Świnoujście – atrakcje dla dzieci

Świnoujście wczasy z dzieckiem opinie

Jedyne w Polsce miasto położone na tylu wyspach - Świnoujście - okazuje się być też prawdziwą skarbnicą rodzinnych atrakcji. Ten nadmorski kurort ma w sobie naprawdę dużo miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy! Sprawdźmy więc, co zasługuje na szczególną uwagę!

Uzdrowiskowe Świnoujście należy do najpopularniejszych miejscowości nad polskim morzem. Ale oprócz szerokiej i czystej plaży może zaoferować odwiedzającym je turystom znacznie więcej. Już same ukształtowanie terenu sprawia, że jest to miejsce niezwykłe. Rozpościera się aż na 44 wyspach, ale zamieszkane są tylko 3 największe – Wolin, Uznam i Karsibór. Uznam to największa wyspa, ale tylko jej część leży w granicach Polski, połączona przeprawą promową z Wolinem. Na Karsibór można dostać się z Wolina poprzez most. Dzięki urozmaiconej linii brzegowej uchodzącej w tym rejonie do Morza Bałtyckiego rzeki Świny, fauna i flora zyskała świetne warunki do rozwoju i stąd liczne rezerwaty w okolicy. Do tego warto odwiedzić kilka ciekawych miejsc w centrum Świnoujścia lub zaplanować sobie rodzinną wycieczkę.

wakacje z dzieckiem Świnoujście

Atrakcje dla dzieci w Świnoujściu

Podczas pobytu z dzieckiem w Świnoujściu miasto odkrywać można na wiele sposobów. Najłatwiej jest połączyć obowiązkowe plażowanie na jednej z najszerszych plaż nad Bałtykiem (corocznie przyznawany jest jej certyfikat Błękitnej Flagi) ze zwiedzaniem centrum położonego na wyspie Uznam i spacerem po przepięknej promenadzie, którą dojść można aż… za granicę. Dlatego ścieżka pomiędzy Świnoujściem a niemieckimi miejscowościami jak Heringsdorf, czy Ahlbeck nazywa się Transgraniczną Promenadą, a w miejscu dawnej granicy znajduje się symboliczna brama i platforma widokowa. To bardzo ładna trasa spacerowa, przy której podziwiać można zabytkowe pensjonaty i domy zdrojowe. Dzięki zintegrowanemu systemowi wypożyczalni rowerów, można też urządzić sobie przejażdżkę rowerem, zostawić go w którymś z punktów za granicą i wrócić pociągiem, lub odwrotnie. Linia kolejowa po polskiej stronie ma dworzec blisko centrum. Można nią w sezonie dojechać nawet do Berlina.

atrakcje dla dzieci Promenada Świnoujście

W okolicach centrum Świnoujścia warto z dzieckiem odwiedzić wieżę widokową w dawnym kościele protestanckim, Muzeum Rybołówstwa Morskiego w budynku dawnego ratusza czy Park Zdrojowy z XIX wieku. Na samym krańcu wyspy Uznam, na Falochronie Zachodnim (najdłuższej tego typu kamiennej konstrukcji w Europie) u ujścia Świny, znajduje się symbol miasta – znak nawigacyjny Stawa Młyny, przypominający wiatrak. Falochron jest też popularnym miejscem spacerów, podobnie jak jego odpowiednik po stronie wyspy Wolin – Falochron Centralny (najdłuższy kamienny falochron w Europie). Na obu brzegach Świny ulokowane są też pruskie forty z XIX wieku tworzące zespół Twierdzy Świnoujście – Fort Zachodni i Fort Anioła na wyspie Uznam oraz Fort Gerharda na wyspie Wolin. Wszystkie są udostępnione do zwiedzania. W tym ostatnim działa Muzeum Obrony Wybrzeża.

Świnoujście z dzieckiem opinie

Obok wspomnianego Fortu Gerharda znajduje się latarnia morska z 1858 roku. Mierzy 68 m i jest to najwyższa latarnia na polskim wybrzeżu Bałtyku. Z jej szczytu roztacza się piękny widok na Świnoujście i morze. Około 4 km stąd położony jest kompleks Podziemnego Miasta – sieć tuneli łączących  schrony, która może okazać się zainteresuje maluchy.

wczasy z dziećmi Świnoujście

Dla miłośników przyrody idealnym miejscem będzie mniej zatłoczona wyspa Karsibór. Można wybrać się tu na przejażdżkę szlakami rowerowymi i odwiedzić któryś z licznych rezerwatów, np. „Karsiborską Kępę”, gdzie znajduje się stanowisko obserwacyjne. Są tu dobre warunki do wędkowania, jest baza noclegowa i marina, a dzieciom spodoba się Plac edukacji przyrodniczej, na którym mogą się jednocześnie bawić i uczyć. Jednak i tutaj znajdziemy pozostałości historii – basen niemieckich U-bootów z okresu II wojny śwatowej.

Twierdza Świnoujście opinie atrakcje

W Świnoujściu działa największy i najnowocześniejszy terminal promowy w Polsce, który oferuje połączenia do szwedzkich miast – Ystad i Trelleborg. Być może więc zechcecie zdecydować się na taką wyprawę? Z Ystad można też dotrzeć na duńską wyspę Bornholm, która posiada wiele atrakcji. W sezonie uruchamiane są też połączenia białej floty do pobliskich niemieckich miejscowości, na wyspę Rugia, do Międzyzdrojów czy Szczecina. Latem w Świnoujściu organizuje się też wiele koncertów i imprez plenerowych, np. letni festiwal studencki FAMA. Jest tu też park linowy i oceanarium, a miasto można zwiedzać również rodzinnie ciuchcią turystyczną.

wczasy z dzieckiem Świnoujście

Sprawdźcie też nasz artykuł:

Zachodniopomorskie – gdzie z dzieckiem?