Timna Park Izrael

timna park izrael z dzieckiem opinie zwiedzanie atrakcje 1

Jedna z największych atrakcji południowego Izraela – Timna Park – to zapierające dech w piersiach krajobrazy, stworzone zarówno przez naturę, jak i przez człowieka.

Około 25 km na północ od Ejlatu, na słynnej pustyni Negew, można zobaczyć atrakcje wyjątkowe w skali całego świata. Na powierzchni 6000 ha, w dolinie w kształcie podkowy, otoczonej stromymi skałami, utworzono Timna Park. To miejsce o niezwykłej budowie geologicznej i bardzo ciekawej historii. Wyrastająca w centralnym punkcie góra Timna (450 m n.p.m.) to doskonały punkt widokowy na dolinę. Tutaj mieściła się pierwsza na świecie kopalnia miedzi, znana od czasów starożytnego Egiptu (przynajmniej XIII w p.n.e.). Miedź była wówczas niezwykle cenna, znaczenie kopalni było więc ogromne. Wydobywano tu także żelazo i mangan.

Zwiedzanie rozpoczyna się od prezentacji w budynku głównym. Tam też warto zapoznać się z eksponatami. Dalej przechodzimy do kina, w którym podczas krótkiego, ciekawie zrealizowanego filmu poznajemy historię Timna Park. timna park budynek główny informacja mapa zwiedzanie

Wciąż można zobaczyć nieczynne szyby i pozostałości pieców. Dodatkowo za pomocą multimediów prezentowane są widowiska opowiadające historię kopalni i egipskich bogów i faraonów. Warto też odwiedzić pozostałości świątyni bogini Hathor – opiekunki górników i zobaczyć starożytne malowidła skalne.

starożytne malowidła na skałach Timna Park ruiny świątyni timna park zwiedzanie atrakcje Na terenie Timna Parku znajduje się też wiele skał o bajecznych kształtach, takie jak Filary Salomona, Sfinks czy różne łuki i grzybki. Powstały w wyniku wyżłobień w piaskowcu dokonanych przez wodę i wiatr. I chociaż to pustynia, można tu w paru miejscach także podziwiać wspaniałą roślinność, np. palmy czy akacje, a czasem nawet zobaczyć koziorożca alpejskiego. kolumny salomona Timna Park Izrael opinie zwiedzanie z dziećmi opinie Filary Salomona Izrael Ejlat zwiedzanie atrakcje opinie z dzieckiem

W Timna Parku na turystów czeka również wiele aktywności. Dolinę można zwiedzać wędrując kilkoma ciekawymi szlakami, czasem wspinając się, korzystając z drabin i klamr. Ogromnego terenu parku nie da się jednak zwiedzić w całości bez samochodu (istnieje też opcja wypożyczenia elektrycznych rowerów - 80 NIS/osoba/pół dnia). Przygotowano tu także 14 km spektakularnych ścieżek rowerowych.

rowery timna park eilat izrael zwiedzanie atrakcje

Można jednak również zrelaksować się w oazie, popływać rowerami wodnymi po jeziorze (w cenie biletu) i napełnić butelkę kolorowym piaskiem na pamiątkę. Dla dzieci przewidziano również plac zabaw. Przy oazie działa też restauracja, sklep z pamiątkami i miejsce do biwakowania.

oaza w timna park zwiedzane atrakcje izrael pamiątki z timna park

Dojazd Timna Park

Do Timna Parku można dojechać z Ejlatu samochodem, jadąc drogą nr 90, albo każdym autobusem miejskim wjeżdżającym na tę drogę. Przystanek Elifaz/Timna znajduje się około 3 km od wejścia do parku. Jest też specjalny Shuttle Bus (kursujący cały rok). Wyrusza on z Ejlatu i podczas przejazdu po Timna Parku zapewnia anglojęzycznego przewodnika, a także atrakcje, jak zabawy kolorowym piaskiem czy prezentacja dotycząca kopalni w czasach Egiptu. Do wyboru jest też Timna Park Safari (dostępne od października do kwietnia) – objazdowa wycieczka po parku, również startująca w Ejlacie. Timna Park Safari to opcja krótsza i tańsza.

Godziny otwarcia Timna Park

lipiec-sierpień (oraz dni przed świętami religijnymi) – 10.00-13.00

Pozostałe miesiące – 10.00-16.00 (z wyjątkiem piątków – 10.00-15.00)

Ceny biletów Timna Park

dorośli – 44 ILS (około 45 zł) dzieci – 36 ILS (około 37 zł)

Sprawdź również: Czerwony Kanion z dziećmi  - Izrael-Eilat