ORP „Błyskawica” Gdynia

Rodzinne atrakcje Gdynia

Zacumowana przy gdyńskim Skwerze Kościuszki „Błyskawica” to najbardziej znany polski okręt wojenny. To także historia polskiej Marynarki Wojennej w pigułce.

Pływająca pod polską banderą od 1937 roku „Błyskawica” jest obecnie najstarszym niszczycielem na świecie. Powstała w brytyjskiej stoczni w Cowes na zamówienie Polski. W trakcie II wojny światowej brała udział w wielu operacjach, jak Bitwa o Atlantyk, ewakuacja Dunkierki czy słynnym lądowaniu w Normandii pod kryptonimem Overlord. W czynnej służbie pozostała aż do 1976 roku, kiedy to zakotwiczyła na stałe w Gdyni i stała się jednym z oddziałów Muzeum Marynarki Wojennej. O niezwykłej popularności „Błyskawicy” w kulturze i jej zasługach świadczy choćby to, że została odznaczona Orderem Virtuti Militari, a jej wizerunek pojawił się na znaczkach pocztowych i 2-złotowej monecie.

atrakcje dla dzieci Gdynia

​Zwiedzanie z dzieckiem ORP „Błyskawica”

Okręt-muzeum to doskonałe miejsce do poznawania historii dla najmłodszych. Ważne informacje przekazywane są w otoczeniu niezwykle efektownej maszynerii, która wywiera na dzieciach ogromne wrażenie. „Błyskawicę” można zwiedzać od maja do końca listopada, od wtorku do niedzieli. Na pokładzie zobaczymy charakterystyczne podwójne działo przeciwlotnicze, torpedę, miny morskie i zrzutnie bomb głębinowych. Na dziobie znajdują się urządzenia kotwiczne. Pod pokładem odwiedzimy siłownię, radiostację oraz pomieszczenia mieszkalne. Są tu też sale wystawowe ze stałą ekspozycją prezentującą historię związków Polski z morzem aż od czasu kaprów. Choć okręt pełni funkcję muzeum, nadal posiada załogę marynarzy, która pełni na nim służbę. „Błyskawica” stała się jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Gdyni i jej symbolem. Odwiedziło ją już ponad 5 milionów turystów.

Muzeum Marynarki Błyskawica Gdynia

Ceny biletów ORP „Błyskawica” Gdynia

Bilet normalny – 10 zł
Bilet ulgowy – 6 zł
Bilet rodzinny (dla jednej lub dwóch osób dorosłych z dziećmi od 7 do 16 roku życia) – 20 zł

Jeden opiekun na 15 uczniów wchodzi bezpłatnie.