Islandia z dzieckiem – najlepsze atrakcje. Gdzie jechać, co zobaczyć?

wąwóz Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc

Jedziesz z dzieckiem na Islandię i ekscytacja miesza się z niepewnością. Jakie atrakcje Islandii spodobają się dziecku? Czy pogoda nie spłata nam figla? Jak najlepiej podróżować po Islandii z dzieckiem i co powinno się wiedzieć przed podróżą? Podpowiadamy.

Islandia z dzieckiem – 5 rzeczy, o których warto pamiętać?

Podróż na Islandię z dzieckiem może się udać, ba, może być przygodą naszego życia, o ile weźmiemy pod uwagę kilka najważniejszych czynników.

Pogoda na Islandii. Na wyspie jest jeden pewnik – pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. Boisz się, że będzie padać? Pewnie będzie. Że będzie mocno wiać? Na pewno będzie. Podczas podróży z dzieckiem po Islandii trzeba mieć ubranie, które pozwoli nam się cieszyć podróżą nawet w takich warunkach. Jak mówią, nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani ludzie, więc może warto pomyśleć wcześniej o tym, że dziecko na trekkingu w mokrych butach niekoniecznie będzie tryskać radością.

Bezpieczeństwo. Islandia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Jeśli pogoda wam nic nie zrobi (patrzcie punkt poprzedni), to ludzie (czy wszechobecne owce) tym bardziej nie.

Dostępność atrakcji turystycznych. Jedziesz drogą, wysiadasz z auta, idziesz kilka kroków… i docierasz do wodospadu czy gorących źródeł, których spodziewałbyś się raczej na pustkowiu niż tu, niemal przy parkingu? Kto napatrzył się w internecie na zdjęcia islandzkich wodospadów czy basenów termalnych, może sądzić, że mieszczą się w całkiem odludnych miejscach. Niektóre – owszem, ale wiele z nich leży tuż przy drodze i jest zaskakująco dostępna dla wszystkich zmotoryzowanych. Dlatego jeśli będziemy mieli samochód, na Islandii z dzieckiem wcale nie będzie nam tak trudno, jak niektórzy próbują nam wmówić.

Planowanie podróży. Jeśli zamiast mieszkać w jednym mieście i zwiedzać jego okolice chcemy intensywnie podróżować i poznać różne rejony Islandii (zdecydowanie warto!), pamiętajmy o dużych odległościach między kolejnymi miasteczkami. Warto zaplanować najbliższy dzień lub dwa i sprawdzić, czy mamy niezbędny zapas jedzenia, paliwa lub innych potrzebnych rzeczy. Może okazać się, że w większej miejscowości, w której akurat jesteśmy, owszem, dostaniemy je, ale po drodze nie będziemy mieli gdzie ich kupić.

Czytaj również: Islandia z dzieckiem na rowerach [RELACJA]

Ceny. O ile większość najlepszych atrakcji Islandii w postaci wodospadów czy basenów geotermalnych jest za darmo, to sam pobyt (nocleg, zakupy, paliwo, jedzenie w restauracjach czy wstępy do instytucji kulturalnych) może nas sporo kosztować. Jeśli podczas podróży nie mamy do dyspozycji dużej sumy, zastanówmy się wcześniej, jak sensownie rozłożyć te koszty.

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc na islandii

Z dzieckiem na Islandii – najciekawsze atrakcje dla dzieci

Islandia jest jak jeden wielki plac zabaw, w dodatku pełen bezpłatnych atrakcji pobudzających wyobraźnię i pozwalających odkryć miłość do natury. Ale których naprawdę nie warto przegapić?

 • Wodospady Seljalandsfoss, Gulffoss, Svartifoss i inne

Mało gdzie możemy zobaczyć wodospady tak potężne, a jednocześnie dostarczające dodatkowych wrażeń, innych niż tylko ładny widok. Seljalandsfoss na południu słynie właśnie z tego, że możemy wejść ścieżką za potężną kurtynę wody. Tuż obok kryje się Gljúfrabúi – mowa o ukryciu, bo dotrzeć do niego można tylko, przemykając się między skałami i idąc wzdłuż strumyka (zresztą nie każdy o nim wie). Ok. 30 km za Seljalandsfoss jest Skógafoss – kolejny spektakularny wodospad z miłą niespodzianką, czyli przepięknym szlakiem pieszym Fimmvorduhals zaczynającym się tuż obok niego. Wejdź z dziećmi po kilkudziesięciu schodkach i zrób sobie chociaż krótki spacer wzdłuż rzeki Skóga, która spływa potem potężną kaskadą Skógafoss – meandrujący wzdłuż kanionu strumień i typowo islandzki, pokryty mchem, krajobraz, zrobią na was wrażenie. Oczywiście jest jeszcze Gullfoss z pobliskim Zoo Małych Zwierzątek Slakki i absolutnie wyjątkowy, bo spływający po czarnych, bazaltowych kolumnach Svartifoss w Parku Narodowym Skaftafel.

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc na poludniu wodospady seljalandsfoss

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc wodospad Svartifoss skaftafel

 • Reynisfjara, Breiðamerkursandur i inne piękne plaże

Na południu znajduje się też słynna na Islandii czarna plaża Reyjnisfiara wyglądająca, jakby ktoś pokruszył nad nią setki kilogramów węgla, a następnie rozsypał je wzdłuż wybrzeża. Do tego dwie jaskinie i bazaltowe słupy, które dzieciom służą jako wielka naturalna ściana do wspinaczki. Dobra wiadomość? Na Islandii znajdziemy więcej takich czarnych plaż. Warto też zobaczyć takie perełki jak np. diamentowa plaża Breiðamerkursandur przy Lagunie Lodowcowej, czerwoną plażę Rauðasandur bardzo blisko Keflaviku czy plaże Sandvík i Búðir niedaleko Reykjaviku. Dla dzieci przyzwyczajonych do drobnego, jasnobrązowego piasku będzie to naprawdę ciekawa atrakcja. Przy okazji możemy wyszkolić się w puszczaniu kamieni na wodę.

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc na poludniu plaze Reynisfjara

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc na poludniu Reynisfjara

 • Laguna Jökulsárlón i Fjallsárlón

Na liście najciekawszych atrakcji dla dzieci na Islandii spotkanie z górami lodu w lagunie Jökulsárlón i Fjallsárlón jest bardzo wysoko. O tym, że tutejsza plaża robi wrażenie, już pisaliśmy. Ale też sam widok wielkich, lodowych, topniejących brył na tle największego lodowca Europy Vatnajökull na długo pozostaje w pamięci. Poza podziwianiem tego niecodziennego widoku dzieci mogą wypatrywać pływających w lodowatych wodach fok lub uczyć się sztuki fotografii, próbując uchwycić rodziców na tle tego wyjątkowego krajobrazu.

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc Laguna Jökulsárlón Fjallsárlón

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc Laguna Jökulsárlón Fjallsárlón opinie

 • Golden Circle – gejzery i inne atrakcje

Około półtorej drogi samochodem od Reykjavíku mieści się bardzo ciekawy rejon, który znów zapewni nam atrakcje bardzo charakterystyczne dla tego kraju. Przede wszystkim w dolinie Haukadalur czekają na nas dwa jedyne w Europie aktywne gejzery – Geysir i największy na Islandii Strokkur i mnóstwo innych bulgoczących źródeł termalnych pozwalających zrozumieć, dlaczego Islandia jest nazywana krainą lodu i ognia. Dodatkowo w okolicy jest też m.in. potężny wodospad Gullfoss, jezioro w kraterze wulkanu Kerið o lazurowej wodzie i wpisany na listę UNESCO park narodowy Þingvellir. Dzieci będą miały naprawdę niecodzienne wrażenia podczas oczekiwania na wybuch gejzeru, a potem obserwowania, jak woda zaczyna bulgotać, leniwie tworzy wielką bańkę, która chwilę potem pęka i wyrzuca w niebo wodę na wysokość 30 metrów.

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc Golden Circle gejzer strokkur gejsir

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc golden circle złoty krąg geysir gejzer

 • Gorące źródła – kąpiel inna niż wszystkie

Basen z widokiem na fiord lub górską dolinę, dwuosobowe oczko wodne, a może… gorąca rzeka? Gorące źródła na Islandii sprawią, że słowo “kąpiel” nabierze innego znaczenia. Jest wiele miejsc na Islandii, gdzie z dzieckiem możemy tego doświadczyć. Najciekawsze? Bardzo blisko stolicy warto sprawdzić gorącą rzekę w dolinie Reykjadalur w okolicy miasteczka Hveragerði. Okołogodzinny trekking dzieli nas od miejsca, w którym możemy wskoczyć do rzeki i poczuć ciepło rozchodzące się po całym ciele. Inne słynne miejsce to basen Seljavallalaug w pięknej górskiej dolinie – tu również wystarczy niedługi spacer w pięknych okolicznościach przyrody, by wykąpać się w ciepłej wodzie. Baseny termalne w rejonie Fiordów Zachodnich to kolejny must see. Są o tyle wyjątkowe, że znajdują się niemal tuż przy drodze, a gwarantują jedyne w swoim rodzaju widoki na fiordy. Polecamy tu np. oczka wodne Birkimelur i Hellulaug niemal tuż nad wodą fjordu, duży basen Reykjafjarðarlaug czy nieco mniejszy Pollurinn, czy oczka wodne nieopodal bardzo widowiskowych Gerðuberg Cliffs, może nieco mniej popularne niż te wymienione wcześniej. Jeśli zastanawiacie się, gdzie z dzieckiem na Islandii, koniecznie wpiszcie te miejsca oraz kąpiel w gorących źródłach na swoją listę.

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc na poludniu Seljavallalaug gorący basen źródła

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc na poludniu gorący basen źródła

 • Maskonury

Symbol północnego Atlantyku. Najłatwiejsze do uchwycenia na Islandii między połową maja a połową sierpnia. Wyjątkowo lubią się z bazaltowymi klifami Reynisfjary i Dyrholaey, ale też wyspą Heimaey. Często pojawiają się też w uroczym miasteczku Vik na południu Islandii, do którego prawdopodobnie i tak dojedziecie, zwiedzając najpopularniejsze wodospady południa.

Przeczytaj też: Podróż na Nordkapp i Wyspy Alandzkie >>

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc maskonury gdzie na islandii

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc vik

 • Konie islandzkie

Choć jest ich mniej niż owiec, podróżując po Islandii mamy wrażenie, jakby były wszędzie. Pasą się przy drogach, są wyjątkowo piękne i unikalne ze względu na swoją rasę. Raz wywiezione z Islandii, nie mogą już na nią wrócić ze względu na islandzkie prawo zakazujące importu ich na wyspę. Spotkanie z nimi będzie dla dzieci wyjątkowe.

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc konie kuce gdzie na islandii

 • Wieloryby – rejs w poszukiwaniu wielkich ssaków

Akureyri i Húsavík, dwa portowe miasteczka na północy Islandii to świetna baza wypadowa do rejsów, podczas których można zobaczyć z bliska wieloryby w ich naturalnym środowisku. Z kolei pobliski Mývatn, kraina basenów geotermalnych, kosmicznych wulkanicznych krajobrazów i Mývatn Nature Baths – alternatywy dla słynnej, często przeludnionej i znacznie droższej Blue Lagoon, to świetna baza wypadowa do poznania tej części kraju.

