Czerwony Kanion z dziećmi – Ejlat – Izrael

czerwony kanion izrael z dzieckiem opinie dojazd trasy

Niedaleko Ejlatu w Izraelu można podziwiać wyjątkową osobliwość przyrody – potężny i piękny Czerwony Kanion. Czy to miejsce na rodzinną wycieczkę? Naszym zdaniem zdecydowanie tak!

Red Canion Eilat Izrael atrakcje opinie atrakcje w okolicy Eilat z dzieckiem - czerwony kanion Red Canion opinie

Położony nad Morzem Czerwonym najpopularniejszy izraelski kurort – Ejlat – znany jest z licznych hoteli, atrakcji i wspaniałych plaż, ale tuż za nim rozciąga się jedyna w swoim rodzaju pustynia Negew. Na jej terenie znaleźć można wiele cudów natury, a jednym z nich jest położony około 20 km na północ od Ejlatu Czerwony Kanion. Powstał w wyschniętym korycie rzeki Nahal Shani wyrzeźbiony przez wodę i wiatr. Niesamowity czerwony piaskowiec przybiera rozmaite formy, jakich nie wyrzeźbiłby żaden artysta. Za wejście do Kanionu nie są pobierane opłaty.

trasy czerwony Kanion Izrael opinie atrakcje czy łatwo przejść czerwony kanion opinie zwiedzanie z dziećmi trasy wspinaczka

Do Czerwonego Kanionu można dostać się z Ejlatu autobusem nr 392 (trzeba pilnować przystanku, bo kierowcy nie zawsze się na nim zatrzymują) lub samochodem, jadąc drogą nr 12 w kierunku Beer Shewy. (oczywiście możecie też wykupić wycieczkę z przewodnikiem - jeśli szukacie wycieczki z polskim pilotem polecamy Dorotę Funt dorotafunt@gmail.com). Po skręcie za drogowskazem z napisem „Red Canyon” dotrzemy do parkingu. Nieco dalej jest miejsce do biwakowania i kolejny parking. Tam znajduje się też wejście do kanionu i początek zielonego szlaku. Najlepszą opcją dla rodzin wydaje się przejście nim przez kanion, a następnie powrót szlakiem czarnym, zataczając pętlę. Taka trasa zajmuje około godziny, choć są też inne, dłuższe i nieco trudniejsze opcje. Można dojść aż do Doliny Timna, gdzie już w starożytności wydobywano miedź.

Czerwony Kanion z dzieckiem opinie Red Canion rodzinna wycieczka pustynia Izreal atrakcje Czerwony Kanion Ejlat opinie

Generalnie trasa przez Czerwony Kanion nie jest zbyt wymagająca, jedynie w deszczowe dni mogą się pojawić utrudnienia – śliskie skały, błoto itd. Szlaki są dobrze oznaczone, na wejściu znajduje się tablica z dokładną mapą, nie ma też zazwyczaj tłoku (najpopularniejsze godziny zwiedzania to 10-13, poza tymi godzinami jest nieco luźniej). W kilku miejscach pojawiają się klamry czy drabinki ułatwiające zejścia i wejścia, jednak nie stanowi to problemu nawet dla 6-8 letnich dzieci.

co zwiedzać z dziećmi Izrael Ejlat opinie atrakcje czerwony Kanion pustynia przejście czerwony kanion z dzieckiem trasy czy dziecko sobie poradzi opinie

Po drodze jest kilka wąskich szczelin i kilka miejsc odpowiednich, by wspiąć się na samą górę i podziwiać piękną panoramę kanionu. Można też zobaczyć potężne skały jakby zawieszone w powietrzu. Choć dużą część drogi idzie się w cieniu, to jednak trzeba koniecznie wziąć ze sobą wodę i kapelusz lub czapkę chroniącą przed słońcem. Niezbędne są też odpowiednie buty, bo przechodzi się po skałach i kamieniach.

Wybierasz się do Izraela?

Czytaj również: Izrael - kontrole na lotnisku 

Sprawdź atrakcje dla dzieci w Ejlat