Wąskotrówką na plażę – Żuławska Kolej Dojazdowa

Żuławska Kolej Wąskotorowa

Jedyna w swoim rodzaju „ciuchcia” dowozi turystów do popularnych nadmorskich miejscowości na Mierzei Wiślanej i dostarcza mnóstwo radości dzieciom i ich rodzicom.

Żuławska Kolej Dojazdowa jest wprost stworzona do rodzinnych podróży. Nie rozwija zbyt dużej prędkości, więc można spokojnie oglądać przepiękne krajobrazy Żuław. W dodatku zabytkowe wagony są kolorowe i wyglądają jak z bajki. Niektóre z nich mają są nawet odkryte, Początki kolei wąskotorowej w tym rejonie sięgają końca XIX wieku. Potem rozbudowana kolej docierała aż do Malborka. Istniało także niezwykle nowoczesne jak na tamte czasy połączenie Sztutowo-Gdańsk z przeprawą promową przez Wisłę w Mikoszowie. Dzisiaj kolej działa w sezonie letnim oraz w wybrane dni poza nim, dowożąc chętnych do licznych atrakcji turystycznych.

Żuławska Kolej Dojazdowa

​Trasa Żuławska Kolej Dojazdowa

Obecnie trasy Żuławskiej Kolei Dojazdowej mają łącznie 36 km długości, choć to jedynie 10 % wszystkich tras czynnych w najlepszych czasach. Pierwsza z nich biegnie od Mikoszewa do Sztutowa, przechodząc przez letnie kurorty słynące z pięknych plaż, takie jak Jantar i Stegna. Ma także przystanek przy Muzeum KL Stutthof. W Stegnie kolej rozwidla się i następna linia dochodzi do Nowego Dworu Gdańskiego, gdzie możemy zobaczyć m.in. spichrz z XIX wieku czy wieżę ciśnień. Po drodze mijamy parę zabytków hydrotechniki, jak chociażby obrotowy most na Szkarpawie. Z Nowego Dworu Gdańskiego rusza kolejna linia, dochodząca do Tui, gdzie znajduje się kościół z XII wieku. Trasa ta wiedzie głównie przez malownicze pola. W trakcie sezonu letniego działa też połączenie nazywane „Wakacyjnym pociągiem nad morze” oraz w drugą stronę „Wakacyjnym pociągiem na zamek”. Dzięki niemu na plaże Mierzei Wiślanej można dojechać aż z Grudziądza, przez Kwidzyn i Malbork, przesiadając się w Nowym Dworze Gdańskim na kolej wąskotorową. Z kolei turyści wypoczywający nad morzem mają okazję zwiedzać choćby Zamek w Malborku. Wszyscy turyści w tym rejonie mają więc dostęp do największych atrakcji.

atrakcje dla dzieci Mierzeja Wiślana

Zobacz jak prezentuje się pomorska wąskotorówka:

Ceny biletów Żuławska Kolej Dojazdowa

Bilety sprzedawane są w pociągu, ich cena waha się od 6 do 13 zł w zależności od długości trasy. Dzieci do 4 roku życia podróżują z opiekunem i podlegają uldze 100% (bilety bezpłatne).

co robić z dzieckiem nad morzem rodzinne atrakcje kolej wąskotorowa opinie