Pałac nad brzegiem morza – Zamek Jan III Sobieski Rzucewo

Zamek Rzucewo opinie atrakcje hotel

Zabytkowy pałac w Rzucewie nad brzegiem morza był niegdyś rezydencją pomorskiej szlachty, a teraz cieszy oko odwiedzających go turystów.

Po zwiedzaniu zapraszamy na atrakcje dla dzieci Port Rumia

Rzucewo jest wsią położoną w niezwykle malowniczym miejscu, nad Zatoką Pucką, pomiędzy Redą a Puckiem. Otoczone jest Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym z pięknymi lasami. Na przestrzeni wieków należało do wielu znamienitych rodów, m.in. Wejherów, Radziwiłłów, Przebendowskich czy Keyserlingów. Przez pewien czas właścicielem tych ziem był nawet sam Jan III Sobieski, który przebywał tu co najmniej dwukrotnie. Często Rzucewo odwiedzała też jego żona – królowa Maria Kazimiera zwana Marysieńką, wraz z dziećmi. Pamiątką po królu ma być – wedle legendy – XVII-wieczna aleja lipowa prowadząca z Rzucewa do pobliskiego Osłonina. Podobno Sobieski sam był zaangażowany w jej sadzenie. Stąd przyjęła się nazwa Aleja Sobieskiego.

Czytaj również: Władysławowo - atrakcje dla dzieci

zamek Rzucewo nad morzem atrakcje opinie

Neogotycki pałac powstawał w latach 1840-45 dla Gustawa von Below, wedle projektu architekta Fryderyka Augusta Stülera. W późniejszych latach zajmował się nim też Albrecht von Krokow, a po II wojnie światowej mieściła się tu szkoła. Od 1997 roku, po odnowieniu, uruchomiono tu oryginalny hotel z restauracją. Pokoje przypominają prawdziwe wnętrza pałacowe. Wokół roztacza się XVIII-wieczny park z ogrodem będący integralną częścią kompleksu, również wpisany na listę zabytków. Można przechadzać się w nim pod pięknymi starymi drzewami. Prowadzi stąd trasa do Pucka skrajem Kępy Puckiej, a niedaleko działa też skansen – Osada Łowców Fok. Znajduje się tu również niewielka plaża z molo i plac zabaw.

pałac Rzucewo opinie atrakcje

Zamek Jan III Sobieski

Rzucewo 6

84 - 100 Puck

Widzieliście już wspaniały pałac w Rzucewie? Spacerowaliście po zabytkowym parku?

Podzielcie się z nami swoimi opiniami.

Dodaj komentarz

Connect with:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *