Val di Fassa Włochy – narty z dzieckiem w Dolomitach

atrakcje dla dzieci Dolomity Val di Fassa

W dolinie Fassa położonej w Dolomitach doskonałe warunki znajdą dla siebie zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze.

Val di Fassa jest częścią prowincji Trydentu, zaliczanej do włoskiej części Tyrolu. Rozciąga się w paśmie Dolomitów i zamieszkiwana jest w większości przez Ladynów – etniczną mniejszość mówiącą własnym językiem, posiadającą własną kulturę, a także kuchnię. W Val di Fassa znajdziemy wiele popularnych ośrodków narciarskich ze świetną infrastrukturą, ponad 200 km tras i ponad 120 wyciągów, liczne hotele, pensjonaty, restauracje i bary, a także dodatkowe atrakcje.

val di fassa wlochy narty opinie atrakcjeDolomity, będące częścią Alp, zostały w 2009 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Charakterystycznym dla tego pasma zjawiskiem jest Enrosadira, polegająca na tym, że białe skały Dolomitów podczas zmierzchu i świtu pokrywa niezwykła czerwono-różowa poświata. Najwyższym szczytem jest tu Marmolada (3343 m n.p.m.), u stóp której leży jeden z najpopularniejszych kurortów w tym rejonie – Canazei. Na drugim końcu doliny znajduje się Moena, która stanowi przejście do kolejnego regionu Val di Fiemme. Większość tutejszych miejscowości to alpejskie wioski z elementami ludowej architektury i górską atmosferą, które jednocześnie są w stanie zapewnić narciarzom rozrywkę także po zejściu ze stoków.

Kliknij tutaj i sprawdź trasy narciarskie

Val di Fassa Włochy trasy narciarskie atrakcje

Dolomity - Superski

Wybierając się na narty w Dolomity można korzystać ze skipassu Dolomiti Superski obowiązującego w 3 prowincjach: Trydencie, Bolzano i Bellono. Dzięki temu da się odwiedzić wszystkie ośrodki narciarskie w Val di Fassa. Większość z nich jest zresztą połączona ze sobą trasami narciarskimi. Największą stacją narciarską w regionie jest Canazei (1460 m n.p.m.). Z położonej tuż obok miejscowości Malga Ciapela można łatwo dostać się na szczyt Marmolady kolejką linową. Na stacji przesiadkowej znajduje się Muzeum I Wojny Światowej, które ma związek z toczącymi się w tym rejonie walkami. Z wierzchołka Marmolady nazywanego Punta di Roca zaczyna się przebiegająca po lodowcu 12-kilometrowa trasa Pista Bellunese, najdłuższa w całych Dolomitach i uważana za jedną z najpiekniejszych. Trasa przechodzi przez przełęcz Passo Fedaia, po czym staje się łagodniejsza i 4,5-kilometrowym odcinkiem można dojechać do dolnej stacji kolejki.

Val di Fassa muzeum opinie atrakcje Canazei

Z Canazei można też dostać się na stoki Ciamcac (tu przebiega jedna z tras Pucharu Świata), Catinaccio, z wieloma trasami dla dzieci, a przede wszystkim na Sella Rondę. To jeden z najsłynniejszych szlaków narciarskich o łącznej długości 60 km, a właściwie zespół tras i wyciągów obejmujący 4 przełęcze i umożliwiający jazdę wokół masywu Sella w dwóch kierunkach. Można się na niego dostać z Canazei wjeżdżając na Belvedere. W Canazei działa też snowpark, lodowisko i największy w Val di Fassa kompleks basenów z centrum Spa – Dolaondes.

park wodny Dolaondes Canazei Dolomity Włochy opinie

Największym miastem w Val di Fassa jest Moena, słynąca z pięknej architektury i legendy o wróżce (nazwa miejscowości oznacza właśnie „dobrą wróżkę”). Bardzo blisko stąd do ośrodka narciarskiego TreValli (kursują skibusy), w skład którego wchodzi Falcade, Alpe di Lusia i San Pellegrino. Tu zjeżdżać można na dwóch sławnych trasach – Col Margherita o stopniu nachylenia 49%, oraz Panoramica Rossignol o stopniu nachylenia 42%. Wspaniałe widoki podczas zjazdu gwarantowane. Poza tym na przełęczy San Pellegrini działa świetnie przygotowany snowpark, a z Falcade na Le Buse wjeżdża nowoczesna 8-osobowa kolejka kabinowa.

Włochy Dolomity narty opinie atrakcje

Poza nartami można odwiedzić Fassa Ladin Museum w Vigo di Fassa prezentujące kulturę i historię Ladynów, a także liczne punkty widokowe w Dolomitach, na które można wjechać kolejkami linowymi. Najwyższe góry można podziwiać m.in. z Sass Pordoi, gdzie wjechać można z przełęczy Pordoi, z Col Rodella, dokąd można się dostać z Campitello czy z Buffaure, dostępnej dzięki kolejce z Pozza di Fassa. Przy większości ośrodków narciarskich w Val di Fassa działają śnieżne place zabaw, szkółki narciarskie i kluby malucha.

Czytaj również: Gdzie na narty w Austrii?