Ribe – najstarsze miasto w Danii

Wspaniałe zabytki i muzea, liczne ślady Wikingów, przepiękna przyroda i mnóstwo możliwości aktywnego spędzania czasu – to wszystko można znaleźć w duńskim Ribe.

Po raz pierwszy wzmianka o Ribe pojawiła się w 860 roku, kiedy biskup Ansgar postanowił zbudować tu kościół, ale wiadomo, że osada istniała już w VII wieku, co czyni z niej najstarsze miasto w Danii i jedno z najstarszych w Europie Północnej. Od średniowiecza miasto prężnie się rozwijało, stając się z biegiem lat najważniejszym ośrodkiem handlowym w kraju, siedzibą biskupstwa i królów. Mimo nawiedzających Ribe w późniejszych latach pożarów, powodzi i epidemii, dziś można zobaczyć tu jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Skandynawii.

Ribe – ciekawe zabytki, muzea i tradycje

Spacerując po Ribe, można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się w miejscu. Brukowane, wąskie uliczki, budynki z pruskiego muru, niskie kolorowe domki z drewnianymi okiennicami i zdobionymi drzwiami stwarzają niepowtarzalny klimat. Nostalgiczną atmosferę potęguje też tradycja straży nocnej, istniejącej od XIV wieku do 1902 roku, a reaktywowana dla turystów w 1935 roku. Od maja do października na ulicach Ribe pojawia się strażnik w stylizowanym mundurze, niosąc tradycyjną broń – maczugę zwaną gwiazdą poranną i zapalając miejskie latarnie.

Ribe znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Całe Stare Miasto jest otoczone fosą. Do najważniejszych zabytków należy ratusz z 1496 roku (najstarszy zachowany w Danii), kościół św. Katarzyny z XV wieku z klasztorem, w którym znajduje się udostępniony do zwiedzania przepiękny ogród, oraz najstarsza świątynia w kraju – romańska katedra z XII wieku. Można wejść na jej wieżę, skąd roztacza się przepiękny widok na okolicę, a po drodze obejrzeć dwa potężne dzwony, mechanizm zegara z kołami zębatymi i ogromną pozytywkę. Warto też odwiedzić Kunstmuseum czyli Muzeum Sztuki z unikalną kolekcją duńskiej sztuki z lat 1750-1950 oraz Ribe Legetøjsmuseum czyli Muzeum Zabawek z eksponatami z XIX i XX wieku.

Ribe Dania - zabytki i ciekawe muzea - atrakcje

Dziedzictwo Wikingów

Kolejne atrakcje w Ribe związane są z Wikingami, bowiem wykopaliska archeologiczne potwierdzają ich działalność w tym miejscu co najmniej od VII wieku. W związku z tym utworzono tu Muzeum Wikingów (Museet Ribes Vikinger) z rekonstrukcją średniowiecznego rynku, modelem smoczej łodzi, przymierzalnią kostiumów z epoki czy kącikiem zabaw.

Poza tym masa atrakcji czeka w Centrum Wikingów (Ribe VikingeCenter), gdzie dzieci mogą zobaczyć modele chat średniowiecznych rzemieślników i wziąć udział w ciekawych warsztatach. Czytaj więcej  – Dania śladami Wikingów.

Atrakcyjna okolica Ribe

W pobliżu Ribe również możemy liczyć na całą masę atrakcji. Niedaleko od miasta znajdują się wspaniałe piaszczyste plaże, a także Park Narodowy Morza Wattowego. Ten niezwykły akwen składa się w dużej mierze z wattów – mocno zamulonych terenów zarastanych przez roślinność bagienną i odsłanianych przez odpływy morza. Został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO.

morze wattowe Dania okolice Ribe atrakcje co zobaczyć z dzieckiem

Na środku morza leży Wyspa Mando, na którą można się dostać tylko w trakcie odpływu, np. w specjalnym busie-traktorze. Jeśli chcecie poznać bliżej tajemnice Morza Wattowego, możecie odwiedzić Waden Sea Center mieszczące się w budynku jedynym w swoim rodzaju. Jego architektura, a także przygotowane w środku wystawy robią naprawdę ogromne wrażenie. Gdyby jednak wrażeń była Wam jeszcze mało, około godziny drogi stąd, w Billund, leży słynny LEGOLAND.

przeprawa traktorem na wyspę Mando Dania odpływy Morze Wattowe

Wybieracie się do LEGOLAND Billund - sprawdźcie również...


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /nowe_dzieckowpodrozy/strona/legoland/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 184
[Głosów:6    Średnia:2.5/5]