Wakacje 2020, a koronawirus-gdzie można wyjechać?

Trzy miesiące temu nikt z nas nie wyobrażał sobie sytuacji zamkniętych granic, odwołanych lotów, a nawet zamkniętych szkół i części sklepów. Jeszcze niedawno mało kto z nas był w stanie jednoznacznie odpowiedzieć jak będą wyglądały wakacje 2020, które zaczynają się za mniej niż miesiąc. Koronawirus i #zostańwdomu radykalnie zmieniły naszą codzienność, nie wspominając o wypoczynku czy podróżach. Chyba nigdy wcześniej nie docenialiśmy tak bardzo spaceru w lesie czy po plaży. Jednak już teraz sporo z Was zastanawia szuka odpowiedzi na nurtujące pytania:

  • czy będzie można wyjechać na wakacje?
  • czy wakacje 2020 będą bezpieczne?
  • czy będzie można wyjechać za granicę?
  • czy w lecie będziemy musieli nosić maseczki np. na plaży?
  • czy hotele będą bezpieczne?

Koronawirus - Wakacje w Polsce bezpieczne?

Jedno jest już pewne - rodzinne wakacje w Polsce będą możliwe. Całkiem niedawno w wywiadzie radiowym Minister Szumowski pytany o letni wypoczynek stwierdził:

"można już planować rodzinne wakacje w Polsce i rezerwować miejsca."

Z kolei Dr Paweł Grzesiowski, immunolog w Porannej rozmowie w RMF FM powiedział, że w tym roku wyobraża sobie wakacyjne wyjazdy rodzinne. Nie widzi żadnych przeszkód do wyjazdów własnym samochodem w rodzinnym gronie.

Sprawdź również: Miejsca na wakacje 2020 z dziećmi w Polsce

Rząd już w drugim etapie "odmrażania gospodarki" otworzył hotele (4 maja), jednak dopiero od wprowadzenia trzeciego etapu (tj. 18.05) otwarte są restauracje oraz część atrakcji turystycznych. Wszystko wskazuje na to, że do połowy czerwca dostępnych będzie większość usług z wyłączeniem wydarzeń "masowych". Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami już od 30.05 zniesiony został obowiązek noszenia maseczek. Noszenie maseczek będzie jednak obowiązkowe w komunikacji miejskiej i zamkniętych przestrzeniach.

Z kolei już od 6 czerwca otwarte zostaną kina, teatry, obiekty sportowe czy baseny, siłownie i sale zabaw. Czwarty etap odmrażania gospodarki pozwala na otwarcie długo wyczekiwanej infrastruktury turystycznej. Większość hoteli będzie mogła świadczyć swoje usługi w pełnym zakresie już od 6 czerwca. Do końca czerwca planowanie jest pełne otwarcie gospodarki. Wkrótce  otwarte mają być również parki rozrywki. Oczywiście nie znaczy to, że będzie zupełnie normalnie. Koronawirus zostanie z nami na dłużej, dlatego nie bez znaczenia będzie zachowanie podstawowych środków ostrożności.

Ministerstwo Zdrowia wydało dokładne zalecenia, jak będą mogły funkcjonować hotele, jednak należy mieć na uwadze, że część hotelowych atrakcji będzie ograniczona lub będą obowiązywały limity osób korzystających jednocześnie z atrakcji (np. z hotelowego basenu czy placu zabaw). Wszystko wskazuje na to, że zyskają na popularności mniejsze obiekty, oferujące pobyty w bardziej kameralnych warunkach, choć należy podkreślić, że duże hotele już teraz przygotowują się na zagwarantowanie bezpiecznych wakacji przez wprowadzenie odpowiednich procedur czy metod dezynfekcji niedostępnych np. dla gospodarstw agroturystycznych.Zarówno szlaki turystyczne jak i plaże są już otwarte. Warto wspomnieć, że nad Bałtykiem mamy w Polsce aż 770 km plaż - gwarantujemy Wam - ilość miejsca na plaży jest nie do zapełnienia. Nawet w miejscowościach tak popularnych jak Władysławowo, nie będzie problemu ze znalezieniem ustronnego miejsca na plażowanie, wystarczy przejść 5-10 minut od głównego wejścia i będziecie cieszyć się plażą prawie na wyłączność (wiemy to z doświadczenia-poniżej zdjęcie ze szczytu sezonu wakacyjnego ubiegłego roku).

jakie będą wakacje 2020 nad morzem lipiec sierpień koronawirus czy można wyjechać z dziećmi

Czy wakacje spędzimy w maseczkach?  Już wiemy, że maseczki nie będą obowiązkowe pomimo, że Minister Zdrowia początkowo twierdził, że będziemy w nich chodzić aż do wynalezienia szczepionki.

wakacje 2020 koronawiurs atrakcje parki rozrywki maseczki plaże hotele bezpieczeństwo

Wakacje za granicą, a koronawirus? Lot samolotem?

Niestety możliwość wyjazdu na wakacje za granicę wciąż pozostaje bardzo niepewna. Granice wielu Państw pozostają zamknięte, jednak prawdopodobnie w czerwcu część obostrzeń zostanie zniesionych. Coraz częściej pojawiają się informacje, że pierwszymi krajami, do których będziemy mogli się wybrać będą Czechy, Słowacja, Węgry i kraje bałtyckie.

Można spodziewać się, że w wakacje loty do najważniejszych państw Unii Europejskiej zostaną przywrócone, choć nie ma jeszcze dokładnego terminarza - powiedział w środę w paśmie "Poranek Siódma-Dziewiąta" rzecznik rządu Piotr Müller.

Cały czas możemy się spodziewać wzmożonych kontroli sanitarnych na granicach. Podróże lotnicze będą dużym wyzwaniem w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa. Zarówno procedury na lotniskach jak i sam lot nie sprzyjają zachowaniu "dystansu", więc dziś ciężko jednoznacznie określić, kiedy i na jakich zasadach wrócą turystyczne czartery. Mimo wszystko, jesteśmy przekonani, że część lotów zostanie wznowiona tak szybko jak to możliwe, gdyż ani linie lotnicze, ani biura podróży nie przetrwają kolejnych miesięcy "zamkniętego nieba". W początkowym okresie o wyborze, bądź rezygnacji z podróży lotniczych decydować będą więc emocje i indywidualne podejście do koronawiursa każdego z nas.

wakacje 2020 samolotem koronawiurs czy można lecieć bezpieczeństwo opinie wycieczka z dziećmi

Oczywiście pozostaną nam również bardzo popularne w ostatnich latach wyjazdy na własną rękę. Mimo wszystko, w tym roku dużo bardziej prawdopodobne wydają się być wakacje w Chorwacji, niż we Włoszech czy Hiszpanii. Wspomniana Chorwacja 1 czerwca planuje otwarcie granic, atrakcji turystycznych i punktów gastronomicznych. Jest spora szansa, że w lipcu czy sierpniu sytuacja będzie tam zbliżona do "normalności". Jednak nie ma co ukrywać, skala tych wyjazdów nie będzie tak duża jak w ubiegłych latach.

Sprawdź również: Gdzie na bezpieczne wakacje za granicę?

A Wy gdzie spędzicie wakacje 2020? Czekamy na Wasze opinie, komentarze i pytania!

 

1 comment

Leave Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *