Jakie szczepienia dla dzieci przed wyjazdem za granicę?

Wyjazd za granicę może stanowić dla naszego malucha niezapomnianą przygodę, zwłaszcza jeśli zabierzemy go w któryś z odległych zakątków, gdzie może poznać zupełnie inną kulturę. Takie podróże wzbogacają i rozwijają wyobraźnię. Jednak odmienny od naszego klimat, nieznana flora i fauna mogą powodować różne zagrożenia, szczególnie dla małych dzieci. Na szczęście można się przed nimi skutecznie zabezpieczyć, pamiętając o wcześniejszych szczepieniach.

 
szczepienia-dla-dzieci-przed-wyjazdemZasada działania przy dalekich podróżach powinna być zawsze taka sama – trzeba zacząć planować co najmniej kilka miesięcy wcześniej. Jest to o tyle istotne, że czasem koniecznych jest kilka szczepień, pomiędzy którymi powinna upłynąć określona ilość czasu. Naturalnie to, jakie środki profilaktyczne będziemy musieli zastosować, zależy od szerokości geograficznej i klimatu, dlatego przed wyjazdem powinniśmy zgłosić się w odpowiednie miejsce po informacje. Udzieli ich nam lekarz chorób tropikalnych lub medycyny podróży. W odpowiednim czasie, jeśli uzna, że jest to niezbędne, skieruje nas na szczepienie do specjalistycznego punktu. Może to być Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna lub Ośrodek Medycyny Tropikalnej, ale obecnie szczepienia tego typu wykonuje się także w innych placówkach. Bardzo ważne, aby pamiętać również o Międzynarodowej Książeczce Szczepień, tzw. „żółtej książeczce”, która stanowi potwierdzenie przeprowadzenia szczepienia. Wydawana jest poradniach medycyny podróży oraz punktach szczepień. Bez niej możemy zostać zatrzymani na granicy. Oczywiście dobrze jest też mieć ze sobą książeczkę zdrowia dziecka.
 

Tak naprawdę jedynym obowiązkowym szczepieniem jest to przeciwko żółtej febrze (żółtej gorączce), które jest konieczne przy wjeździe do wielu krajów tropikalnych, głównie w Afryce i Ameryce Południowej. Część państw może wymagać własnymi przepisami jeszcze dodatkowych szczepień, np. przeciw meningokokom, tak jak Arabia Saudyjska. Jednak lekarz specjalista podczas wizyty może zalecić inne, dodatkowe szczepienia, biorąc pod uwagę wiek i odporność dziecka, a także daną sytuację epidemiologiczną w miejscu planowanego pobytu. Mogą to być szczepienia przeciw tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby, błonicy, durowi brzusznemu, wściekliźnie, polio czy zapaleniu opon mózgowych. Na receptę przypisuje się też leki przeciwmalaryczne. Po powrocie również warto odwiedzić na wszelki wypadek lekarza. Dodatkowych informacji o sugerowanych szczepieniach przed wyjazdem zagranicznym z dzieckiem np. do Tajlandii, Egiptu itp. można szukać na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego.