Mural w porcie rybackim — Władysławowo

Mural w porcie rybackim Władysławowo atrakcje dla rodzin z dziećmi 5
Władysławowo to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych, jednak warto też zwrócić uwagę na to, jak mocno zwraca się tu uwagę na historię tego miasta! Właśnie dlatego, podjęto niezwykle udaną próbę pokazania dziejów “Władka” w niebanalny sposób! W porcie we Władysławowie powstał mural, który może posłużyć za niezwykłą lekcję historii dla dzieci oraz ich rodziców!

Po zwiedzaniu zapraszamy na
Rumia-atrakcje dla calej rodziny

Mural w porcie rybackim, o którym dziś mowa, powstał na falochronie odgradzającym port od Morza Bałtyckiego. Na powierzchni tej konstrukcji swoje miejsce znalazła seria aż 70 obrazów ilustrujących najważniejsze etapy historii miejsca, które kiedyś było znane jako Wielka Wieś, a dziś zdobywa rzesze fanów już jako Władysławowo!

Mural w porcie rybackim Władysławowo atrakcje dla rodzin z dziećmi

Seria prac ilustracyjnych przedstawiona na północnym falochronie jest naprawdę imponujące, gdyż wspomniane już 70 prac zajmuje powierzchnię ponad 400 metrów kwadratowych. Malowidła w sposób symboliczny pokazują poszczególne etapy dziejów Władysławowa oraz wspomina o ważnych dla jego historii postaciach. Wyprawę rozpoczynamy od czasów powstania niewielkiej osady rybackiej, poprzez jej dynamiczny rozwój i rozbudowę, aż po czasy obecne i możliwości, jakie oferuje dzisiaj Władysławowo! Jakie historie znajdziemy na miejscu?

Mural w porcie rybackim Władysławowo atrakcje dla rodzin z dziećmi 2

Jak już wspomnieliśmy, na muralu w porcie we Władysławowie zobaczymy wiele scen z początku istnienia Władysławowa, takie jak budowa lokalnego portu, historia powstawania Domu Rybaka czy stopniowej rozbudowy rozewskiej latarni morskiej. Swoje miejsce znalazły tu także ilustracje związane z codziennością życia we Władysławowie! Nie trudno domyślić się tego, że znacznie różniło się ono od tego, co znamy teraz! Sporą część muralu poświęcono bardzo ważnemu wydarzeniu — Zaślubinom Polski z Morzem wraz z wizytą generała Józefa Hallera! 

Mural w porcie rybackim Władysławowo atrakcje dla rodzin z dziećmi 7

Mural w porcie rybackim Władysławowo atrakcje dla rodzin z dziećmi 1

To jednak nie jest jedyna postać, którą uhonorowano na muralu! Swój portret otrzymały tu także lokalni twórcy, którzy odznaczyli się w historii Władysławowa, tacy jak pisarz Augustyn Necel czy rzeźbiarz Leon Golla. Nie zabrakło także Feliksa Stamma, jednego z najwybitniejszych trenerów bokserskich w Polsce. Zachęcamy was do samodzielnego poszukiwania znanych postaci na muralu!

Mural w porcie rybackim Władysławowo atrakcje dla rodzin z dziećmi 4

Oczywiście nie mogło też zabraknąć ukazania współczesnej strony Władysławowa, jako raju dla turystów. Swoje miejsce znaleźli tu surferzy, plażowicze, ale i turystyczne atrakcje tego miasta! A to nie wszystko!

Dziś, nawet jeżeli nie mieszkacie w okolicach Władysławowa… wciąż możecie zobaczyć ten mural! Wszystko dzięki wirtualnemu spacerowi, który jest do obejrzenia na fanpage’u Gminy Władysławowo! Wizyta przy tym muralu to niezwykle ciekawa lekcja historii dla nie tylko mieszkańców tej miejscowości, ale też rodzin z dziećmi i turystów! Koniecznie zajrzyjcie na miejsce!

Mural w porcie rybackim Władysławowo atrakcje dla rodzin z dziećmi 3

Godziny otwarcia i cennik Mural w porcie rybackim Władysławowo

Cały mural możemy oglądać całkowicie za darmo i w dowolnej chwili!

Lokalizacja Mural w porcie rybackim Władysławowo

Aby dotrzeć na miejsce, należy wejść na teren portu we Władysławowie, a następnie spacerem wzdłuż falochronu dojść do główek portu.

Sprawdź także:

Atrakcje dla dzieci – Władysławowo i okolice