Skansen Nadole – Zagroda Gburska i Rybacka

Jezioro Żarnowieckie rodzinne atrakcje

W malowniczej scenerii, nad Jeziorem Żarnowieckim, działa skansen, w którym poznać można życie codzienne Kaszubów z XIX wieku.

Po zwiedzaniu zapraszamy na atrakcje dla dzieci Port Rumia

Projekt stworzenia skansenu został w pewnym stopniu wymuszony przez plany budowy elektrowni Żarnowiec. To ogromne przedsięwzięcie doprowadziło do likwidacji wsi Kartoszyno, a także zmieniło w istotny sposób życie całej okolicznej społeczności. Aby więc ocalić od zapomnienia kaszubskie tradycje z tego regionu, w 1982 roku Muzeum Ziemi Puckiej zakupiło XIX-wieczną zagrodę wiejską od rodziny Rutzów i po pracach konserwatorskich udostępniło do zwiedzania.

Skansen Nadole Żarnowiec elektrownia atrakcje dla dzieci

W skład zagrody wchodzi oryginalna chata, w której mieszkała niegdyś 3-pokoleniowa rodzina. Jej wyposażenie oddaje charakterystyczne dla tego typu domów sprzęty. Jest też wozownia z pojazdami rolniczymi oraz stodoła, w której mieści się stała wystawa prezentująca pomorskie pszczelarstwo i maszyny rolnicze. Poza tym obejrzeć można inne zabudowania gospodarcze, studnię, piwnicę, wędzarnię, pasiekę i piec chlebowy (latem odbywają się tu festyny, podczas których można spróbować lokalnych smakołyków, m.in. chleba i miodu). Na terenie skansenu znajdziemy też sporo tradycyjnych narzędzi, warsztaty i inne urządzenia przydatne w gospodarstwie. Zrekonstruowano także tradycyjną zagrodę rybacką z sieciarnią nad brzegiem jeziora oraz remizę. Działa też scena, na której odbywają się różnego rodzaju imprezy. Przy skansenie znajduje się przystań, z której w sezonie można wypłynąć w rejs po Jeziorze Żarnowieckim statkiem pasażerskim.

Sprawdź: Okolice Półwyspu Helskiego-co zwiedzić z dzieckiem?

skansen Nadole atrakcje dla dzieci Kaszuby

Godziny otwarcia Skansen Nadole

od 1 września do 30 czerwca

poniedziałek – nieczynne

wtorek-piątek – 9.00-16.00

sobota-niedziela – 10.00-16.00

od 1 lipca do 31 sierpnia

poniedziałek-niedziela – 10.00-18.00

atrakcje dla dzieci Nadole Żarnowiec Skansen

Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy

Oddział "Zagroda Gburska i Rybacka"

ul. Bałtycka 2

84-250 Nadole

Sprawdźcie również: Gniewino - wieża widokowa i atrakcje dla dzieci

Czy odwiedziliście już skansen w Nadolu? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii o tym miejscu.

Dodaj komentarz

Connect with:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *