IV Weekend na Szlaku Piastowskim

W dniach 21-23 czerwca 2019 roku w Wielkopolsce oraz na Kujawach odbędzie się czwarta edycja święta Szlaku Piastowskiego. Jest to kontynuacja narodzonej w 2016 roku idei stworzenia wspólnego przedsięwzięcia pokazującego atrakcyjność turystyczną obu regionów. Co roku w akcję angażuje się większość obiektów tego najważniejszego szlaku kulturowego w Polsce, oferując turystom nowy wymiar rozrywki – dobrą zabawę z historią w tle.

Sprawdź program wydarzenia >>tutaj<<

weekend-na-szlaku-piastowskim-atrakcje-2019

Motywem przewodnim tegorocznego Weekendu na Szlaku Piastowskim są Gry i zabawy małych Słowian. Dzieci – małe i duże – będą miały szansę wcielić się w rolę wojów niczym z drużyny Mieszka I i wziąć udział m.in. w prawdziwych Piastowskich Igrach w Grodzie Pobiedziska lub spróbować swoich sił w zabawach i grach, w które ich rówieśnicy bawili się już setki lat temu, np. w Trzemesznie, Strzelnie, Wągrowcu, Gieczu i Pobiedziskach.

Weekend Piastowski 2019

Głód wiedzy u najmłodszych zaspokoją lekcje muzealne w Bramie Poznania ICHOT, Skansenie Miniatur w Pobiedziskach, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, czy w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.

Termin tegorocznej edycji wydarzenia zbiega się z rozpoczęciem wakacji i kalendarzowego lata. Jest to zatem czas „kupalnocki” - święta wody, ognia i miłości – czyli w uproszczeniu – walentynek po słowiańsku. Wić wiaki i puszczać je na wodzie będzie można w Biskupinie, Żninie, Wągrowcu i podczas 50-tej edycji Noc Kupały organizowanej przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które obchodzi swój jubileusz powstania.

Programy wszystkich imprez są ułożone i dostosowane do możliwości „małych Słowian” tak, aby najmłodsi odwiedzający Szlak Piastowski mogli w nich aktywnie uczestniczyć.

Jednak niech hasło przewodnie nie zwiedzie starszych miłośników piastowskiego dziedzictwa – dla nich również przygotowano sporą dawkę wydarzeń. Zainteresowani historią lub architekturą mogą wybierać z licznych ofert zwiedzania z przewodnikiem, zarówno w muzeach (np. w Muzeum Historii Włocławka), jak i w miastach, m.in. w Gnieźnie, Kaliszu, Żninie i Trzemesznie.

Aktywni mogą wybrać się na spływ kajakowy, np. wokół poznańskiego Ostrowa Tumskiego lub do Wągrowca, jak również rajd pieszy bądź rowerowy. Szlak Piastowski oprócz zabytków oferuje spotkania z piękną, lokalną przyrodą i daje możliwość poczucia przyjemnego dreszczyku emocji związanego z aktywnością fizyczną i sportową rywalizacją. Na linie startu zapraszamy do: Konina, Gniezna, Kruszwicy, Strzelna i Wągrowca (rajdy rowerowe) oraz do Poznania i Wągrowca (spływy kajakowe).

Nie zabraknie również czegoś dla tych turystów, którzy lubią oddawać się spokojniejszym rozrywkom. Zaplanowano koncerty (Tarnowo Pałuckie i Wągrowiec), zwiedzanie wystaw i ekspozycji muzealnych, np. w Brześciu Kujawskim. W swoje mury zapraszają niemalże wszystkie obiekty Szlaku Piastowskiego.

Jak w pełni skorzystać z oferty Szlaku Piastowskiego podczas jego święta?

Atrakcje, którymi kusi szlak, są tak zaplanowane, aby turysta mógł w ciągu zaledwie trzech dni wziąć udział w możliwie najciekawszych i możliwie wielu propozycjach. Oczywiście, można je dopasować do swoich zainteresowań i preferencji. Szlak Piastowski cieszy się nie tylko bogatą historią, dziedzictwem w postaci zabytków i bogatą ofertą kulturalną – w jego obrębie działa wiele obiektów z branży hotelarskiej, które są w stanie odpowiedzieć na potrzeby zarówno indywidualnych turystów jak i grup wycieczkowych. Niektóre z nich już przed IV Weekendem na Szlaku Piastowskim zadeklarowały udział w akcji, oferując odwiedzającym atrakcyjne oferty cenowe.

Sprawdź dokładny program IV Weekendu na Szlaku Piastowskim

W ręce turystów organizatorzy oddają wydawnictwa drukowane i cały kompleksowy system informacji znajdujący się na stronie internetowej Szlaku Piastowskiego www.szlakiastowski.pl , na stronie facebookowej Szlaku @zwiedzajszlakpiastowski oraz w przygotowanym w jej ramach specjalnym wydarzeniu „IV Weekend na Szlaku Piastowskim. Gry i zabawy małych Słowian”.

Pomoc w zaplanowaniu udziału w tych szczególnych wydarzeniach niesie w tym roku specjalnie utworzona strona www.weekend.szlakpiastowski.pl dająca odpowiedź na najczęściej zadawane pytania przez turystów – co, gdzie i kiedy? Narzędzia te pozwalają na stworzenie całej gamy możliwości zwiedzania Szlaku Piastowskiego.

Święto szlaku na inauguracją sezonu wakacyjnego

IV Weekend na Szlaku Piastowskim to preludium do tego, aby wrócić na Szlak w przyszłości i dalej odkrywać piastowskie dziedzictwo, które skrywa się w muzeach, rezerwatach archeologicznych i skansenach, w zabytkowych budowlach i miejscach stworzonych na potrzeby jego propagowania. To nie tylko odkrywanie artefaktów, to także podróż do przeszłości za pomocą nowoczesnych i multimedialnych narzędzi. To zarówno odtwarzanie, jak i przeżywanie historii na nowo.

Dwie trasy Szlaku Piastowskiego pozwalają na jego przemierzanie ścieżkami początków państwa polskiego, rodzącego się na polskich ziemiach chrześcijaństwa, podążanie za wątkami biograficznymi królów lub drużynami wojów. Wszystko to sprawia, że na Szlak Piastowski można wybrać się zawsze i w każdym wieku. „Gry i zabawy małych Słowian” to dopiero początek przygody z historią Piastów.

Szlak Piastowski wspólną sprawą obu regionów

Nad wydarzeniem patronat honorowy objęli Marszałkowie Województwa Wielkopolskiego i Kujawsko-Pomorskiego – Marek Woźniak i Piotr Całbecki oraz Polska Organizacja Turystyczna, Wielkopolska Organizacja Turystyczna i Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna. Partnerem wydarzenia są Koleje Wielkopolskie sp. z o.o.

Organizatorami akcji są Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” oraz Lokalna Organizacja Turystyczna PAŁUKI.

Projekt został dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.