Rejsy Kanałem Elbląskim

Rejsy po Kanale Elbląskim

Podczas rejsu po Kanale Elbląskim można podziwiać nie tylko piękne widoki, ale także unikatowe w skali Europy zabytki hydrotechniki.

Powstały już w drugiej połowie XIX wieku Kanał Elbląski jest najdłuższym w Polsce kanałem żeglownym, a jednocześnie świetnym przykładem ówczesnej myśli technicznej. Wybudowany został, aby połączyć Prusy Wschodnie z Morzem Bałtyckim. Jego długość wraz z wszystkimi odnogami wynosi dziś ponad 150 km, łączy Elbląg z Ostródą, poprzez sieć jezior, śluz i pochylni. Ten unikalny zabytek hydrotechniki jest dziełem Jakoba Georga Steinke. Obecnie posiada status pomnika historii, a w 2007 roku w plebiscycie czasopisma „Rzeczpospolita” został wybrany jednym z siedmiu cudów Polski.

Rodzinne atrakcje Kanał Elbląski

​Rejsy statkiem Kanał Elbląski

Żegluga turystyczna na kanale ma długą tradycję, sięgającą aż 1912 roku. Wtedy to Adolf Tetzlaff uruchomił pierwsze połączenie pasażerskie. Dziś odbywają się tu wyjątkowo atrakcyjne rejsy pomiędzy jeziorami zachodniomazurskimi a Zalewem Wiślanym, obsługiwane przez Żeglugę Ostródzko-Elbląską. Statki dopływają nie tylko do Elbląga i Ostródy, ale także Miłomłyna, Starych Jabłonek, Iławy, a nawet Malborka. Płyną m.in. przez takie jeziora jak Szeląg, Drwęckie, Duckie, Jeziorak, Karnickie czy Druzno. Podczas rejsu mamy okazję podziwiać niesamowitą przyrodę, ale nie tylko. Aby przepłynąć cały szlak trzeba pokonać unikatowy system śluz i pochylni, bowiem różnica poziomów wody w tym rejonie wynosi w sumie ponad 100 metrów. Statki przenoszone są na specjalnych platformach ustawionych na szynach. W ten sposób część trasy statkiem pokonujemy… po lądzie! W 2015 roku, po dwuletniej modernizacji śluz, pochylni, elementów hydrotechnicznych oraz pogłębieniu i odmuleniu kanału, żegluga pasażerska na Kanale Elbląskim rusza pełną parą. Można przepłynąć od jednej miejscowości do drugiej, a tam będzie czekał na nas autokar, który zawiezie nas z powrotem w miejsce, z którego wypływaliśmy. Dostępnych jest kilka różnych tras.

Rejsy statkiem Kanał Elbląski

Ceny biletów rejsy Kanał Elbląski

Ceny biletów różnią się w zależności od pory roku i długości trasy. Przykładowa trasa Szlakiem Jagiellońskim z Elbląga do Malborka to koszt od 59 do 69 zł, a cena wycieczki Szlakiem Wikingów z Elbląga po jeziorze Druzno wynosi 49 zł.

Dzieciom, młodzieży, seniorom i grupom przysługują zniżki.