Wąskotrówką na plażę – Żuławska Kolej Dojazdowa

Żuławska Kolej Wąskotorowa

Mierzeja Wiślana to niezwykle ciekawe miejsce, pełne atrakcji dla całych rodzin, niezależnie od liczby i wieku uczestników. Jedyna w swoim rodzaju „ciuchcia” dowozi turystów do popularnych nadmorskich miejscowości na Mierzei Wiślanej i dostarcza mnóstwo radości dzieciom i ich rodzicom.

Gorąco polecamy trasę rodzinną - Muzeum Zamkowe w Malborku

Żuławska Kolej Dojazdowa jest wprost stworzona do rodzinnych podróży. Ma ona swoje niezwykle ciekawe plusy - przede wszystkim nie rozwija ona zbyt dużej prędkości, więc można spokojnie i w skupieniu oglądać przepiękne krajobrazy Żuław. W dodatku zabytkowe wagony są kolorowe i wyglądają niemal jak z bajki. Niektóre z nich mają są nawet odkryte - to tylko polepsza to, jak świetną atrakcją jest Żuławska Kolej Dojazdowa! Gwoli historii, początki kolei wąskotorowej w tym rejonie sięgają końca XIX wieku. Potem rozbudowana kolej docierała aż do Malborka. Istniało także niezwykle nowoczesne jak na tamte czasy połączenie Sztutowo-Gdańsk z przeprawą promową przez Wisłę w Mikoszowie. Dzisiaj kolej działa w sezonie letnim oraz w wybrane dni poza nim, dowożąc chętnych do licznych atrakcji turystycznych.

Żuławska Kolej Dojazdowa

​Trasa Żuławska Kolej Dojazdowa

Obecnie trasy Żuławskiej Kolei Dojazdowej mają łącznie 36 km długości, choć to jedynie 10 % wszystkich tras czynnych w najlepszych czasach istnienia tej sieci kolejowej. Pierwsza z nich biegnie od Mikoszewa do Sztutowa, przechodząc przez letnie kurorty słynące z pięknych plaż, takie jak Jantar i Stegna. Ma także przystanek przy Muzeum KL Stutthof - koniecznie musicie je odwiedzić - to świetna lekcja historii. W Stegnie kolej rozwidla się i następna linia dochodzi do Nowego Dworu Gdańskiego, gdzie możemy zobaczyć m.in. spichrz z XIX wieku czy wieżę ciśnień. Po drodze mijamy parę zabytków hydrotechniki, jak chociażby obrotowy most na Szkarpawie. Takich atrakcji próżno szukać gdzie indziej - upewnijcie się więc, że znajdziecie chwilę aby odwiedzić Żuławy!

  Trasy dostępne w 2020 r.:
  • Nowy Dwór Gdański-Stegna-Jantar-Prawy Brzeg Wisły
  • Sztutowo-Stegna-Jantar-Prawy Brzeg Wisły
  • Nowy Dwór Gdański-Stegna-Sztutowo
 

atrakcje dla dzieci Mierzeja Wiślana

Zobacz jak prezentuje się pomorska wąskotorówka:

Ceny biletów Żuławska Kolej Dojazdowa

Ceny biletów na najpopularniejszych trasach prezentują się następująco:
TRASA BILET JEDNORAZOWY NORMALNY BILET Z ULGĄ 37% (SZKOLNY) BILET Z ULGĄ 51% (STUDENCKI) DZIECI DO LAT 4
Stegna Gdańska – Stacja Jantar 9,00 zł 5,67 zł 4,41 zł 0,00 zł
Stegna Gdańska – Sztutowo 9,00 zł 5,67 zł 4,41 zł 0,00 zł
Stacja Jantar – Mikoszewo 9,00 zł 5,67 zł 4,41 zł 0,00 zł
Mikoszewo – Sztutowo 13,00 zł 8,19 zł 6,37 zł 0,00 zł
Stacja Jantar – Sztutowo 13,00 zł 8,19 zł 6,37 zł 0,00 zł
Stegna Gdańska – Mikoszewo 13,00 zł 8,19 zł 6,37 zł 0,00 zł
Nowy Dwór Gd. – Stegna Gdańska 6,00 zł 3,79 zł 2,94 zł 0,00 zł

W 2020 roku Żuławska Kolej Dojazdowa wystartuje wraz z rozpoczęciem majówki 2020. Po więcej szczegółów odwiedźcie stronę omawianych linii kolejowych.

Sprawdźcie także:

Rejsy Kanałem Elbląskim