Latarnia Morska w Kołobrzegu

Kołobrzeg kusi turystów swoimi atrakcjami każdego roku. Niektórzy przyjeżdżają tutaj odpocząć, inni poszaleć w nadmorskich klubach. Jednak bez względu na to  czy preferujemy aktywny wypoczynek czy jednak wolimy poleżeć na plaży – na mapie Kołobrzegu jest miejsce, które musimy zobaczyć wszyscy podczas wizyty w tym mieście, by spojrzeć na nie i okolicę z nieco innej perspektywy.

atrakcje dla dzieci nad morzem kołobrzeg latarnia morska opinie

Latarnia morska w Kołobrzegu

Po raz pierwszy światło latarni rozbłysło się w Kołobrzegu już w 1666 roku, jednak początkowo mieszkańcy mogli zobaczyć je jedynie w sytuacji, kiedy to oczekiwano na przypłynięcie statku. Dodatkowo w mieście nie było wtedy latarni, a do celów nawigacyjnych używano wieżyczki  mieszczącą się w budynku zarządu portu.
Dopiero dwieście lat później zaczęto wykorzystywać lampy Fresnela (działały one na olej rzepakowy), dzięki czemu latarnia morska świeciła przez cały czas. W 1899 roku wybudowano stację pilotów z wysoką na 25 m wieżą, która pełniła funkcję latarni morskiej w Kołobrzegu. Niestety, została ona zniszczona podczas II Wojny Światowej przez niemieckich saperów.

co robić z dzieckiem w kołobrzegu rodzinne atrakcje opinie

W 1947 roku miast przystąpiło do odbudowania latarni morskiej, a właściwie do wzniesienia nowego budynku w zupełnie innym miejscu. W tym celu wykorzystano powojenne fortyfikacje. Budynek był nie tylko dumą dla mieszkańców, ale i swojego rodzaju symbolem zwycięstwa nad Niemcami, na co wskazywał umieszczony na latarni napis: „Bohaterom poległym w walce z najeźdźcą hitlerowskim o wolność i niepodległość…„.

Właścicielem tej latarni morskiej jest Urząd Miasta w Kołobrzegu i to on w 2001 roku zdecydował o remoncie, podczas którego wymieniono posadzkę fortu i utworzenie suchej fosy wokół niego, oraz odtworzono wygląd wewnętrznych sal, gdzie teraz mają miejsce wystawy tematyczne.

Wysoka na 26 m latarnia morska udostępniona jest turystom do zwiedzania przez cały rok i jest ona częścią turystycznego Szlaku Latarni Morskich. Z góry rozpościera się przepiękny widok na park nadmorski, port, plażę i przede wszystkim Morze Bałtyckie.

Sprawdź też:
Kołobrzeg – atrakcje dla dzieci

Godziny otwarcia:
Styczeń, luty, marzec – piątki, soboty i niedziele w godzinach: 11:00 – 16:00.
Kwiecień, maj, czerwiec – codziennie, od 10:00 do 17:00.
Lipiec i sierpień – codziennie, od 10:00 do zachodu słońca.
Wrzesień i październik – codziennie, od 10:00 do 17:00.
Listopad i grudzień – piątki, soboty i niedziele w godzinach: 11:00 – 16:00.

Cennik:
Bilet normalny: 8 zł
Bilet ulgowy: 6 zł

latarnia morska w kołobrzegu ceny godziny otwarcia

Lokalizacja:

Polecamy:
Noclegi przyjazne dzieciom nad morzem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *