Od kiedy bez maseczek! Już wiadomo!

od kiedy bez maseczek obowiązek zasady

Obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych został wprowadzony 16 kwietnia. Wówczas usłyszeliśmy, że maseczki prawdopodobnie będziemy nosić do wynalezienia szczepionki. Sytuacja jest jednak dynamiczna i wraz ze spłaszczaniem się krzywej zachorowań, obowiązek noszenia maseczek został zlikwidowany wcześniej - w przestrzeni otwartej już od 30.05.2020! To nie koniec luzowania obostrzeń - znamy detale 4 etapu odmrażania gospodarki!

Od kiedy bez maseczek?

27.05.2020 r. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził wcześniejsze nieoficjalne informacje o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek tam, gdzie możliwy jest do zachowania dystans 2 metrów. Obowiązek zostanie zniesiony 29.05 (sobota).  Maseczki pozostaną obowiązkowe w sklepach, w kościołach czy kinach i teatrach. Noszenie maseczek będzie również konieczne w komunikacji miejskiej i zamkniętych przestrzeniach.

Otwarte parki rozrywki, baseny, kina, sale zabaw...

Jednocześnie zapowiedziano kolejny etap odmrażania gospodarki. Już od soboty 30 maja nie będą obowiązywały limity w sklepach czy kościołach. Z kolei od 6 czerwca otwarte zostaną parki rozrywki, obiekty sportowe, kina, teatry, sale zabaw, siłownie, salony masażu czy solaria. Zamknięte pozostaną dyskoteki i kluby. Co ciekawe przywrócona zostanie możliwość organizacji zgromadzeń publicznych aż do 150 osób (tu należy zwrócić uwagę, że nadal będzie obowiązywał obowiązek zachowania 2 m dystansu). Wszystko wskazuje na to, że od lipca nie będą obowiązywały już żadne ograniczenia, więc zgodnie z zapowiedziami Ministra Szumowskiego spokojnie można planować rodzinne wakacje.

 Czytaj również:
Wakacje 2020 a koronawirus - gdzie można bezpiecznie wyjechać?

Warto przypomnieć, że jeszcze tydzień temu, w rozmowie w Radiu ZET Minister Zdrowia mówił:
"Obowiązek zakrywania nosa i ust zostanie zdjęty, jak wygaśnie epidemia na tyle, że będziemy mogli zdjąć te maseczki. W Czechach ten obowiązek został zniesiony, jest w trakcie znoszenia, ale tam R jest na poziomie 0,3 czy 0,4. Jeżeli to R  nam nie spadnie, będziemy nosili maseczki do końca epidemii, a jeżeli okaże się, że wygasimy tę epidemię w sposób taki, że będzie to możliwe, to można rozważyć (zdjęcie nakazu), ale to jest takie gdybanie, co będzie za miesiąc czy dwa, to są bardzo hipotetyczne dyskusje" - tłumaczył zawile minister zdrowia.
obowiązek noszenia maseczek zlikwidowany od kiedy i gdzie bez maseczek

Czytaj również: Najlepsze miejsca na wakacje z dzieckiem w Polsce!

1 comment

Leave Comment