Latarnia Morska w Kołobrzegu

Kołobrzeg kusi turystów swoimi atrakcjami każdego roku. Niektórzy przyjeżdżają tutaj odpocząć, inni poszaleć w nadmorskich klubach. Jednak bez względu na to  czy preferujemy aktywny wypoczynek czy jednak wolimy poleżeć na plaży – na mapie Kołobrzegu jest miejsce, które musimy zobaczyć wszyscy podczas wizyty w tym mieście, by spojrzeć na nie i okolicę z nieco innej perspektywy. Sprawdźmy więc, co do zaoferowania ma ta niezwykle piękna i równie atrakcyjnie położona latarnia morska w Kołobrzegu!

atrakcje dla dzieci nad morzem kołobrzeg latarnia morska opinie

Latarnia morska w Kołobrzegu – atrakcje dla dzieci

Po raz pierwszy światło latarni rozbłysło się w Kołobrzegu już w 1666 roku, jednak początkowo mieszkańcy mogli zobaczyć je jedynie w sytuacji, kiedy to oczekiwano na przypłynięcie statku. Dodatkowo w mieście nie było wtedy latarni, a do celów nawigacyjnych używano wieżyczki  mieszczącą się w budynku zarządu portu.

Dopiero dwieście lat później zaczęto wykorzystywać lampy Fresnela (działały one na… olej rzepakowy), dzięki czemu latarnia morska świeciła przez cały czas. W 1899 roku wybudowano stację pilotów z wysoką na 25 m wieżą, która pełniła funkcję latarni morskiej w Kołobrzegu. Niestety, została ona zniszczona podczas II Wojny Światowej przez niemieckich saperów.

co robić z dzieckiem w kołobrzegu rodzinne atrakcje opinie

W 1947 roku miast przystąpiło do odbudowania latarni morskiej, a właściwie do wzniesienia nowego budynku w zupełnie innym miejscu. W tym celu wykorzystano powojenne fortyfikacje. Budynek był nie tylko dumą dla mieszkańców, ale i swojego rodzaju symbolem zwycięstwa nad Niemcami, na co wskazywał umieszczony na latarni napis: „Bohaterom poległym w walce z najeźdźcą hitlerowskim o wolność i niepodległość…„.

Właścicielem tej latarni morskiej jest Urząd Miasta w Kołobrzegu i to on w 2001 roku zdecydował o remoncie, podczas którego wymieniono posadzkę fortu i utworzenie suchej fosy wokół niego, oraz odtworzono wygląd wewnętrznych sal, gdzie teraz mają miejsce wystawy tematyczne.

Wysoka na 26 m latarnia morska udostępniona jest turystom do zwiedzania przez cały rok i jest ona częścią turystycznego Szlaku Latarni Morskich. Z góry rozpościera się przepiękny widok na park nadmorski, port, plażę i przede wszystkim Morze Bałtyckie. Właśnie dlatego koniecznie musicie wdrapac się na jej szczyt i zobaczyć to na własne oczy, szczególnie jeżeli to wasza pierwsza wizyta w Kołobrzegu!

Sprawdź też:
Kołobrzeg – atrakcje dla dzieci

Godziny otwarcia Latarnia Morska w Kołobrzegu

  • Styczeń, luty, marzec – piątki, soboty i niedziele w godzinach: 11:00 – 16:00.
  • Kwiecień, maj, czerwiec – codziennie, od 10:00 do 17:00.
  • Lipiec i sierpień – codziennie, od 10:00 do zachodu słońca.
  • Wrzesień i październik – codziennie, od 10:00 do 17:00.
  • Listopad i grudzień – piątki, soboty i niedziele w godzinach: 11:00 – 16:00.

Cennik Latarnia Morska w Kołobrzegu

  • Bilet normalny: 8 zł
  • Bilet ulgowy: 6 zł

latarnia morska w kołobrzegu ceny godziny otwarcia

Godziny otwarcia Latarnia Morska w Kołobrzegu

Poniżej znajdziecie dokładną lokalizację Latarni Morskiej w Kołobrzegu. Szukajcie jej w pobliżu ujścia rzeki Parsęty – trudno ją przeoczyć!

Polecamy przygotowany przez nas artykuł:
Noclegi przyjazne dzieciom nad morzem