Madera z dzieckiem

Madera rodzinne atrakcje Portugalia

Łagodny klimat i piękne krajobrazy portugalskiej Madery zachęcają do spędzania tam rodzinnych wakacji o każdej porze roku.

Zwana „wyspą wiecznej wiosny” lub „zieloną wyspą” Madera leży blisko wybrzeży Afryki, na północ od bardziej znanych Wysp Kanaryjskich. Należy jednak do Portugalii, a nie do Hiszpanii i od „Kanarów” różni się bujną roślinnością. Właściwie wspólną nazwą „Madera” określa się mały archipelag składający się z kilku wysp, m.in. Porto Santo czy Vermela Fora. To jednak przede wszystkim sama Madera stanowi cel wielu turystów z całego świata. W zimie średnia temperatura w dzień wynosi około 20 ˚C, a w lecie raczej nie przekracza 30 ˚C, dzięki czemu nie trzeba martwić się niebezpiecznymi dla dzieci upałami. Niedaleko stolicy wyspy – Funchal – działa międzynarodowy port lotniczy, który obsługuje też połączenia z Polski liniami czarterowymi. Istnieje też wiele możliwości przesiadek na większych europejskich lotniskach. Co ciekawe, Port Lotniczy Funchal nosi imię Cristiano Ronaldo, który urodził się w tym mieście.

wczasy z dzieckiem za granicą Madera atrakcje

Madera leży w strefie podzwrotnikowej, która charakteryzuje się bardzo bogatą szatą roślinną. Większość wyspy jest górzysta (najwyższy szczyt Pico Ruivo – 1862 m n.p.m.) i porośnięta potężnym reliktowym lasem wawrzynowym, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Blisko 2/3 obszaru wyspy znajduje się pod ochroną. Świetnym sposobem na zwiedzanie wyspy są wycieczki szlakami turystycznymi wzdłuż lewad – kanałów irygacyjnych zbudowanych w XVI wieku dla nawadniania upraw owoców. Łącznie jest ich tu aż 3000 km. Linia brzegowa Madery jest bardzo urozmaicona, z licznymi klifami i urwiskami tworzącymi wspaniałe punkty widokowe. Plaże są w większości kamieniste lub żwirkowe, do najbardziej znanych należą Praia des Palmeiras w Santa Cruz i Reis Magos w Canico de Baixo. W Seixal można korzystać z plaż z czarnym piaskiem, a w Machico i Calheta z plaż ze złotym piaskiem specjalnie sprowadzonym z Sahary. Na Praia de Enseada w Jardim do Mar są świetne warunki dla surferów. Piękna plaża znajduje się też na wyspie Porto Santo.

plaża Funchal Madera rodzinne atrakcje

Madera - atrakcje

Wiele atrakcji czeka też w stolicy Madery – Funchal. Miasto zostało założone w 1421 roku i jest uznanym uzdrowiskiem. Jego nazwa pochodzi od kopru. Tutaj znajduje się grób ostatniego cesarza Austrii Karola I Habsburga. Kilka miesięcy przebywał tu też Józef Piłsudski, co poświadcza pamiątkowa tablica w willi Quinta Bettencourt. Upamiętniona została tu też inna znana osoba – pochodzący z Funchal słynny piłkarz Cristiano Ronaldo, który ma tu swój pomnik i muzeum. Ogromne wrażenie robią też ogrody botaniczne Madera Botannical Gardens, gdzie zobaczyć można 2000 gatunków egzotycznych roślin z wszystkich kontynentów. Jest tu też kilka punktów widokowych, amfiteatr, Muzeum Historii Naturalnej i Herbarium. Ogrody można też podziwiać z kolejki linowej. W Funchal działa jeszcze jedna podobna kolejka, łącząca Stare Miasto z dzielnicą Monte, z której roztacza się przepiękny widok na Zatokę Funchal. Potem można stąd zjechać tradycyjnym środkiem transportu na Maderze – Tobogganem. To rodzaj sań, tyle że jeżdżących po… asfalcie. W kwietniu w Funchal odbywa się festiwal kwiatów, w karnawale kolorowe parady, a w Sylwestra jeden z największych na świecie pokazów fajerwerków. Działa tu także kąpielisko Barreinha z platformą z zejściem do oceanu i tarasem słonecznym.

Madera z dzieckiem opinie atrakcje

Na Maderze warto też odwiedzić Porto Moniz. Znajdują się tu naturalne baseny lawowe i aquarium, w którym można obejrzeć mieszkańców głębin morskich wokół wyspy w 12 zbiornikach. Poza tym ciekawy jest też także skansen z tradycyjnymi domkami w Santana.

Madera atrakcje dla dzieci Portugalia