał Elbląski

​Rejsy statkiem Kanał Elbląski

Żegluga turystyczna na kanale ma długą tradycję, sięgającą aż 1912 roku. Wtedy to Adolf Tetzlaff uruchomił pierwsze połączenie pasażerskie. Dziś odbywają się tu wyjątkowo atrakcyjne rejsy pomiędzy jeziorami zachodniomazurskimi a Zalewem Wiślanym, obsługiwane przez Żeglugę Ostródzko-Elbląską. Statki dopływają nie tylko do Elbląga i Ostródy, ale także Miłomłyna, Starych Jabłonek, Iławy, a nawet Malborka. Płyną m.in. przez takie jeziora jak Szeląg, Drwęckie, Duckie, Jeziorak, Karnickie czy Druzno. Podczas rejsu mamy okazję podziwiać niesamowitą przyrodę, ale nie tylko.

kanal elblaski atrakcje rodzinne zegluga ostroda elblag cennik opinie

Aby przepłynąć cały szlak trzeba pokonać unikatowy system śluz i pochylni, bowiem różnica poziomów wody w tym rejonie wynosi w sumie ponad 100 metrów. Statki przenoszone są na specjalnych platformach ustawionych na szynach. W ten sposób część trasy statkiem pokonujemy… po lądzie! W 2015 roku, po dwuletniej modernizacji śluz, pochylni, elementów hydrotechnicznych oraz pogłębieniu i odmuleniu kanału, żegluga pasażerska na Kanale Elbląskim rusza pełną parą. Można przepłynąć od jednej miejscowości do drugiej, a tam będzie czekał na nas autokar, który zawiezie nas z powrotem w miejsce, z którego wypływaliśmy. Dostępnych jest kilka różnych tras.

kanal elblaski zegluga ostroda elblag cennik opinie W trakcie rejsu Kanałem Elbląskim warto przemyśleć zatrzymanie się na dłużej do miasta kończącego trasę - Ostródy. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc na całych Mazurach. Niezależnie czy lubicie turystykę mniej czy bardziej aktywną - na pewno znajdziecie tu coś dla siebie.

Rejsy statkiem Kanał Elbląski

Ceny biletów rejsy Kanał Elbląski

Ceny biletów różnią się w zależności od pory roku i długości trasy. Przykładowo, jedna z najbardziej malowniczych tras "Statkiem po trawie" z Elbląga do Buczyńca to koszt od 85 do 120 zł za osobę dorosłą i maksymalnie 20 zł za dziecko do lat 4.  Jeżeli chodzi o onne wycieczki, to cena trasy Szlakiem Kanału Elbląskiego z Ostródy do Miłomłyna to koszt od 45 do 65 złotych.

Dzieciom, młodzieży, seniorom i grupom przysługują zniżki, o które warto zapytać przy zakupie biletów.