Gdzie na rower z dzieckiem – Poznań i okolice

poznan gdzie na rower z dzieckiem
Będąc w Poznaniu, wręcz nie sposób opędzić się od ciekawych atrakcji… szczególnie jeżeli jesteście pasjonatami jazdy na rowerze! Miasto to i jego okolice stwarzają wręcz idealne warunki do spędzenia rodzinnego czasu na jednośladzie i zobaczenia znanych miejsc czy widoków. Dziś więc pokażemy wam kilka propozycji na spędzenie czasu na dwóch kółkach w Poznaniu!

Rowerem po Poznaniu

Wbrew pozorom, wcale nie trzeba przesadnie oddalać się od samego Poznania, aby zobaczyć sporo ciekawych i urokliwych miejsc w rodzinnym gronie! Pierwszą propozycją może być przejazd szlakiem poznańskich jezior: Strzeszyńskiego, Rusałka i Maltańskiego.

poznan gdzie z dzieckiem na rower wielkopolskie

Szlak ten należy raczej do popularnych, przez co nie brakuje tam chętnych do objechania całej trasy w sąsiedztwie natury! Jeżeli szukacie trasy łatwej i przyjemnej nawet dla najmłodszych, to wystarczy wam przejażdżka wokół jeziora Rusałka — pętla ta to około 3,5 kilometra. Miłośnicy dłuższych przejażdżek zapewne zechcą pokonać pętlę powiększoną o jezioro Strzeszynek, która zamyka się w około 10 kilometrach. Opcjonalnie możemy też… objechać wszystkie trzy jeziora, co powinno raczej zadowolić wszystkich rodzinnych rowerzystów, szczególnie że po drodze mijamy piękne widoki i naprawdę sporo terenów zielonych. Całość to około 25 kilometrów jazdy na rowerze, a przy okazji fenomenalna okazja do spędzenia czasu w rodzinnym gronie na świeżym powietrzu.

rusałka poznan gdzie z dzieckiem na rowe

Jeżeli jednak podróżujecie z naprawdę małymi dziećmi, to warto przemyśleć rowerową przejażdżkę w jednym z poznańskich parków. Bardzo popularnymi opcjami są rowerowe wyprawy w parku Cytadela czy też parku Jana Pawła II – szczególnie, jeżeli wasze dzieci nie dysponują jeszcze tak dobrą kondycją. To także całkowicie bezpieczne miejsca, co docenią rodzice maluchów!

Tereny poza Poznaniem

Jeżeli natomiast w waszym gronie rodzinnym szukacie wycieczek bardziej wymagających lub też wasze dzieci są nieco starsze, to najlepiej będzie skierować się na tereny leżące wokół Poznania, takie jak, chociażby Wielkopolski Park Krajobrazowy. To właśnie tutaj czeka na was naprawdę piękna fauna i flora, a to nie wszystko! Poza tym znajdziemy tu piękne jeziora (jak chociażby Jezioro Góreckie), przy których warto się zatrzymać i zobaczyć ich piękno na własne oczy.

Alternatywnym punktem docelowym dla rowerzystów z Poznania, może być Puszcza Zielona, kolejne miejsce oferujące bliskość natury. Co jednak najlepsze, na jej terenie znajdziemy przeszło 200 kilometrów dróg rowerowych, przez co możecie wrócić tu kilka razy, a prawdopodobnie i tak nie poznacie wszystkich zakątków tej puszczy! 

Szlak Drewnianych Kościołów

Kolejną propozycją na ambitną wyprawę rowerową może być tak zwany “szlak drewnianych kościołów”, który liczy sobie aż 80 kilometrów. Na tej pięknej trasie znajdziemy liczne drewniane i zabytkowe budowle sakralne. Szlak ten jest bardzo dobrze oznaczony za pomocą znaków informacyjnych, jednak musimy pamiętać o tym, że jest to nie tyle, co długa, ale też wymagająca trasa, na której niektóre fragmenty są trudne do pokonania rowerem miejskim. To bez wątpienia jeden z najbardziej klimatycznych szlaków w okolicy Poznania!

Inne ciekawe szlaki rowerowe niedaleko Poznania

Oczywiście sporo tras rowerowych poprowadzi nas poza Poznań, jednak nie oznacza to tego, że nie warto z nich skorzystać. Dla przykłady świetną wyprawą rodzinną może być pojechanie nad jezioro w niedalekim Pamiątkowie — to około 15 kilometrów jazdy, co powinno być idealne dla rodzin z dziećmi. Alternatywnie możemy kontynuować jazdę tą trasą przez kolejne 15 kilometrów i dojechać do Szamotuł, gdzie znajdziemy ciekawe atrakcje, takie jak, chociażby Muzeum Zamek Gorków czy Baszta Halszki.

baszta-halszki rowerem po poznaniu z dzieckiem

Kolejną  i zarazem ostatnią z proponowanych dziś tras będzie startująca w Poznaniu a kończąca się w Jaszkowie trasa przeznaczona raczej dla średniozaawansowanych rowerzystów… jednak jest ona naprawdę piękna. Po drodze nie tylko przejedziemy się wzdłuż Warty, ale też będziemy podziwiać uroki Wielkopolskiego Parku Narodowego, ale też Rogalińskiego Parku Krajobrazowego czy RezerwatuKrajkowo. Samo Jaszkowo jest również bardzo urokliwym miejscem!

Sami więc widzicie, że w Poznaniu jest gdzie spędzać czas na rowerze. Czy dodalibyście coś jeszcze do naszej listy? Dajcie znać w komentarzach!

Sprawdź też:

Poznań – atrakcje dla dzieci