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc husavik Akureyri wieloryby rejsy

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc Akureyri husavik wieloryby rejsy

 • Baseny

Islandczycy kochają baseny. Choć, jak już wspominaliśmy, mają to szczęście korzystać z gorących źródeł, i tak niemal w każdym mieście znajduje się jakiś basen. Najlepsze baseny dla dzieci na Islandii? Bardzo dobrą opinię ma Lágafellslaug w miejscowości Mosfellsbær i nie ma się co dziwić, bo czeka w nim na dzieci naprawdę sporo wodnych atrakcji. Popularny i lubiany przez rodziny z dziećmi jest też Sundlaug w Kópavogur oraz położony niedaleko jedynego campingu w Reykjaviku Laugardalslaug.

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc najlepsze baseny

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc najlepsze baseny na islandii

 • Muzea

Podróż na Islandię z dzieckiem nie musi oznaczać, że będziemy się trzymać z dala od instytucji kultury. Ten kraj ma wiele ciekawego do powiedzenia również w tej kwestii, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę sam Reykjavik. Muzea, które warto tu odwiedzić z dzieckiem, to m.in. skansen Árbæjarsafn z historycznymi domkami pokrytymi trawą, który pokaże nam, jak żyli kiedyś mieszkańcy Reykjaviku, wystawa Reykjavík 871 +/- 2 przybliżająca historię pierwszych islandzkich osadników,  wystawa Opowieści Islandzkie (Tales of Iceland) zawierająca przygotowywane przez 4 lata filmy na temat życia na wyspie czy multimedialne Centrum Zorzy Polarnej. Warto też odwiedzić Muzeum Narodowe, Muzeum Wielorybów czy Muzeum Morskie Vikin.

Przeczytaj też: Najlepsze parki rozrywki w Skandynawii >>

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc najlepsze muzea harpa

 • Reykjavik z dzieckiem

Ci, którzy odwiedzili Islandię, z reguły uważają, że jej stolicę warto zwiedzić, ale zdecydowanie nie ma sensu zatrzymywać się tam na dłużej. Jeśli postąpimy podobnie i w krótkim czasie będziemy chcieli zobaczyć z dzieckiem najciekawsze miejsca Reykjaviku, nie będziemy musieli się długo zastanawiać. Przy okazji spaceru po mieście i głównej ulicy z knajpkami i restauracjami Laugavegur warto zobaczyć panoramę miasta z wieży kościoła Hallgrímskirkja, salę koncertową Harpa w nowoczesnym, szklanym budynku, będącym wizytówką Reykjaviku. W mieście, niedaleko Uniwersytetu Reykjavik jest też ciekawa atrakcja – złota plaża Nauthólsvík. To tu w czasie upalnych dni można kąpać się w zatoce, w której ciepłe wody termalne mieszają się z tymi oceanicznymi, ale spragnieni gorąca mogą wygrzać się w hot tubach z gorącymi źródłami. Poza muzeami, o których już wspomnieliśmy, warto też wpisać na swoją listę atrakcji Reykjaviku park linowy Adrenalin Reykjavik, centrum rozrywki Smáratívolí z trampolinami, grami i zabawami czy Family Park and Zoo z islandzkimi zwierzętami takimi jak reniferami czy lisami polarnymi.

Islandia z dzieckiem najlepsze atrakcje gdzie jechac z dzieckiem co zobaczyc reykjavik

Islandia z dzieckiem – czy warto? Czekamy na opinie

Islandia to miejsce absolutnie wyjątkowe na mapie Europy, ale i w skali całego świata. To piękny, naturalny plac zabaw dla dzieci, który potrafi tak bardzo wzbudzić miłość i zainteresowanie naturą, że sami możemy być tym zdziwieni. Jak widać, atrakcji dla dzieci na Islandii nie brakuje, a to i tak nie wszystkie, o których warto wspomnieć. Byliście na Islandii z dziećmi? Dodajcie w komentarzach swoje propozycje miejsc i rzeczy, które warto zobaczyć.