Muzeum Emigracji w Gdyni

rodzinne atrakcje Gdynia Muzeum Emigracji

Emigracja dla wielu pokoleń Polaków była niczym innym jak codziennością. Bardzo ciekawa multimedialna ekspozycja umieszczona w niezwykłym historycznym miejscu. Poznajcie historię polskich emigrantów odwiedzając niezwykłe Muzeum Emigracji w Gdyni! Sprawdźcie, co skrywa to miejsce i dlaczego warto je odwiedzić!

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wielu naszych rodaków w przeciągu setek lat zmuszonych było opuścić ojczystą ziemię. Szacuje się, że aż 20 milionów osób o polskim pochodzeniu mieszka poza granicami naszego kraju. Są wśród nich znani artyści i naukowcy, ludzie biznesu i sportu, ale także zwykli ludzie, którzy starają się przekazywać swoim dzieciom i wnukom wspomnienia o Polsce i jej kulturze. Muzeum Emigracji gromadzi i rozpowszechnia informacje na ich temat. Próbuje ocalić pamięć o tych, którzy z różnych powodów zmuszeni byli wyjechać i często nie mogli wrócić, czasem nawet pomaga poznać się dalekiej rodzinie w kraju i za granicą. Zjawisko emigracji na przestrzeni lat miało różne oblicza, ale jedno jest pewne – Polska bez niego nie byłaby tym samym, czym jest dzisiaj.

Muzeum Emigracji Gdynia koncerty

Siedzibą muzeum jest odrestaurowany gmach dawnego Dworca Morskiego w sercu gdyńskiego portu – miejsce o niezwykłym znaczeniu dla polskiej emigracji. To właśnie stąd przez wiele lat wypływały przeróżne transatlantyki, którymi tysiące Polaków wypływało z kraju. Budynek oddany został do użytku w 1933 roku i był wówczas jednym z najbardziej reprezentacyjnych obiektów w mieście. Po latach Dworzec Morski znów otworzył się na świat – jest tu efektowna przeszklona ściana i taras z widokiem na morze. Obok cumują ogromne wycieczkowce z całego świata. Aby dodatkowo podkreślić naturę tego miejsca, to ciekawostką jest to, że adres Muzeum Emigracji to ulica Polska 1.

Muzeum Emigracji Gdynia rodzinne atrakcje

Wystawa Stała ma charakter narracyjny i multimedialny. Opowiada ona historię ludzi, którzy opuszczali ziemie polskie od XIX wieku, czasu Wielkiej Emigracji, aż do dzisiaj. Poznacie tutaj społeczność Chicago i dżunglę Ameryki Południowej - zobaczycie, jak wyglądała podróż przez Atlantyk pod pokładem, zrozumiecie kontekst historyczny wyjazdów w czasie II wojny światowej i po niej, w okresie PRL-u. Ciekawostkę stanowi model globu mający obrazować obecność Polaków na całym świecie.

Muzeum Emigracji Gdynia warsztaty wystawa

Co więcej,uzeum organizuje liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, konferencje, koncerty, a także specjalne zajęcia dla dzieci, prowadzone przez animatorów. Warto śledzić wszystkie media społecznościowe tego miejsca, aby być na bieząco z ofertą tego niezwykłego muzeum!

Cennik Muzeum Emigracji Gdynia

 • Bilet normalny na wystawę stałą– 12,00 zł/osoba.
 • Bilet ulgowy na wystawę stałą – 8,00 zł/osoba. (*komu przysługuje – informacja poniżej)
 • Bilet rodzinny na wystawę stałą – 30,00 zł (2 osoby dorosłe + maksymalnie 4 dzieci w wieku 7-18 lat)
 • Bilet grupowy (minimum 10 osób) normalny na wystawę stałą – 10,00 zł/os.
 • Bilet grupowy ( minimum 10 osób) ulgowy na wystawę stałą – 6,00 zł/os.

Godziny otwarcia Muzeum Emigracji Gdynia

 • poniedziałek: nieczynna
 • wtorek: 12:00-20:00
 • środa-piątek: 10:00-18:00
 • sobota-niedziela: 10:00-18:00
GODZINY OTWARCIA KASY:
 • poniedziałek: nieczynna
 • wtorek: 12:00-19:00
 • środa-niedziela: 10:00-17:00

Lokalizacja Muzeum Emigracji Gdynia

Sprawdź również: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Gdańsku

1 comment

Leave Comment