Miniatur Wunderland Hamburg

makieta kolejowa Hamburg opinie

Jedna z najchętniej odwiedzanych rodzinnych atrakcji Hamburga i całych północnych Niemiec – Miniatur Wunderland – to prawdziwy świat zamknięty w miniaturze.

Z powierzchnią 6800 m2 Miniatur Wunderland jest największą makietą kolejową na świecie. Została stworzona z niezwykłą precyzją i z użyciem nowoczesnej technologii, która pozwoliła uzyskać wyjątkowo realistyczne efekty. Makieta pozwala odkrywać na każdym kroku masę fascynujących szczegółów. Aby uświadomić sobie ogrom tego przedsięwzięcia, wystarczy zwrócić uwagę na kilka liczb. Jest tu ponad 15 km torów kolejowych, około 1000 pociągów z 10000 wagonów, ponad 4000 budynków i mostów oraz blisko 10000 samochodów. A w przyszłości planowana jest jeszcze rozbudowa!

Sprawdź: 20 najlepszych parków rozrywki

Obecnie w Miniatur Wunderland można zwiedzać 9 sekcji tematycznych, a każda z nich przedstawia piękne krajobrazy z różnych stron świata. Zatem zwiedzając makiety, można jednocześnie podróżować do malowniczych miejsc, np. odwiedzić pasmo górskie Harz w środkowych Niemczech, zobaczyć tutejszy amfiteatr, lunapark czy superszybką lodową kolej. Sporo atrakcji czeka także w niewielkim miasteczku Knuffingen (istniejącym tylko w wersji miniaturowej), znanym z dużej liczby samochodów, świetnie działającej policji, wyłapującej piratów drogowych oraz straży pożarnej, która cały czas walczy z podpalaczem. Warto udać się w austriackie Alpy, onieśmielające swoim majestatem nawet w miniaturowej skali. Spektakularnie prezentuje się tu most rozpięty pomiędzy skałami, kolejki linowe oraz więzienie-twierdza, z którego ciągle ktoś próbuje uciec.

atrakcje dla dzieci Hamburg

W Miniatur Wunderland nie mogło zabraknąć makiety Hamburga. Zwiedzający mogą zobaczyć tu wiele zabytków, stadion piłkarski Imtech Arena, na którym rozgrywane są mecze, hamburskie zoo czy nawet miniaturowy Miniatur Wunderland. Jest tu też Dworzec Główny, na który przyjeżdża mnóstwo pociągów z całego miniaturowego świata, np. z Ameryki. Tam natomiast można podziwiać takie cuda jak Wielki Kanion czy Góra Rushmore. Znajdujące się tam Las Vegas to najbardziej rozświetlone miejsce na makiecie – zainstalowano tu aż 30000 świateł. Z kolei w Skandynawii wyróżnia się Morze Bałtyckie i pływające po nim sterowane komputerowo statki, a także wspaniały śnieżny krajobraz.

makieta kolejowa Hamburg opinie

Szwajcaria porywa majestatycznymi widokami – szczytem Matterhorn, najwyższą w Europie windą skalną Hammetschwand czy panoramą średniowiecznego zamku. We Włoszech koniecznie zobaczyć trzeba Rzym z dokładnie odwzorowanym Koloseum i bazyliką św. Piotra, a także Wezuwiusza, Pompeje czy malownicze Cinque Terre. Szczególną sekcją jest też Lotnisko, na którym porusza się, ląduje i startuje około 40 różnych statków powietrznych.

atrakcje dla dzieci Hamburg niemcy

Możliwe jest też zwiedzanie Miniatur Wunderland na zasadzie „biehind the scenes” z przewodnikiem w grupach 6-osobowych. Takie zwiedzanie możliwe jest z przewodnikiem mówiącym po niemiecku i angielsku i trwa około 60 minut. Bilety zarezerwować można przez stronę internetową Miniatur Wunderland.

rodzinne atrakcje Hamburg niemcy

Godziny otwarcia Miniatur Wunderland Hamburg

wtorki – 9.30-21.00
soboty – 8.00-21.00
niedziele i święta – 8.30-20.00
pozostałe dni tygodnia – 9.30-18.00

Ceny biletów Miniatur Wunderland Hamburg

dzieci poniżej 1 m wzrostu – wstęp wolny
dzieci do lat 16 – 6,50 euro
dorośli – 13 euro
seniorzy (powyżej 65 lat) – 11 euro

Noclegi

Hamburg jako jedna z bardziej popularnych niemieckich destynacji turystycznych oferuje bogatą i zróżnicowaną bazę noclegową – od hosteli po luksusowe hotele. Miniatur Wunderland przygotował także wspólnie z Hamburg Tourismus pakiety dla zwiedzających. Najtańszy, zawierający bilet do Miniatur Wunderland, pobyt w hotelu ze śniadaniem oraz Hamburg Card, kosztuje 64 euro.

Dojazd

Miniatur Wunderland znajduje się w centrum Hamburga, nad rzeką Elbą, w dzielnicy Speicherstadt, zaledwie 800 m od ratusza. Najbliższy przystanek metra (U-bahn) to Baumwall. Z dworca głównego (Hauptbahnhof) można dojechać tu linią żółtą U3 w kierunku Rathaus/Barmbek. Do samego Hamburga można łatwo dotrzeć niemiecką autostradą A24 biegnącą od Berlina, a także tanimi liniami lotniczymi z Polski.

Miniatur Wunderland Hamburg

Kehrwieder 2-4,
Block D  20457 Hamburg – Speicherstadt