Skandynawia-najlepsze parki rozrywki

Skandynawia staje się coraz częstszym celem zagranicznych wyjazdów z naszego kraju, zwłaszcza jeżeli mówimy o wycieczkach rodzinnych. Przyciągają tu wyjątkowe walory przyrodnicze i krajobrazowe krajów nordyckich, ale też stale rosnąca liczba atrakcji dla najmłodszych. To właśnie o nich dziś Wam powiemy i wskażemy najlepsze parki rozrywki w każdym, że skandynawskich krajów. Możemy więc być pewni, że znajdziecie tu coś dla siebie! Czas więc zaczynać nasze zestawienie 15 najlepszych parków w Skandynawii!

Na rodzinne wycieczki do Skandynawii zaprasza:

Skandynawia rejsy-atrakcje z dzieckiem -2020

Dania – najciekawsze parki rozrywki

Nasz ranking najlepszych parków rozrywki rozpoczniemy od Danii, do której ilość lotów sprawia, że możemy się dostać tam niemalże z każdego lotniska w Polsce. Z tego kraju wybraliśmy kilka parków: zarówno tych oczywistych, jak i takich mniej znanych. Drogę do Danii możecie skrócić i uatrakcyjnić korzystając połączenia Świnoujście – Ystad (Szwecja) – stąd do Kopenhagi już tylko 90 km.

 • LEGOLAND Billund

Kompleks Legoland położony w duńskim mieście Billund to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do krajów skandynawskich. Nie myślcie jednak, że park ten jest jedynie hołdem dla budowli z klocków Lego (choć ich tu nie brakuje), gdyż jest ich tam łącznie aż… 65 milionów! Podczas wizyty tutaj będziecie mogli bez problemu skorzystać z przeróżnych atrakcji obecnych w zróżnicowanych strefach tematycznych, takich jak dla przykładu karuzele, kolejki czy łódki — wszystko w ramach jednego biletu! Możecie nam zaufać — Legoland będzie świetnym miejscem zarówno dla dzieci młodszych, tych nieco starszych, jak i dorosłych! Powodów do wizyty w Legoland Billund nie powinno nigdy brakować, jednak właśnie pojawił się kolejny z nich — do Billund możemy dostać się bezpośrednim lotem z Polski!

legoland billund opinie ranking skandynawia

Jeżeli jednak jakimś cudem poczujecie znużenie atrakcjami oferowanymi przez Legoland, pamiętajcie o tym, że niemalże w sąsiedztwie kompleksu znajdziecie inne warte odwiedzenia miejsca, takie jak LEGO House (stanowiący centrum kreatywności tego, co związane z klockami LEGO, park wodny Lalalandia czy Givskud ZOO! Polecamy je z całego serca!

legoland billund pirate land cennik opinie atrakcje rodzinne z dziecmi

Więcej na: LEGOLAND Billund Resort

 • Tivoli Gardens

Tivoli Gardens, czy po prostu Ogrody Tivoli, to park położony w Kopenhadze, którego początek datuje się już na 1843 rok! Jest to świetne miejsce dla dzieci i dorosłych. Tym, co odznacza się ten park rozrywki to prawdziwie unikalna architektura i klimat tego miejsca. Nie brakuje tu elementów typowych dla miejskiego ogrodu — pięknych kwiatów i szeregu ozdobnych roślin, miejsc do odpoczynku czy kawiarenek… lecz to nie wszystko! W ogrodach Tivoli możecie także oddać się zabawie w gronie rodzinnym dzięki skorzystaniu z dostępnych tam atrakcji.

tivoli gardens skandynawia opinie atrakcje z dziecmi

Rozpoczynając od dostosowanych dla najmłodszych kolejek czy karuzel, kończąc na rollercoasterze Demon dostarczającym dużo emocji, obrotowym ramieniu Vertigo (pędzi ono z prędkością aż 100 kilometrów na godzinę) czy nawet największej na świecie karuzeli Himmelskibet, mającej aż 80 metrów wysokości. To zaledwie część tego, co skrywają kopenhaskie Ogrody Tivoli!

tivoli gardens opinie dania ranking skandynawia

Więcej na: Ogrody Tivoli Kopenhaga – Park Rozrywki

 • Bakken

Dyrehavsbakken, potocznie nazywany właśnie Bakken, to park rozrywki położony w mieście Klampenborg, znajdującym się na obrzeżach stolicy Danii, Kopenhagi. Wartym odnotowania faktem jest to, że to właśnie Bakken to najstarszy, nadal działający park na całym świecie — został on założony już w — uwaga – 1583 roku! Wcale nie oznacza to tego, że miejsce to jest nieinteresujące dla współcześnie żyjących rodzin! Bakken to park pełen ciekawych kolejek czy rollercoasterów.

bakken park rozrywki ranking dania

Na szczególną uwagę zasługuje Tårngyset, wystrzeliwujące nas 30 metrów w górę czy kolejka Rutchebachen, rozpędzająca się aż do 75 kilometrów na godzinę! Na terenie kompleksu organizowane są przeróżne pokazy przeznaczone dla rodzin z dziećmi, pozwalające na chwilę wytchnienia dla rodziców. Co jednak wyróżnia Bakken wśród innych tego typu miejsc? Otóż nadal pozostaje ono warte wielu tradycjom starodawnych parków rozrywki, takim jak dla przykładu to, że na każdą atrakcję płaci się oddzielnie. To niezwykle ciekawa odmiana od tego, co znamy teraz.

 • Djurs Sommerland

Djurs Sommerland to duński park rozrywki położony na półwyspie Djursland, otwarty w 1981 roku. Jak sama nazwa mówi, park ten jest otwierany tylko na czas ciepłych miesięcy letnich, stąd też warto zawczasu zaplanować waszą wycieczkę! Cały park jest podzielony aż na 9 stref tematycznych, zainspirowanych coraz to innymi elementami znanymi z naszego świata — rozpoczynając od pirackich inspiracji do elementów charakterystycznych dla poszczególnych kontynentów.

djurs sommerland ranking najlepsze parki dania opinie

Na szczególną uwagę zasługuje unikalne w skali kraju atrakcje, takie jak najszybszy w Danii rollercoaster Pirate rozpędzający się do 90 kilometrów, Juvelen (najdłuższa tego typu atrakcja w całym kraju, mająca aż 1 kilometr długości) czy także Dragekongen, które jest nie tylko najszybszym, ale i najdłuższym “podwieszanym” rollercoasterem w całej Europie.

jungle rally skandynawia ranking opinie atrakcje z dziećmi

Szwecja – najciekawsze parki rozrywki

Szwedzkie parki rozrywki również są czymś wartym uwagi podczas wypadu do Skandynawii. Które nich zostały zaliczone do naszego rankingu? Odpowiedź czeka poniżej! Do Szwecji najwygodniej dopłyniecie (również z samochodem!) dzięki połączeniu Unity Line z Świnoujścia do Ystad.

 • Astrid Lindgrens Värld

Park ten to wręcz obowiązkowy punkt skandynawskiej wyprawy do Szwecji. Jeżeli uwielbiacie książki Astrid Lindgren takie jak “Dzieci z Bullerbyn” czy “Pippi Pończoszanka”. Miejsce zlokalizowania tej atrakcji nie jest przypadkowe — to właśnie w mieście Vimmerby w 1905 roku urodziła się wcześniej wspomniana autorka. 

pippi astrid lindgren varld opinie ranking najlepsze parki

Cały park jest stworzony w taki sposób, aby jak najdokładniej odwzorowywał miejsca znane z najpopularniejszych książek Lindgren. Domki dzieci z Bullerbyn, dom Lotty czy Willa Śmiesznotka na pewno rozbudzą niejedną wyobraźnię. Ciężko znaleźć lepsze miejsce, pozwalające poczuć się, dokładnie tak jak w naszych ulubionych historiach!

 • Tivoli Grona Lund

Tivoli Grona Lund może mieć podobną do wcześniej wymienionego duńskiego parku rozrywki nazwę, jednak jest on czymś całkowicie odmiennym! Położony na Djugarden, jednej z centralnych wysp stolicy Szwecji, Sztokholmu, jest doprawdy niezwykłym miejscem. Możecie zauważyć go już z daleka, dzięki temu, jak wysokie są konstrukcje poszczególnych atrakcji!

eclipse tivoli grona lund atrakcje ranking najlepsze parki opinie

Na miejscu czeka na was aż 30 różnych kolejek i rollercoasterów, więc aby zwiedzić je wszystkie, potrzeba naprawdę dużo czasu. Na szczególną uwagę zasługują Twister (świetny drewniany rollercoaster dla całej rodziny), Eclipse, umożliwiający obejrzenie Sztokholmu z nieznanej dotąd perspektywy oraz Insane, która jest jednym z niewielu atrakcji typu “czwarty wymiar”. Co to oznacza? Otóż chodzi tu o to, że wagoniki kolejki są umieszczone to obok toru jazdy, a co więcej… obracają się one wokół własnej osi.

tivoli grona lund opinie atrakcje skandynawia

 • Liseberg

Liseberg to park rozrywki zlokalizowany w Göteborgu, o naprawdę sporej powierzchni 110 hektarów. Znajdziemy tu kilka naprawdę ekstremalnych atrakcji! Około 40 atrakcji o zróżnicowanym sposobie działania: od rollercoasterów, przez zjeżdżalnie wodne aż do karuzel przeznaczonych dla absolutnie najmłodszych. Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby spędzić tu cały dzień!

To jednak nie wszystko! Na terenie tego kompleksu znajdziecie też miejsce, w którym odbywają się koncerty, a my możemy odpoczywać pośród terenów zielonych, relaksując się po dobrej zabawie… lub też przygotowując się do udania się na kolejną atrakcję.

 • Kolmarden

Na wybrzeżu Szwecji, około 150 kilometrów od Sztokholmu, znajdziemy park rozrywki Kolmarden, połączony z ogrodem zoologicznym, w którym mieszka kilkadziesiąt gatunków zwierząt.

Jest to park przeznaczony raczej dla młodszych fanów takich atrakcji. Znajdziemy tu kilka mniejszych karuzel i kolejek górskich, jednak cechą charakterystyczną całego parku jest drewniany rollercoaster Wildfire — nie tylko gwarantuje ona mocne emocje, ale też w swojej konstrukcji posiada aż trzy inwersje!

kolmarden park rozrywki ranking opinie

Norwegia – najciekawsze parki rozrywki

Norwegia również ma sporo do zaoferowania pod względem parków rozrywki. To w tym kraju odwiedzicie prawdziwie unikalne miejsca, jakich nie widzieliście jeszcze w swoim życiu!

 • Lilleputhammer

Lilleputthammer może przywodzić na myśl krainę Liliputów… i wcale nie będzie to złe skojarzenie! Położony w rejonie Hajfell Hunderfossen, jest świetnym miejscem, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

lilleputthammer opinie atrakcje ranking park rozrywki skandynawia

To miniaturowe miasto pozwala na to, aby nawet najmłodsi mogli poczuć się jak giganci! Na miejscu możecie także skorzystać z diabelskich młynów czy rollercoasterów pozwalających na dobrą zabawę! Poza tym, dzieci mogą tu wziąć udział w przeróżnych warsztatach czy oglądać krótkie spektakle!

 • Dyreparken Kristiansand

Dyreparken, położony 10 kilometrów na wschód od Kristiansand w południowej Norwegii rozpoczynał swoje istnienie jako… ogród zoologiczny, a z czasem zmienił się on w pełnoprawny park rozrywki.

Mający aż 250 hektarów kompleks mieści w sobie między innymi nie tylko wspomniane zoo, lecz również aquapark, osadę piratów czy tor wodny. To świetne miejsce na rodzinny wypoczynek!

dyreparken ranking najlepszych atrakcji norwegia

 • Tusenfryd

Tusenfryd to park rozrywki położony w Vinterbro, miasta zlokalizowanego 20 kilometrów na południe od Oslo. Na terenie całego kompleksu możemy znaleźć ponad 30 różnych rodzajów atrakcji, dostosowanych do każdej z odwiedzających go rodzin.

Do najciekawszych atrakcji tego miejsca bez wątpienia należą osiągający zawrotną prędkość 100 kilometrów Thunder Coaster, wieża swobodnego spadku Japp SpaceShot czy wodna kolejka górska SuperSplash. Nie brakuje tu także rollercoasterów dla najmłodszych fanów parków rozrywki!

tusenfryd thunder coaster park rozrywki ranking parkow rozrywki

Finlandia – najciekawsze parki rozrywki

Zapewne wielu z was widząc nazwę tego kraju, może zdziwić się, że w ogóle został on wymieniony w tym zestawieniu. Otóż Finlandia może zostać zaliczona do krajów skandynawskich, jeżeli weźmiemy pod uwagę kontekst historyczny, jednak należy pamiętać o tym, że pod względem etnograficznym oraz geograficznym — Finlandia nie może zostać włączona do tego grona. Na naszą obronę możemy wspomnieć o tym, że kraj ten należy do krajów nordyckich, a atrakcje w nim są naprawdę niezwykłe — stąd też w zestawieniu swoje miejsce znalazły także fińskie parki rozrywki!

