Zoo w Człuchowie – tygrysy zawdzięczają mu życie

zoo człuchów tygrysy canpol opinie godziny otwarcia głowa

Bezpłatne i ogólnodostępne? Po sąsiedzku z centrum rozrywki? Przy trasie, więc w dogodnym miejscu na postój? Wszystko to prawda. Ale zoo w Człuchowie najbardziej znane będzie i tak dzięki uratowaniu tygrysów, które w tragicznych warunkach próbowano przewieźć do Rosji. Teraz dzięki pracownikom zoo w Człuchowie tygrysy odzyskują zdrowie i utraconą dzikość. Czy warto odwiedzić ogród, gdy wielkie koty go opuszczą? Sprawdzamy.

Małe zoo z wielkim gestem – tak będziemy myśleć o zoo w Człuchowie po tym, co wydarzyło się tu na przełomie października i listopada. Choć ta historia nie ma jeszcze swojego końca, bohaterów możemy wskazać bez mrugnięcia okiem.

Zoo Człuchów – tygrysy i ich walka o niezależność

Wszystko zaczęło się 31 października, kiedy ciężarówka z 10 tygrysami przewożonymi z Włoch do Rosji utknęła na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Koroszczynie. Zwierzęta wciśnięte w zbyt wąskie klatki miały być przetransportowane do cyrku. Na początku uwagę strażników granicznych zwrócił brak wiz, potem jednak przyjrzano się warunkom, w jakich tygrysy odbywały podróż. Ich tragiczny stan może potwierdzić fakt, że jednemu zwierzęciu nie udało się przeżyć podróży.

zoo człuchów tygrysy canpol opinie godziny otwarcia

Kiedy wiadomo już było, że 9 tygrysów dalej nie pojedzie, graniczny lekarz weterynarii Jarosław Nestorowicz rozpoczął akcję poszukiwania schronienia dla wykończonych zwierząt. Potrzebne było miejsce, które zapewniłoby im odpowiednie warunki, a o to wbrew pozorom nie było łatwo. Największe ogrody w Polsce odmówiły przyjęcia wielkich kotów. Ostatecznie 7 z nich trafiło do zoo w Poznaniu, a 2 do zoo w Człuchowie. Skąd taki podział? Zoo w Poznaniu ma obszar 120 hektarów. Zoo w Człuchowie, które jest częścią kompleksu Canpol, niecałe 5 tysięcy metrów kwadratowych. Na szczęście dla zwierząt, w tym niedużym ogrodzie zoologicznym żył już tygrys syberyjski, który kilka miesięcy temu zmarł w wieku 19 lat, i pozostawił po sobie nie tylko wykwalifikowany w opiece nad dzikimi kotami personel, ale i wolny wybieg. 

I tak oto dwa tygrysy trafiły pod opiekę Odejewskich oraz lekarzy, psychologów zwierząt i ich oddanych opiekunów. Dla dużych kotów (które otrzymały imiona Feniks i Maximus) zaczęła się najważniejsza część tej historii – powrót do zdrowia i odzyskanie swojej dzikiej natury. Tygrysy z Człuchowa początkowo nie potrafiły jeść inaczej niż z ręki (co wskazywało na zaawansowany trening prowadzony przez ludzi), bały się świata zewnętrznego.

zoo człuchów tygrysy canpol opinie godziny otwarcia klatka

Dzięki niewyobrażalnym wysiłkom właścicieli zoo Canpol, ich wiedzy i oddaniu, dzikie koty z dnia na dzień odzyskują siły i nabierają zaufania do człowieka i do świata, a nawet chęci do zabawy. Pracownicy zoo czasem próbują jak z dziećmi, szepcząc do zwierząt najczulsze słowa, czasem podstępem – rzucając im kolorowe piłki. Postępy tygrysów można śledzić na profilu zoo w Człuchowie na Facebooku. Już teraz widać, że po kilkunastu dniach w tygrysach odezwały się ich pierwotne instynkty, a pracownicy zoo mogli zobaczyć to, o co cały czas walczyli – odradzające się dzikie zwierzęta.

zoo człuchów tygrysy canpol opinie godziny otwarcia

zoo człuchów tygrysy canpol opinie godziny otwarcia

Zoo Canpol – jakie zwierzęta można tu zobaczyć?

Oczywiście akcja ratowania tygrysów i chęć zapewnienia im spokoju sprawiły, że ogród funkcjonuje na specjalnych zasadach i jest chwilowo zamknięty. Jednak gdy tygrysy wrócą do azylu dzikich zwierząt w Hiszpanii, znowu otworzy bramy dla zwiedzających. To wyjątkowe, w pełni bezpłatne zoo znajdujące się w kompleksie Canpol przy trasie numer 22 zapewnia schronienie ok. 100 zwierzętom reprezentującym 40 gatunków. Na obszarze 4870 metrów kwadratowych żyją m.in.: hipopotam karłowaty, lew afrykański, zebra, żubr, oryks szablorogi, tamaryna białoczuba, gibbon ungko, kangur rudy, wielbłąd, lama, osioł domowy, daniele, antylopa kob liczi, kuc szetlandzki, kapucynka czubata, makak japoński, koczkodan zielonosiwy, ara błękitna i zielonoskrzydła, struś afrykański, łabędź czarny, sowa śnieżna. Jakie inne atrakcje zoo w Człuchowie przewidziało dla małych dzieci? Chociażby możliwość nakarmienia zwierząt przebywających w “Małym zoo”, m.in. owieczek, kóz, królików. Kto obserwował swoje pociechy w takiej sytuacji, wie, że radości z tego co niemiara. Maluchy mogą też spróbować jazdy na kucykach (Bolek i Lolek, Polo, Gwiazdeczka i Srokacz). Wszyscy, którzy fascynują się życiem ryb, mórz i oceanów, mogą też obserwować bujne rafy koralowe i ryby w akwariach umieszczonych na terenie Canpolu.

Zobacz też: Czym przyciąga jedno z najpopularniejszych polskich zoo w Gdańsku-Oliwie

zoo człuchów canpol atrakcje zwierzęta antylopy

Co poza zoo w kompleksie Canpol?

Zoo założone w 2005 roku przez Odejewskich to tylko jedna z części dużej stacji Canpol. Ciekawą atrakcją jest też centrum rekreacyjne Wonderland. To tutaj dzieci będą mogły poczuć dreszcz emocji na ziemi, w powietrzu i w wodzie. Fanom podniebnych akrobacji można polecić Eurobungee (czyli specjalne trampoliny), Wonderjump (zjazd na pontonie ze zbocza i wyskok na skoczni wprost na wielką, dmuchaną poduchę) lub Sky Train (wielkie wahadło z gondolą z przyspieszeniem 35 km/h). Ci, którzy uwielbiają wodę, przepadną w miejscach takich jak Canpi Splash (pokonywanie grawitacji w łódce, a potem opadanie na wodę z prędkością 40 km/h), Paddle Boat (wiosłowanie w kolorowym basenie), Bumper Boats (zawody na pontonach). Na ziemi też nie będzie nudno. Tu czeka na nas najdłuższy na Pomorzu amatorski tor kartingowy, Crazy Cart (przejazd driftem w oryginalnych pojazdach) i Bumper Cars (pontony, które zamieniają się w samochodziki). 

Na terenie Canpolu znajduje się też hotel, centrum handlowe, restauracja i centrum motoryzacyjne. Dla tych, którzy przejeżdżają, chcą coś zjeść, a przy okazji wybawić dzieci, by były szczęśliwe (a potem spokojnie zasnęły w samochodzie), to miejsce idealne. Można wybrać się tu przejazdem, można specjalnie obrać ten kierunek. Jedno jest pewne – rodziny z dziećmi atrakcji będą miały co niemiara.

Zoo Canpol – godziny otwarcia

Obecnie zoo jest zamknięte z uwagi na powracające do zdrowia tygrysy. Standardowe godziny otwarcia obiektu podajemy poniżej.

Godziny otwarcia ogrodu zoologicznego:

  • w okresie od 1 kwietnia do 30 września – od godziny 8:00 do 20:00
  • w okresie od 1 października do 31 marca – od godziny 8:00 do 16:00
  • wstęp bezpłatny

Godziny otwarcia “Małego zoo”:

  • w okresie od 1 maja czynne w niedzielę, w sezonie letnim w sobotę i niedzielę

Zoo Canpol – opinie

W internecie wiele jest pozytywnych opinii na temat zoo w Człuchowie.

„Miejsce świetne. Spędziliśmy tam kilka godzin oglądając zwierzęta, karmiąc kozy, korzystając z wielu atrakcji (pontony z wyrzutnią wody, różnego rodzaju zjazdy, jazda na zwierzętach mechanicznych, gokarty). Na koniec zjedliśmy przepyszną obiadokolację w urządzonej ze smakiem restauracji. Na pewno tu wrócimy. Mimo obaw jestem tym miejscem zachwycona”.

„Zaskoczyło mnie to bardzo pozytywnie, że do zoo mimo jego wielkości wstęp do niego jest bezpłatny. Trafiłam tam przypadkiem, powodem był przystanek podczas podróży. Zatrzymaliśmy się tam na dłużej. To był najlepszy postój jaki dotąd miałam”.

A Wy odwiedziliście już to miejsce? Co o nim sądzicie?

Zdjęcia wykorzystane w tekście pochodzą ze strony www.canpol.pl i profilu https://www.facebook.com/canpol.odejewski

Dodaj komentarz

Connect with:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *