Muzeum Emigracji w Gdyni

rodzinne atrakcje Gdynia Muzeum Emigracji

Bardzo ciekawa multimedialna ekspozycja umieszczona w niezwykłym historycznym miejscu. Poznajcie historię polskich emigrantów.

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wielu naszych rodaków w przeciągu setek lat zmuszonych było opuścić ojczystą ziemię. Szacuje się, że aż 20 milionów osób o polskim pochodzeniu mieszka poza granicami naszego kraju. Są wśród nich znani artyści i naukowcy, ludzie biznesu i sportu, ale także zwykli ludzie, którzy starają się przekazywać swoim dzieciom i wnukom wspomnienia o Polsce i jej kulturze. Muzeum Emigracji gromadzi i rozpowszechnia informacje na ich temat. Próbuje ocalić pamięć o tych, którzy z różnych powodów zmuszeni byli wyjechać i często nie mogli wrócić, czasem nawet pomaga poznać się dalekiej rodzinie w kraju i za granicą. Zjawisko emigracji na przestrzeni lat miało różne oblicza, ale jedno jest pewne – Polska bez niego nie byłaby tym samym, czym jest dzisiaj.

Muzeum Emigracji Gdynia koncerty

Siedzibą muzeum jest odrestaurowany gmach Dworca Morskiego w sercu gdyńskiego portu – miejsce o niezwykłym znaczeniu dla polskiej emigracji. To właśnie stąd przez wiele lat wypływały transatlantyki, którymi tysiące Polaków wypływało z kraju. Budynek oddany został do użytku w 1933 roku i był wówczas jednym z najbardziej reprezentacyjnych obiektów w mieście. Po latach Dworzec Morski znów otwiera się na świat – jest tu efektowna przeszklona ściana i taras z widokiem na morze. Obok cumują ogromne wycieczkowce z całego świata. Adres Muzeum Emigracji to ulica Polska 1.

Muzeum Emigracji Gdynia rodzinne atrakcje

Wystawa Stała ma charakter narracyjny i multimedialny. Opowiada historię ludzi, którzy opuszczali ziemie polskie od XIX wieku, czasu Wielkiej Emigracji, aż do dzisiaj. Poznacie tutaj społeczność Chicago i dżunglę Ameryki Południowej, zobaczycie, jak wyglądała podróż przez Atlantyk pod pokładem, zrozumiecie kontekst historyczny wyjazdów w czasie II wojny światowej i po niej, w okresie PRL-u. Ciekawostkę stanowi model globu mający obrazować obecność Polaków na całym świecie.

Muzeum Emigracji Gdynia warsztaty wystawa

Muzeum organizuje liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, konferencje, koncerty, a także specjalne zajęcia dla dzieci, prowadzone przez animatorów.

Sprawdź również: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Gdańsku

1 comment

Leave Comment
  1. Grzegorz/ Podróże bez ości.pl

    Od dawna miałem ochotę zwiedzić to muzeum i okazało się, że jest jednym z najciekawszych w Polsce. W nowoczesny sposób pokazano historię emigracji Polaków i to jedno z miejsc, którego nie można pominąć będąc w Gdyni.