Paszporty szczepień na COVID-19 – o co w tym chodzi?

paszporty szczepien covid 19 kiedy wprowadzone 4
Jeżeli interesujecie się tym, “co w trawie piszczy” w tematyce aktualnych szczepień przeciw COVID-19, to na pewno słyszeliście już słowa “paszport szczepień” lub też certyfikaty szczepień, które już od tygodnia funkcjonują w Izraelu. Gdy nie interesujemy się tym tematem, możemy poczuć się zakłopotani, gdyż ciężko znaleźć potwierdzone informacje na ten temat. Dziś właśnie dlatego zastanowimy się i skompletujemy dostępne informacje, dzięki czemu, kwestia ta nie będzie dla was tak skomplikowana!

Certyfikaty szczepienia na COVID-19

Wspomniane wcześniej certyfikaty (nazywane także paszportami), to pewnego rodzaju zaświadczenia wydawane osobom, które poddały się szczepieniu przeciw COVID-19. Ich rola może się znacząco zwiększyć, gdyż rozważa się to, aby potencjalnie umożliwiały one wyłączenie osób zaszczepionych z części (lub całości) panujących w danym kraju. Ostatnio na ten temat wypowiedziała się przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, apelując o przyspieszenie prac nad wdrażaniem certyfikatów w państwach UE, tak aby zdążyć do rozpoczęcia lata, kiedy sezon turystyczny jest w rozkwicie. Jednakże tak jak spotkało się to z entuzjazmem części społeczeństwa, tak w wielu krajach możemy spotkać się z następującą opinią: takie udogodnienia gwarantowane przez certyfikaty szczepień mogą być dyskryminujące dla części społeczeństwa. Jak to wygląda w poszczególnych krajach?

paszporty szczepien covid 19 kiedy wprowadzone 2

Naczelnym przykładem takiego “nagradzania” swoich obywateli za zaszczepienie się jest Izrael, gdzie już od 21 lutego działa tak zwana “zielona przepustka”. Dokument też umożliwia swobodne korzystanie z siłowni i basenów oraz uczestnictwo w wydarzeniach sportowych i kulturalnych. Jest on ważny przez sześć miesięcy i przysługuje on obywatelom którzy:

  • co najmniej tydzień wcześniej przyjęli drugą dawkę szczepionki,
  • przeszli zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Mimo tego, że w Izraelu już teraz około połowa dorosłej populacji otrzymała dwie dawki szczepionki, to wciąż istnieje grupa, która odmawia poddania się szczepieniu. Powody takich są proste: cześć osób nie chce być szczepiona, a inny wycinek tej grupy nie może poddać się szczepieniom z różnych powodów — zarówno zdrowotnych, jak i religijnych. Stanowisko władz Izraela jest dosyć stanowcze, gdyż to w szczepieniach państwo te upatruje szansy na powrót do “normalności”

Sytuacja ze szczepieniami w Europie

Warto też rozejrzeć się za tym, jak wygląda sytuacja w innych krajach kontynentu europejskiego. Na pierwszy ogień pójdzie Wielka Brytania — tu, o dziwo, nie ma na tę chwilę konkretnego stanowiska na temat potencjalnego wprowadzenia paszportów szczepień. Premier Boris Johnson powiedział o tym, że nie przewiduje ich wprowadzenia dla mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, a wiceminister zdrowia wspomina o potencjalnej dyskryminacji wynikającej z faworyzowania obywateli, którzy zaszczepią się przeciwko COVID-19.

Natomiast u naszych zachodnich sąsiadów — Niemców, Niemiecka Rada Etyki na początku lutego czasowo odrzuciła możliwość wcześniejszego zniesienia ograniczeń dla zaszczepionych obywateli. Powód takiej decyzji był prosty — uznano że dobra i usługi publiczne powinny być dostępne dla wszystkich obywateli, niezależnie na status zaszczepionej (czy też nie) osoby. Jeżeli chodzi o naszych innych sąsiadów — Czechów i Słowakówtutaj również podnoszona jest kwestia dyskryminacji, a wraz z brakiem wystarczającej ilości szczepionek, jakiekolwiek rozdmuchiwanie tematu potencjalnych certyfikatów jest zbędne.

Natomiast pozostające w dobrych relacjach z Polską Węgry zapowiedziały wprowadzenie zaświadczeń dla zaszczepionych i ozdrowieńców, jednak nie padły jeszcze konkrety dotyczące tego, co będzie gwarantować jego posiadanie.

Idąc na zachód, zatrzymujemy się we Francji, gdzie potencjalne wykorzystywanie paszportów szczepień podzieliło społeczeństwo. Podczas gdy spora część Francuzów byłaby za tym, aby wprowadzić te paszporty (gdy będzie się to wiązać z większą swobodą podróżowania), jednak pomysł ten nadal wiąże się z krytyką ze strony polityków, mówiącą nie tylko o ograniczeniu wolności obywateli, ale i zaprzeczeniu dewizy narodu francuskiego, w której znajdują się słowa “wolność, równość i braterstwo”.

paszporty szczepien covid 19 kiedy wprowadzone 3

Jak wygląda sytuacja w krajach skandynawskich i nordyckich? Otóż rząd Danii zapowiedział wprowadzenie paszportów w formie cyfrowej, których celem jest ułatwienie podróży służbowych, jednak niewykluczone jest też wykorzystywanie ich w przypadku uczestnictwa w festiwalach muzycznych w bliżej nieokreślonej przyszłości. Władze Szwecji pragną natomiast wprowadzić ten cyfrowy paszport już od 1 czerwca. Epidemiolodzy jednak martwią się o kwestie dyskryminacji osób, które nie zaszczepiły się (szczególnie, gdy nie należą do grupy ryzyka). Natomiast kwestia wprowadzenia paszportu w Finlandii jest nadal kwestią sporną, gdyż potencjalne korzyści wynikające ze swobodnego podróżowania dotyczyłyby zaledwie 5% Finów.

Kwestia certyfikatów szczepień w Rosji i Azji

Warto też wspomnieć jak prezentuje się sytuacja na wschód od Europy, szczególnie w Rosji i krajach azjatyckich. W Rosji już teraz wydaje się zaświadczenia o zaszczepieniu na COVID-19, jednak nie gwarantują one żadnych przywilejów.  W Chinach również wydawane są zaświadczenia o szczepieniach, a informacja o szczepieniu dopisywana jest do „kodów zdrowia” w telefonach komórkowych. Kody te, a właściwie ich skanowanie niezbędne jest do podróżowania oraz przy wejściu do niektórych budynków i instytucji publicznych… i to na tyle. Natomiast w Korei Południowej wraz z zaszczepieniem obywatela/obywatelki, otrzymają oni zaświadczenie, które nie zwolni ich z obowiązujących obostrzeń, jednak mogą być oni traktowani ulgowo w przypadku ewentualnego zakażenia osoby z ich otoczenia, szczególnie w przypadku samoizolacji. Natomiast w Japonii w ogóle nie przewiduje się wprowadzenia takowych paszportów.

Sami widzicie, że kwestia, jaką są certyfikaty dla osób zaszczepionych i ewentualne udogodnienia z nimi związane wiążą się z wieloma kontrowersjami i nieścisłościami. Ciężko też przewidywać to, jak skończy się ten problem i czy (i kiedy) zostaną wprowadzone pewne ujednolicenia.

Dajcie znać co myślicie o “paszportach szczepień”!

Czy uważacie to za dobry, a może zły pomysł?

Czekamy na wasze komentarze!

Sprawdźcie też nasz artykuł:

Przyszłość podróżowania w dobie szczepionek na COVID-19

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *