Zamek Książąt Pomorskich Szczecin

Atrakcje dla dzieci Szczecin najpiękniejsze zamki

Szczeciński zamek posiada wielką wartość historyczną, ale jednocześnie może zaoferować najmłodszym wiele współczesnych atrakcji.

Pierwszy kamienny dwór na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie stanął już w 1346 roku. Był siedzibą rodu Gryfitów, sprawujących władze na Pomorzu aż do XVII wieku. Przez cały okres swojego istnienia był wielokrotnie przebudowywany i pełnił różne funkcje, nie ominęła go także historyczna zawierucha podczas drugiej wojny światowej. Dziś udostępniony jest do zwiedzania i posiada bogatą ofertę kulturalną, także dla dzieci.

Muzeum Zamkowe Szczecin

​Atrakcje Zamek Książąt Pomorskich Szczecin

Zamek jest ciekawym przykładem architektury renesansowej, po wojnie przywrócono mu wygląd z XVI wieku. Można zwiedzać go indywidualnie lub z przewodnikiem, który ma przygotowanych kilka scenariuszy (w tym także „zwiedzanie wieczorową porą). Udostępniona jest też wieża, z której doskonale widać panoramę Szczecina. Wchodząc na górę możemy podziwiać wahadło Foucaulta, przyrząd udowadniający, że Ziemia kręci się wokół własnej osi. Warto również odwiedzić Muzeum Zamkowe, poświęcone historii tego miejsca. Można tu zobaczyć m.in. sarkofagi książęce. Oprócz tego w niektórych komnatach zamku urządza się wystawy tematyczne. Na zamku działa centrum kultury pod nazwą „Zamek Książąt Pomorskich”, organizuje ono koncerty (w sezonie także plenerowe koncerty w przepięknej scenerii na dziedzińcu), wykłady i wystawy, patronuje Operze na Zamku. W repertuarze tutejszego kina i teatru wiele miejsca zajmują pozycje dla dzieci, także tych najmniejszych – bajki, spektakle, warsztaty teatralne i rytmiczne. Są tu także dwie restauracje.

zamek w Szczecinie

Ceny biletów Zamek Książąt Pomorskich Szczecin

Muzeum Zamkowe

normalny – 6 zł
ulgowy – 4 zł
grupowy normalny – 5 zł
grupowy szkolny – 2 zł

Wieża

normalny – 6 zł
ulgowy – 4 zł
grupowy normalny – 5 zł
grupowy szkolny – 2 zł