Lanckorona

lancorona atrakcje opinie z dzieckiem co zobaczyć (4)

Maleńka wieś w okolicy Krakowa   kryje w sobie wiele historycznych ciekawostek – to tam niegdyś Kazimierz III Wielki łowił zwierzynę i miała miejsce bitwa pod Lanckoroną. Obecnie możemy zwiedzić tam ruiny zamku, który powstał za czasów konfederacji barskiej. Architektura tej miejscowości zauroczy każdego! Byliście już w tym miejscu?

lanckorona atrakcje opinie z dzieckiem co zobaczyć (2)

Lanckorona – historia

Położona zaledwie 40 km od Krakowa wieś Lanckorona była niegdyś miastem królewskim, a w latach 1366-1934 posiadała dodatkowo prawa miejskie, które zostały nadane na mocy prawa magdeburskiego. Oznaczało to, że to właśnie ten obszar był terenem łowieckim dla Króla Kazimierza III Wielkiego i Króla Władysława Jagiełło. Wspomniany pierwszy król ufundował zamek w Lanckoronie, którego budowa zakończyła się w połowie XIV wieku i który z czasem stał się jednym ze strategicznych punktów obrony samego Krakowa. Mówi się też o tym, że Kazimierz III Wielki ufundował także wybudowany w 1336 roku Kościół pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

23 maja 1771 roku w czasie konfederacji barskiej miała miejsce Bitwa pod Lanckoroną, w której zginęło około trzystu żołnierzy, którzy pochowani zostali we wspólnej mogile. Aby upamiętnić ich walkę, oraz oddać cześć poległym – w 1999 roku postawiono pamiątkową tablicę, oraz duży metalowy krzyż na Przełęczy Sanguszki.lanckorona zwiedzanie opinie atrakcje w okolicy Krakowa

Zobacz również :
–> atrakcje dla dzieci w Krakowie <–

Dziś Lanckorona to piękne miejsce na spokojny wypoczynek. Miejscowość ma tak niepowtarzalny klimat, że trudno ją porównać do jakiejkolwiek innej. „Slow life” – w takim miejscu, można zdecydowanie oderwać się od rzeczywistości i zawrotnego tempa codziennego życia. Urokliwe kawiarnie, ceramika czy rękodzieło. Wszystko jest na swoim miejscu – bez krzykliwych reklam czy jarmarcznych stoisk handlowych.

rynek Lanckorona architektura budynki 6)

lanckorona miejscowości w okolicy Krakowa

 

Obecnie w Lanckoronie możemy też podziwiać pozostałości po wspomnianym wyżej zamku – są to pozostałości muru tarczowego i fundamenty wież. Obszar Góry Zamkowej (czyli Lanckorońskiej Góry) wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w efekcie czego powstał pomysł nadbudowy zamku i pozyskania w tym celu tak zwanych funduszy norweskich. Wokół zamku mają również powstać spacerowe alejki, punkty widokowe i ławki.

Warto również wybrać się do urokliwego Kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrziciela. Sama wioska z racji bliskiej odległości od przepięknego Krakowa cieszy się popularnością turystów. W jej centrum znajduje się sklepik, gdzie można kupić ręcznie wykonywane pamiątki.

lancorona atrakcje opinie z dzieckiem co zobaczyć (3)

 

Lokalizacja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *