Skansen Nadole – Zagroda Gburska i Rybacka

Jezioro Żarnowieckie rodzinne atrakcje

Kaszuby to nie tylko miejsce pełne pięknych widoków, ale też obszar pełen śladów historii - czy to tej nowszej, czy nieco starsze. Bez wątpienia, do miejsc które koniecznie musicie odwiedzić W malowniczej scenerii, nad Jeziorem Żarnowieckim, działa skansen, w którym poznać można życie codzienne Kaszubów z XIX wieku. Co znajdziecie w środku i dlaczego warto odwiedzić Zagrodę Gburską i Rybacką? Odpowiedzi szukajcie w dalszej części naszego artykułu!

Po zwiedzaniu zapraszamy na Rumia-atrakcje dla calej rodziny

Projekt stworzenia skansenu został w pewnym stopniu wymuszony przez plany budowy elektrowni Żarnowiec. To ogromne przedsięwzięcie doprowadziło do likwidacji wsi Kartoszyno, a także zmieniło w istotny sposób życie całej okolicznej społeczności. Aby więc ocalić od zapomnienia kaszubskie tradycje z tego regionu, w 1982 roku Muzeum Ziemi Puckiej zakupiło XIX-wieczną zagrodę wiejską od rodziny Rutzów i po pracach konserwatorskich udostępniło do zwiedzania. Obecnie to właśnie pod tą miejską instytucją zrzeszony jest ten skansen! To świetny sposób na pokazanie dzieciom jak mieszkali ludzie kilka wieków temu!

Skansen Nadole Żarnowiec elektrownia atrakcje dla dzieci

W skład zagrody wchodzi oryginalna chata, w której mieszkała niegdyś 3-pokoleniowa rodzina. Jej wyposażenie oddaje charakterystyczne dla tego typu domów sprzęty. Jest też wozownia z pojazdami rolniczymi oraz stodoła, w której mieści się stała wystawa prezentująca pomorskie pszczelarstwo i maszyny rolnicze. Poza tym obejrzeć można inne zabudowania gospodarcze, studnię, piwnicę, wędzarnię, pasiekę i piec chlebowy (latem odbywają się tu festyny, podczas których można spróbować lokalnych smakołyków, m.in. chleba i miodu). Na terenie skansenu znajdziemy też sporo tradycyjnych narzędzi, warsztaty i inne urządzenia przydatne w gospodarstwie. Zrekonstruowano także tradycyjną zagrodę rybacką z sieciarnią nad brzegiem jeziora oraz remizę. Działa też scena, na której odbywają się różnego rodzaju imprezy. Przy skansenie znajduje się przystań, z której w sezonie można wypłynąć w rejs po Jeziorze Żarnowieckim statkiem pasażerskim. Właśnie dlatego, możecie potraktować odwiedzenie skansenu jako wstęp do ciekawej przygody!

Sprawdź: Okolice Półwyspu Helskiego-co zwiedzić z dzieckiem?

skansen Nadole atrakcje dla dzieci Kaszuby

Godziny otwarcia Skansen Nadole

aktualne godziny otwarcia  >>tutaj<<

atrakcje dla dzieci Nadole Żarnowiec Skansen

Cena biletów Zagroda Gburska i Rybacka:

  • bilet normalny: 10 zł
  • bilet ulgowy: 8 zł
  • przewodnik: 50 zł, 

Dojazd do Zagroda Gburska i Rybacka

Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy

Oddział "Zagroda Gburska i Rybacka"

ul. Bałtycka 2

84-250 Nadole

Sprawdźcie również: Gniewino - wieża widokowa i atrakcje dla dzieci

Czy odwiedziliście już skansen w Nadolu? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii o tym miejscu - zostawcie swój komentarz poniżej!