Stacja Muzeum Czernichów Główny – historia kolei na wyciągnięcie ręki

Stacja Muzeum Czernichów Główny atrakcje dla dzieci rodziny małopolskie kraków 4
Nie trzeba być fanem kolei, aby znaleźć coś interesującego w starych parowozach czy wagonach, pamiętających dawne czasy. Być może zdziwicie się, lecz muzeum, o którym dziś mówimy, nie tylko zostało stworzone przez pasjonata, lecz także prawdopodobnie zaszczepi w waszych dzieciach (a może i was) pasję do kolei i wszystkiego, co z nim związane. Sprawdźmy więc, co znajdziemy na Stacji Muzeum Czernichów Główny!

Jak już wspomnieliśmy, Stacja Muzeum Czernichów Główny, to efekt ciężkiej pracy prawdziwego pasjonata kolei — Roberta Stefaniuka. Zaprojektował i zbudował on to miejsce od zera, a przysługiwał mu wtedy jeden cel — uratować zabytkowy tabor i eksponaty związane z koleją przed nieuniknionym zniszczeniem. Dziś w tym prywatnym muzeum znajdziemy liczne ciekawe eksponaty związane z koleją, pochodzące zarówno z Polski, jak i z zagranicy!

Stacja Muzeum Czernichów Główny atrakcje dla dzieci rodziny małopolskie kraków 5

W tym zacisznym prywatnym muzeum, zlokalizowanym w pięknym ogrodzie dowiecie się naprawdę dużo ciekawostek o przeróżnych eksponatach, takich jak lokomotywy spalinowe, wagony, semafory kształtowe żurawie wodne, tarcze ostrzegawcze i nie tylko! 

Stacja Muzeum Czernichów Główny atrakcje dla dzieci rodziny małopolskie kraków 2

To, co rzuca się w oczy podczas wizyty w tym miejscu to dbałość o szczegóły całej ekspozycji. Zgromadzony na miejscu tabor kolejowy pozwala nam poznać to, jak prezentowała się historia kolei wąskotorowej, począwszy od lat 40’ XX wieku aż do teraz! Jednakże nie skończy się tu tylko na obejrzeniu z zewnątrz wcześniej wspomnianej ekspozycji, gdyż możecie tu wejść na ich “pokład” i poczuć się jak prawdziwi kolejarze! Stacja Muzeum Czernichów Główny to żywe muzeum, gdzie możemy wejść na “pokład” lokomotyw (a nawet uruchomić niektóre z nich) czy posłuchać jak brzmią podczas pracy! Po muzeum oprowadza nas sam właściciel, serwując ogromną ilość wartych zapamiętania ciekawostek na temat obecnych tu eksponatów.

Stacja Muzeum Czernichów Główny atrakcje dla dzieci rodziny małopolskie kraków 3

 Po zwiedzaniu tego muzeum zachęcamy do skorzystania z przejażdżki drezyną. Rodzice maluchów na pewno docenią też możliwość relaksu przy aromatycznej kawie, a natomiast najmłodsi znajdą tu wiele ciekawych atrakcji na ciekawe spędzenie czasu. Warto także pamiętać o tym, że muzeum to organizuje tu też specjalne zajęcia dla grup przedszkolnych czy imprezy okolicznościowe.

Stacja Muzeum Czernichów Główny atrakcje dla dzieci rodziny małopolskie kraków 6

Godziny otwarcia Stacja Muzeum Czernichów Główny 

Wizyta na Stacji Muzeum Czernichów Główny możliwa jest po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji. 

  • poniedziałek — piątek: grupy zorganizowane (min. 10 osób) i imprezy zamknięte
  • sobota i niedziela: imprezy zamknięte oraz goście indywidualni po wcześniejszej rezerwacji

Cennik Stacja Muzeum Czernichów Główny 

  • Wstęp dla osoby indywidualnej: 30 zł.
  • Wstęp rodzinny (min. 1 osoba dorosła + 1 dziecko): 25 zł za każdą osobę.
  • Seniorzy: 25 zł za osobę.
  • Dzieci poniżej 2 roku życia: wstęp wolny.

Grupy zorganizowane:

  • Wstęp dla grupy zorganizowanej: 25 zł / osoba, (opiekunowie wstęp wolny)

Dojazd Stacja Muzeum Czernichów Główny 

Stacji Muzeum Czernichów Główny znajduje się około 25 km od Krakowa — tuż przy Wiślanej Trasie Rowerowej. Na miejsce można dojechać samochodem, transportem publicznym MPK (linie 229 i 249 z pętli Salwator; należy wtedy wysiąść na przystanku Czernichów Rynek i udać się na kilkuminutowy spacer do Stacji Muzeum Czernichów Główny). Alternatywnie, z uwagi na bliskość tras rowerowych wzdłuż nadwiślańskich wałów, warto rozważyć dotarcie na miejsce z pomocą roweru. Poniżej znajdziecie mapę z dokładną lokalizacją omawianej dziś atrakcji.

Sprawdź także:

Kraków – atrakcje dla dzieci