Poznańskie Koziołki i Stary Rynek

Ratusz Poznań atrakcje

Będąc w Wielkopolsce, nie sposób nie odwiedzić Poznania i zobaczyć chociażby część z jego licznych atrakcji, poukrywanych po jego najróżniejszych zakątkach. Każde dziecko zwiedzające z rodzicami Poznań koniecznie musi zobaczyć na własne oczy słynne koziołki na Starym Rynku – prawdziwy symbol miasta. Sprawdźcie więc nasz artykuł o tej ciekawej atrakcji serca województwa wielkopolskiego!

Sercem Poznania, tak jak i wielu innych historycznych miast, jest jego rynek. Nie ma w tym nic dziwnego! Historia tego niezwykłego miejsca sięga aż 1253 roku, a od początku swojego istnienia pełnił funkcje handlowe. Dlatego też można tu zobaczyć cenne zabytki związane z handlem, jak Waga miejska czy Domki budnicze. Jest tu też budynek Odwachu (siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego), kilka pomników i fontann (m.in. popularna Studzienka Bamberki), a także wiele innych atrakcji. W centralnej części rynku stoi ratusz, pochodzący także z połowy XIII wieku. To właśnie tutaj niegdyś decydowano o najważniejszych sprawach miasta, a dziś swoją siedzibę ma tu Muzeum Historii Miasta Poznania, dokumentujące losy miasta od średniowiecza do współczesności. W swojej kolekcji posiada ono przeszło 12 tysięcy eksponatów, a niektóre z nich są tak wyjątkowe jak zegar stołowy z herbem Poznania z 1575 roku. W ratuszu warto zobaczyć też Wielką Sień – najcenniejsze, niezwykle bogato zdobione pomieszczenie, które do dziś robi wrażenie na turystach! Po pożarze w XVI wieku ratusz odbudowano w stylu renesansowym, zatrudniając włoskiego architekta Jana Baptystę Quadro. W tym samym czasie zainstalowano też koziołki, które do dziś cieszą turystów i mieszkańców Poznania!

Stary Rynek Poznań atrakcje

​Poznańskie Koziołki

Dwie figurki trykających się rogami koziołków to typowe „urządzenie błazeńskie” wykonane przez Bartłomieja Wolffa z Gubina. Ukazują się codzienne w południe, podczas odgrywania hejnału Poznania z wieży. Skąd wzięły się na ratuszu, tłumaczy niezwykle ciekawa legenda. Szykowano właśnie ucztę z okazji odsłonięcia zegara na ratuszu, ale kuchcik przypalił pieczeń z sarny. Ukradł zatem dwa młode koziołki, które chciał przyrządzić w zamian. One jednak uciekły na wieżę i zaczęły trykać się rogami. Tak rozbawiło to zgromadzonych, że wojewoda rozkazał dołączyć do zegara mechanizm z koziołkami. Dziś już nikt nie może wyobrazić sobie Poznania bez koziołków... i nie ma się co temu dziwić! A co ciekawe, oba koziołki otrzymały swoje imiona - Tyrek i Pyrek!

Koniecznie zobaczcie jak wygląda cały "spektakl" koziołków w Poznaniu na filmie poniżej!

​Poznańskie Koziołki - lokalizacja

Poznańskie Koziołki "bodą się" codziennie równo o 12:00 na wieży poznańskiego Ratusza. Dokładną lokalizację tego miejsca znajdziecie poniżej.

Sprawdź także nasz artykuł o atrakcjach Poznania:

Poznań z dzieckiem? TAK! Sprawdź najlepsze atrakcje!