Parowóz Parkowy „Maltanka” Poznań

wąskotorówka Poznań rodzinne atrakcje

Przejażdżka „Maltanką” jest jak podróż w czasie, podczas której możemy zobaczyć liczne atrakcje skupione wokół Jeziora Maltańskiego. 

Zabytkowa wąskotorowa Kolejka Parkowa w Poznaniu powstała w 1956 roku, jednak dopiero od 1972 roku została przeniesiona na tereny rekreacyjne wzdłuż północnego brzegu Jeziora Maltańskiego. Obecnie kursuje od końca kwietnia do końca września, jej trasa liczy 3,8 km, a szerokość torów 600 mm. Kolejka sama w sobie jest świetną rodzinną rozrywką, ale oprócz tego dowozi turystów i mieszkańców Poznania do wielu ciekawych atrakcji w tym rejonie. Co roku podróżuje nią około 200 tysięcy pasażerów.

kolejka parkowa Poznań atrakcje

​Atrakcje Kolejka Parkowa „Maltanka”

Podczas jazdy kolejką mijamy kempingi, hotele, urocze alejki spacerowe i place zabaw. Z wagonów widać też całoroczny stok narciarski i tor saneczkowy, a także największą fontannę miasta uruchamianą o określonych godzinach na jeziorze. Czas przejazdu to 15 minut. Kiedyś funkcjonowało tutaj 5 przystanków, dziś pozostały 4. Pierwszym z nich jest stacja początkowa „Maltanka”. W budynku zbudowanym w stylu pruskiej architektury szachulcowej, charakterystycznej dla dawnych budynków kolejowych, mieszczą się kasy biletowe i restauracja. Przy peronie stoi też zabytkowy parowóz. Następną stacją jest „Ptyś”, odnowiony w 2012 roku, położony tuż przy Termach Maltańskich. Ptem dojeżdża się do „Balbinki” z mijanką dla pociągów, a stacją końcową jest „Zwierzyniec” znajdujący się tuż obok głównego wejścia do Nowego ZOO. Podróż „Maltanką” jest więc najprzyjemniejszym sposobem, aby się tam dostać, a zarazem korzystać z innych atrakcji w pobliżu Malty. Nieczynny od 2000 roku jest przystanek „Przystań” zlokalizowany przy mecie toru regatowego. Tabor kolejki jest w dużej mierze zabytkowy, większość lokomotyw jest spalinowa, zostały wyprodukowane w latach 1956-64, ale w niektóre dni wagony ciągnie też parowóz Borsig z 1925 roku!

atrakcje dla dzieci parowóz Poznań

Ceny biletów Kolejka Parkowa „Maltanka” Poznań

normalny – 6 zł
ulgowy – 4 zł
rodzinny – 18 zł