Zamek Książąt Pomorskich Szczecin

Atrakcje dla dzieci Szczecin najpiękniejsze zamki

Szczeciński zamek posiada wielką wartość historyczną, ale jednocześnie może zaoferować najmłodszym wiele współczesnych atrakcji. Właśnie dlatego, szczególnie zalecamy jego odwiedzenie w gronie rodzinnym! W dzisiejszym artykule będziecie mogli poznać szczegóły dotyczące nie tylko samego zamku oraz jego historii, ale także wszystkich niezbędnych informacji, mogących ułatwić wam całe zwiedzanie! Sprawdźmy więc, co skrywa Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie!

Pierwszy kamienny dwór na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie stanął już w 1346 roku. Był siedzibą rodu Gryfitów, sprawujących władze na Pomorzu aż do XVII wieku. Przez cały okres swojego istnienia był wielokrotnie przebudowywany i pełnił różne funkcje, nie ominęła go także historyczna zawierucha podczas drugiej wojny światowej. Dziś udostępniony jest do zwiedzania i posiada bogatą ofertę kulturalną, także dla dzieci. Jakie atrakcje czekają na was wewnątrz niego?

Muzeum Zamkowe Szczecin

​Atrakcje Zamek Książąt Pomorskich Szczecin

Zamek jest ciekawym przykładem architektury renesansowej, po wojnie przywrócono mu wygląd z XVI wieku. My szczególnie możemy polecić zwiedzanie go nie indywidualnie - a z asystą przewodnika! Dlaczego? Otóż jest to wręcz fenomenalna okazja na lepsze poznanie tego, jak zawiła historia stojąca za tym miejscem. Każdy który ma przygotowanych kilka scenariuszy i tras zwiedzania Zamku Książąt Pomorskich (w tym także „zwiedzanie wieczorową porą, w towarzystwie pięknych iluminacji). Należy jednak pamiętać o tym, że pomoc przewodnika możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym zarezerwowaniu tej usługi - co najmniej tydzień przed odwiedzeniem zamku!

Udostępniona jest też wieża, z której doskonale widać panoramę Szczecina. Wchodząc na górę możemy podziwiać wahadło Foucaulta, przyrząd udowadniający, że Ziemia kręci się wokół własnej osi. Warto również odwiedzić Muzeum Zamkowe, poświęcone historii tego miejsca. Można tu zobaczyć m.in. sarkofagi książęce. Oprócz tego w niektórych komnatach zamku urządza się wystawy tematyczne. Na zamku działa centrum kultury pod nazwą „Zamek Książąt Pomorskich”, organizuje ono koncerty (w sezonie także plenerowe koncerty w przepięknej scenerii na dziedzińcu), wykłady i wystawy, patronuje Operze na Zamku. W repertuarze tutejszego kina i teatru wiele miejsca zajmują pozycje dla dzieci, także tych najmniejszych – bajki, spektakle, warsztaty teatralne i rytmiczne. Są tu także dwie restauracje.

Sprawdź także: 

Zachodniopomorskie – gdzie z dzieckiem?

zamek w Szczecinie

Ceny biletów Zamek Książąt Pomorskich Szczecin

Muzeum Zamkowe:

  • bilet normalny – 6
  • bilet ulgowy – 4
  • bilet grupowy normalny – 5
  • bilet grupowy szkolny – 2 zł

Wieża:

  • bilet normalny – 6
  • bilet ulgowy – 4
  • bilet grupowy normalny – 5
  • bilet grupowy szkolny – 2 zł

Godziny otwarcia Zamek Książąt Pomorskich Szczecin

  • Poniedziałek, wtorek, środa, piątek i weekendy: 10:00-18:00
  • czwartek - nieczynne
 

Dojazd do Zamek Książąt Pomorskich Szczecin