Planetarium EC1 Łódź

planetarium Łódź opinie atrakcje

Ultranowoczesne planetarium wyposażone w sprzęt najwyższej klasy powstało

Sprawdź koniecznie: zoo-borysew-515x200-4-atrakcje dla dzieci

w niezwykłej przestrzeni w Łodzi.

Planetarium EC1 jest częścią szerszego projektu o nazwie EC1 – Miasto Kultury. Na terenie zbudowanej w 1907 roku najstarszej łódzkiej elektrowni EC1 zaplanowano centrum kultury na miarę XXI wieku. Mimo konieczności dostosowania obiektu do zupełnie nowych funkcji, jego postindustrialny charakter został zachowany, a planetarium, które należy do czołówki tego typu obiektów w Europie Środkowo-Wschodniej, doskonale wpisuje się w jego charakter. W przyszłości stanie się elementem kompleksu Centrum Nauki i Techniki.

Centrum Kultury i Nauki EC1 łódź

Uruchomione w 2015 roku planetarium ma kopułę o średnicy 18 m, a pod nią umieszczono ekran sferyczny o średnicy 14 m i projektor o rozdzielczości 8K, czyli w najwyższym standardzie, jaki da się uzyskać w tej chwili na świecie. Istnieje także możliwość wyświetlania animacji w systemie fulldome (wykorzystującym okrągły kształt kopuły, przez co widz ma wrażenie, że obraz go otacza). Widownia może pomieścić 110 osób. W planetarium odbywają się seanse edukacyjne dla szkół i pokazy popularnonaukowe, a także imprezy specjalne i wydarzenia artystyczne. Istnieje też możliwość wykorzystania sali do konferencji, szkoleń i innych eventów. Warto dodać, że Planetarium EC1 zwyciężyło w rankingu National Geographic Traveler na 7 nowych cudów Polski w 2016 roku.

EC1 Miasto Kultury opinie atrakcje

Seanse Planetarium EC1 Łódź

Pokazy edukacyjne wyświetlane w planetarium przeznaczone są dla różnych grup wiekowych, od starszych grup przedszkolnych do szkół średnich. Prezentują przede wszystkim zagadnienia z dziedziny astronomii (Gwiazdozbiory wiosennego nieba, Gwiazdozbiory zimowego nieba, Kosmos dla najmłodszych, Czarne dziury), ale także przyrody (Dobór naturalny) i skorelowane są z podstawą programową szkół. Podczas pokazów popularnonaukowych można dowiedzieć się, jak zaczął się podbój kosmosu, dzięki seansowi Początki ery kosmicznej, i jak powstały gwiazdozbiory, oglądając seans Znaki na niebie. Oczywiście w pokazach po godzinie 14.00 mogą uczestniczyć także dzieci, jeśli spełniają podane przy każdym seansie kryterium wieku, a w pokazach edukacyjnych, jeśli są wolne miejsca, także widzowie indywidualni.

cantrum nauki i techniki EC1 łódź atrakcje dla dzieci

Godziny otwarcia Planetarium EC1 Łódź

Godziny otwarcia kas

wtorek-piątek – 8.30-19.00 sobota-niedziela – 9.30-19.00

seanse dla szkół

wtorek-piątek – 9.00-14.00

seanse dla widzów indywidualnych

wtorek-piątek - po godzinie 14.00

sobota-niedziela

10.30 – pokazy przeznaczone dla dzieci od 12.00 – pokazy dla dorosłych

Planetarium EC1 EC1 Łódź – Miasto Kultury ul. Targowa 1/3, 90-022 Łódź