Wyjazdy na wakacje z dziećmi, a szczepienia i testy COVID

szczepienia dla rodzin z dziecmi podróżowanie covid 2
Na całym świecie coraz więcej osób decyduje się na zaszczepienie się przeciwko COVID-19. Tak rozpowszechniony program szczepień pozwala na to, żeby możliwe było bezpieczne zaplanowanie podróży — także tych zagranicznych. Wielu rodziców może jednak zadawać sobie pytania w związku z tym, jak będą wyglądały wyjazdy na wakacje z dziećmi w kontekście szczepień COVID, zwłaszcza gdy ich pociechy nie są zaszczepione. Dziś postaramy się odpowiedzieć na te kwestie, więc zapraszamy do dalszej lektury!

Czy trzeba być zaszczepionym na COVID-19, żeby móc swobodnie podróżować?

Na samym początku pragniemy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy zaszczepienie się jest jedyną możliwością dla swobodnego podróżowania. Status osoby zaszczepionej to znaczy takiej, która przyjęła dwie dawki szczepionki (w przypadku szczepionki Johnson&Johnson jedną dawkę), a od przyjęcia ostatniej dawki minął określony czas, umożliwia cieszenie się dodatkowymi przywilejami. Mowa tu, chociażby o braku konieczności odbywania kwarantanny czy też wykonywania testów na obecność koronawirusa — oczywiście z zasadami przyjętymi przez kraj, do którego pragniemy wyjechać.

szczepienia dla rodzin z dziecmi podróżowanie covid

Zaszczepieni rodzice… lecz co z dziećmi?

Skoro wiemy już, że potencjalne szczepienie może nieco ułatwić nam podróżowanie, warto też zastanowić się jak będzie wyglądało to w przypadku podróżowania z dziećmi. Otóż obecnie nadal każdy kraj ustala własne zasady wjazdu na jego terytorium w przypadku osób niezaszczepionych — także dzieci. Właśnie dlatego, najmłodsi nadal będą musieli otrzymać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 (test typu PCR lub test antygenowy). Wynik tego testu nie może być również starszy niż 48 lub 72 godziny.

Zasady testów u dzieci

Co jednak ciekawe, spora część krajów zwalnia z obowiązku testowania dzieci do 2. lub do 6. roku życia (a czasami nawet do 12. r.ż.). Nie zmienia to jednak tego, że każde dziecko podróżujące z dorosłym opiekunem, powinno mieć poprawnie wypełnioną kartę oświadczenia dotyczącą podróży. Warto jednak pamiętać o tym, że zasady dotyczące testów czy zwalniania z ich konieczności ich wykonywania zmieniają się naprawdę dynamicznie, więc koniecznie trzymajmy rękę na pulsie!

Zasady dotyczące testów u dzieci obowiązujące w wybranych popularnych wakacyjnych kierunkach:

  • Bułgaria — obowiązek testu dotyczy wszystkich dzieci i niemowląt,
  • Chorwacja — z konieczności wykonywania testu zwolnione są dzieci poniżej 7 roku życia,
  • Cypr — z konieczności wykonywania testu zwolnione są dzieci poniżej 12 roku życia,
  • Egipt — z konieczności wykonywania testu zwolnione są dzieci poniżej 6 roku życia,
  • Grecja — z konieczności wykonywania testu zwolnione są dzieci poniżej 5 roku życia,
  • Hiszpania — z konieczności wykonywania testu zwolnione są dzieci poniżej 6 roku życia,
  • Malta — obowiązek testu dotyczy wszystkich dzieci i niemowląt,
  • Portugalia — z konieczności wykonywania testu zwolnione są dzieci poniżej 2 roku życia,
  • Turcja — z konieczności wykonywania testu zwolnione są dzieci poniżej 6 roku życia,
  • Włochy — z konieczności wykonywania testu zwolnione są dzieci poniżej 2 roku życia.

Sprawdź też nasz artykuł:

Paszporty szczepień na COVID-19 – o co w tym chodzi?

1 comment

Leave Comment