Żubry na Mazurach–Puszcza Borecka jak dojechać,atrakcje,ceny?

Zagroda pokazowa żubrów Mazury

Puszcza Borecka to jedna z niewielu ostoi wolno żyjących żubrów w Polsce. Dzięki pokazowej zagrodzie, turyści mogą zobaczyć je z bliska.

Do połowy XVII wieku na terenie Puszczy Boreckiej żubry żyły w stanie naturalnym. Później jednak ich populacja zaczęła stopniowo się zmniejszać, aż w końcu całkiem wyginęła. Dlatego od 1956 roku zaczęto podejmować próby rekonstrukcji, zasiedlając puszczę żubrami z innych stad. Na początku hodowano je w zagrodach, później postanowiono wypuścić na wolność. Aby jednak turyści mogli podziwiać te niesamowite zwierzęta z bliska, w Ośrodku Hodowli Żubrów w Wolisku utworzono pokazową zagrodę.

atrakcje dla dzieci Mazury - park żubrów

​Atrakcje Park Żubrów Puszcza Borecka

Stado zamieszkujące Puszczę Borecką liczy sobie obecnie około 90 sztuk. Trudno byłoby je jednak zobaczyć podczas zwykłego spaceru. Wybudowano więc platformę widokową. Doskonale widać z niej część żubrów na stałe zamieszkujących zagrodę, kiedy przychodzą na karmienie w określonych godzinach. Można je podziwiać od maja do października. Majestatyczność żubra sprawia, że nazywa się go często królem puszczy. Tylko dzięki działaniom przyrodników nie wyginął on całkowicie i dziś populacja w Polsce i na świecie odradza się. W Puszczy Boreckiej oprócz żubra można spotkać także wiele innych ciekawych gatunków zwierząt, zarówno małe drapieżniki (lis, kuna leśna, jenot, borsuk, tchórz), jak i wilki, rysie, łosie, jelenie czy dziki. Występują tu również rzadkie okazy ptaków – m.in. orzeł bielik, bocian czarny czy rybołów. Piękna przyroda i świetne położenie na Mazurach, niedaleko jeziora Mamry sprawia, że miejsce to chętnie odwiedzają turyści. Choć puszcza doskonale pamięta czasy, kiedy ludzie jeszcze nie zapuszczali się w te rejony.

Park żubrów Wolisko

Godziny otwarcia Park Żubrów Wolisko

od maja do października w godzinach 9.00-11.00 i 16.00-18.00.

Ceny biletów Park Żubrów Wolisko

dorośli – 4 zł
dzieci w wieku 5-10 lat – 2 zł
grupy do 20 osób – 40 zł
grupy powyżej 20 osób – 50 zł

Dojazd - Park Żubrów - Puszcza Borecka: