Pałac nad brzegiem morza – Zamek Jan III Sobieski Rzucewo

Zamek Rzucewo opinie atrakcje hotel

Rzadko możemy oglądać na własne oczy tak dobrze zachowane pałace, pełne ciekawej historii. Właśnie dlatego, koniecznie musicie odwiedzić Rzucewo, jednak zapewne zapytacie: dlaczego? Otóż zabytkowy pałac w Rzucewie nad brzegiem morza był niegdyś rezydencją pomorskiej szlachty, a teraz cieszy oko odwiedzających go turystów. Sprawdźmy, co czeka na was na miejscu!

Po zwiedzaniu zapraszamy na Rumia-atrakcje dla calej rodziny

Rzucewo jest wsią położoną w niezwykle malowniczym miejscu, nad Zatoką Pucką, pomiędzy Redą a Puckiem. Miejsce te otoczone jest Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym z pięknymi lasami. Na przestrzeni wieków należało do wielu znamienitych rodów, m.in. Wejherów, Radziwiłłów, Przebendowskich czy Keyserlingów. Przez pewien czas właścicielem tych ziem był nawet sam Jan III Sobieski, który przebywał tu co najmniej dwukrotnie. Co ciekawe, często Rzucewo odwiedzała też jego żona – królowa Maria Kazimiera zwana Marysieńką, wraz z dziećmi. Pamiątką po królu ma być – wedle legendy – XVII-wieczna aleja lipowa prowadząca z Rzucewa do pobliskiego Osłonina. Podobno Sobieski sam był zaangażowany w jej sadzenie i nie ma w tym nic dziwnego - stąd przyjęła się nazwa Aleja Sobieskiego.

zamek Rzucewo nad morzem atrakcje opinie

Neogotycki pałac powstawał w latach 1840-45 dla Gustawa von Below, wedle projektu architekta Fryderyka Augusta Stülera. W późniejszych latach zajmował się nim też Albrecht von Krokow, a po II wojnie światowej mieściła się tu szkoła. Od 1997 roku, po odnowieniu, uruchomiono tu oryginalny hotel z restauracją i innymi angażującymi nasz czas atrakcjami. Co jednak najlepsze, pokoje przypominają prawdziwe wnętrza pałacowe. Dzięki temu, także i Wy oraz Wasza rodzina będziecie mogli poczuć się istnie... królewsko! Oczywiście na pewno nie będziecie tylko chcieli spędzać czasu wewnątrz hotelu. Wokół roztacza się XVIII-wieczny park z ogrodem będący integralną częścią kompleksu, również wpisany na listę zabytków. Można przechadzać się w nim pod pięknymi starymi drzewami. Prowadzi stąd trasa do Pucka skrajem Kępy Puckiej, a niedaleko działa też skansen – Osada Łowców Fok. Jeżeli braknie wam obecności morza - znajduje się tu również niewielka plaża z molo i plac zabaw.

pałac Rzucewo opinie atrakcje

Dojazd do Zamek Rzucewo

Bezpośrednio do Rzucewa dojechać można samochodem oraz autobusem PKS. W drugiej opcji najlepiej zdecydować się na linię 656 (kursuje na linii Rumia Dworzec PKP - Puck). Opcjonalnie, możemy zdecydować się na pociąg, jednak nie jest to dojazd bezpośredni. Należy wybrać pociąg kursujący na linii Gdynia - Hel (niektóre z nich kończą swój bieg już we Władysławowie). Zalecamy wysiąść na stacjach położonych możliwie najbliżej Rzucewa - Żelistrzewo (oddalone o około 4 km) lub Puck (oddalone o ok. 6 kilometrów). Poniżej znajdziecie dokładną lokalizację tego miejsca.

Widzieliście już wspaniały pałac w Rzucewie? Spacerowaliście po zabytkowym parku?

Podzielcie się z nami swoimi opiniami.

Czytaj również nasz artykuł:

Władysławowo - atrakcje dla dzieci