 • Sarkanniemi

Sarkanniemi to park rozrywki położony w mieście Tampere, zlokalizowanym 180 kilometrów od stolicy FinlandiiHelsinek. Kompleks ten jest naprawdę imponujący pod względem różnorodności. Oprócz atrakcji w parku rozrywki, swoje miejsce znalazło tu także oceanarium, delfinarium, ZOO, planetarium, muzeum czy wieża panoramiczna, wysoka na 168 metrów.

Które atrakcje są szczególnie warte uwagi? Spośród ogromu możliwości najbardziej interesujące są rollercoaster Half Pipe (wygląda on jak deskorolka jeżdżąca po torze), Tornado (rozpędza się on do 75 kilometrów na godzinę) czy najnowszy BOOM, podnoszący nas aż na 68 metrów nad ziemią!

sarkanniemi opinie ranking skandynawia finlandia

 • Angry Birds Land 

Pomimo tego, że Angry Birds Land jest częścią wcześniej omawianego parku Sarkanniemi, to uważamy, że zasługuje on na szczególną uwagę. Ten plac stworzony po zainspirowaniu się znanymi z gier Angry Birds ptakami to niezwykle interesujące miejsce dla rodzin z małymi dziećmi. Musicie skorzystać tu z karuzeli Angry Birds, której wagoniki wyglądają jak bohaterzy gry, a co najlepsze — mieszczą w sobie całe rodziny!

Angry_Birds_land ranking najlepsze parki opinie

Z drugiej strony, jeżeli potrzebujecie nieco więcej emocji, to musicie skorzystać z Latarni, która wznosi się wysoko ponad ziemię i nad cały park Sarkanniemi! To tylko dwie z dziesięciu atrakcji czekających na miejscu — resztę musicie sprawdzić sami. Na miejscu czekają także niezwykle ciekawe gry, które gwarantują dobrą zabawę w przerwach od korzystania z kolejek.

 • Muumimaailma — Świat Muminków

Muumimaalima, czyli Świat Muminków to park położony na wyspie Kailo, w pobliżu miasta Naantali. Jak można się domyślić, podczas wizyty tego miejsca, będziemy mogli poczuć się, jakbyśmy weszli do świata książek o stworzeniach pojawiających się w książkach Tove Jansson. Park ten jest otwarty w okresie czerwiec — sierpień, kiedy pogoda pozwala na swobodną zabawę na zewnątrz oraz w okresie zimowym, jednak na znacznie krótszy czas.

muumimaailima finlandia ranking skandynawia opinie

Co czeka na was podczas wizyty w takiej “krainie Muminków”? Otóż atrakcji jest tu naprawdę niemało! Oprócz rekonstrukcji wioski muminków spotkamy tu budynki, w których kryje się naprawdę dużo ciekawostek! Na terenie kompleksu nie brakuje także okazji do rodzinnego relaksu: niewielka plaża czy strumyk z plastikowymi łódkami na pewno pozwolą wam na świetne spędzenie rodzinnego czasu!

 • Linnanmaki

Linnanmaki to park położony na obrzeżach stolicy FinlandiiHelsinek. Kompleks ten miał swój początek już w 1950 roku, jednak jego pierwsza atrakcja, jaką była karuzela Karuselli powstała już w 1986 roku.

linnanmaki najlepsze parki ranking finlandia opinie

Linnanmaki to przede wszystkim najróżniejsze atrakcje — jest ich ponad 40, a co najlepsze, są one dostosowane zarówno dla dzieci, jak i miłośników szybkości oraz zastrzyków adrenaliny. Dla pierwszej grupy świetnym pomysłem będzie odwiedzenie pirackiej karuzeli Meririsvolaiva czy filiżanki Kahvikuppikaruselli. Jeżeli jednak raczej preferujecie ekstremalne przeżycia, waszej uwadze nie powinny umknąć szalone rollercoastery — najszybszy i najwyższy w Finlandii Ukko, czy wieża wolnego spadku Raketti. To jednak zaledwie część z kolejek i rollercoasterów, jaka na was czeka — musicie je zobaczyć na własne oczy! Poza tym, na terenie kompleksu znajdziecie także mniejsze atrakcje, takie jak dom strachów, kino 4D, automaty i inne tego typu gry.

Czy odwiedziliście już któryś z wymienionych parków?

Dajcie znać w komentarzach!

 Skandynawia podróże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *