Podziemne Miasto – Wyspa Wolin

podziemne miasto zachodniopomorskie atrakcje swinoujscie ceny
Wyspa Wolin raczej nie kojarzy się nam jako niezwykle atrakcyjne miejsce na wyjazd rodzinny. Takie przekonanie jest jednak całkowicie mylne, a Świnoujście skrywa w sobie znacznie więcej ciekawych tajemnic, niż mogłoby się wam wydawać! Do jednej z nich należy położony właśnie na wspomnianej wcześniej wyspie Podziemne Miasto! Czym ono jest i co znajdziemy wewnątrz niego?

Podziemne Miasto, będące filią świnoujskiego Muzeum Obrony Wybrzeża to dawny obiekt militarny wykorzystywany w czasach II wojny światowej, składający się z sieci korytarzy położonych pod ziemią, łączących ze sobą pokaźnych rozmiarów schrony.

W trakcie konfliktu znajdowały się tu działa chroniące bazę Kriegsmarine w Świnoujściu, jednak po jego zakończeniu cały kompleks został przebudowany i z czasem — udostępniony do zwiedzania dla “cywili”. Czemu więc nie skorzystać z takiej ciekawej lekcji historii wspólnie z naszymi dziećmi? Zwłaszcza jeżeli dowiemy się, że jeszcze stosunkowo niedawno, o istnieniu tego stanowiska dowodzenia wiedziała zaledwie garstka ludzi w naszym kraju, gdyż ich lokalizacja byłą jedną z najpilniej strzeżonych narodowych tajemnic!

podziemne miasto atrakcje świnoujście

Odwiedzenie Podziemnego Miasta to świetny sposób na poznanie historii tego miejsca, jak i historii konfliktów obejmujących swoim zasięgiem cały świat. II wojna światowa czy “zimna wojna” – ich historia jest doprawdy interesująca, ale też potrafi zmrozić krew w żyłach.

Poza tym nie sposób nie zainteresować się kompletnie wyposażonym schronem maszynowym, w którym spora część urządzeń nadal jest w pełni funkcjonalna! Możemy zaobserwować między innymi to, jak wyglądały najważniejsze pomieszczenia wewnątrz całego kompleksu, a nawet spotkać się twarzą w twarz z… generałem Wojciechem Jaruzelskim! 

podziemne miasto swinoujscie atrakcje opinie zachodniopomorskie

Czas zwiedzania obiektu Podziemne Miasto to zwykle około dwóch godzin i odbywa się ono wyłącznie z pomocą wykwalifikowanego przewodnika, który bazując na swojej wiedzy sprawi, że cała wycieczka będzie jeszcze ciekawsza.

Sprawdźcie również -> Zachodniopomorskie – gdzie z dzieckiem?

Ceny biletów indywidualnych — Podziemne Miasto

Bilet normalny: 17 zł

Bilet ulgowy: 12 zł

Bilet ulgowy przysługuje dzieciom uczącym się, studentom, emerytom i rencistom. W cenę biletu wliczone jest oprowadzanie przez przewodnika.

podziemne miasto atrakcje rodzinne opinie cennik swinoujście

Godziny otwarcia

1 października – 30 kwietnia: wejścia odbywają się w każdy weekend o godzinach 10:30 oraz 15:00

1 maja – 30 czerwca: wejścia odbywają się codziennie o godzinach 12:30 oraz 15:00

1 lipca – 31 sierpnia: wejścia codziennie o godzinach 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 15:00, 16:00 oraz 17:00

1 września – 30 września: wejścia codziennie o godzinach 12:30 oraz 15:00

Podziemne Miasto — Dojazd

Atrakcja Podziemne Miasto położona jest w Świnoujściu na wyspie Wolin. Dojazd na miejsce możliwy jest z pomocą pociągu, autobusu oraz samochodu. W przypadku pierwszej opcji powinniśmy kierować się na stację Świnoujście-Przytór. Jeżeli zdecydujemy się na dojazd autobusem, zdecydujmy się na linie numer 7 oraz 10 – następnie wysiądźmy przy wspomnianym wcześniej dworcu PKP Świnoujście-Przytór. Od kompleksu Podziemne Miasto dzielić was będzie zaledwie 500 metrów spaceru.