Costa del Sol z dzieckiem

Costa del Sol rodzinne atrakcje Hiszpania

Miejsce pełne słońca, wspaniałych plaż, malowniczych krajobrazów, wartościowych zabytków i ciekawej kultury – to właśnie Costa del Sol w Hiszpanii.

Costa del Sol z dziećmi -Hiszpania 2019

Fragment wybrzeża Morza Śródziemnego w hiszpańskiej Andaluzji został nazwany Costa del Sol, czyli Słonecznym Wybrzeżem, nie bez powodu. Deszcz nie pojawia się tu zbyt często, można liczyć tu na ponad 300 dni słonecznych w roku. Od kwietnia do listopada średnie temperatury w dzień nie schodzą poniżej 20˚C, od czerwca do wrześnie oscylują w granicach 25-30˚C, a w pozostałych miesiącach i tak nie wynoszą mniej niż 16˚C. Natomiast temperatura wody od maja do listopada to co najmniej 18˚C. Tak doskonałe warunki oczywiście sprzyjają rozwojowi turystyki i dlatego znajdziemy tu doskonałą infrastrukturę z licznymi hotelami i pensjonatami, a także sporą liczbą atrakcji.

costa del Sol z dzieckiem opinie atrakcje

Costa del Sol słynie ze wspaniałych plaż, zarówno kamienistych, jak i piaszczystych. Na 160 km wybrzeża jest wiele uznanych kurortów i nieco spokojniejszych miejscowości letniskowych. Do najbardziej znanych plaż należą Santa Ana i La Morera w Benalmadena, La Malagueta i Pedregalejo w Maladze, Los Boliches w Fuengiroli, La Bajadilla w Marbelli, Los Alamos w Torremolinos czy El Carabeo w miejscowości Nerja. Oczywiście to tylko niektóre z tutejszych wspaniałych plaż, położone niedaleko centrów ważnych ośrodków i posiadające rozbudowaną infrastrukturę. Jeżeli wolicie bardziej zaciszną atmosferę, możecie udać się na Penoncillo w Torrox czy Guadalhorce niedaleko Malagi.

Sprawdź również: Najlepsze miejsca na pobyt w Costa del Sol

rodzinne atrakcje Costa del Sol Hiszpania wakacje

Dzięki wyjątkowo różnorodnemu ukształtowaniu terenu na Costa del Sol można podziwiać wiele osobliwości przyrody. Blisko 50% powierzchni regionu zajmują parki narodowe i rezerwaty, ustanowione dla ochrony cennej fauny i flory. Są tu malownicze zatoki i pomniki przyrody, potężne góry ze słynnym pasmem Sierra Nevada, majestatyczne klify, jak Maro Cerro Gordo, z których widać wybrzeże Afryki czy ogromne jaskinie Cueva de Nerja z największym na świecie stalagmitem wysokości 32 m. Warto zobaczyć też ogromny kanion Buitreras czy rezerwat Laguna de Fuente de Pietra utworzony dla ochrony flamingów.

Costa del Sol rodzine wczasy z dziećmi

Pełna atrakcji Malaga

Na Słonecznym Wybrzeżu interesujące jest także wielowiekowe dziedzictwo kulturowe, w którym miesza się wiele wpływów, co widoczne jest zarówno w dużych ośrodkach miejskich, jak i w licznych małych miejscowościach. Stolicą i największym miastem regionu jest oczywiście ponad półmilionowa Malaga. Tutaj też znajduje się największe i najpopularniejsze na Costa del Sol lotnisko, obsługujące połączenia z wieloma państwami na świecie, także z Polską. Do dziś w Maladze można zobaczyć ruiny teatru z czasów rzymskich, jak i pozostałości po panowaniu Arabów – twierdzę Alcazaba mieszczącą obecnie Muzeum Archeologiczne, oraz zamek Gibralfaro, służący niegdyś również jako latarnia. Z kolei dziedzictwo katolickie reprezentuje potężna katedra renesansowa, jednak nigdy nie ukończona. Malaga znana jest także ze swojego portu morskiego, placu Konstytucji z licznymi renesansowymi zabytkami i Muzeum Picassa, który właśnie tutaj się urodził. Zobaczymy tam ogromną kolekcję dzieł tego genialnego artysty – ponad 200 obrazów i rzeźb. Zresztą w Maladze działa w sumie ponad 30 muzeów, w tym bardzo oryginalne, jak Muzeum Wina czy Muzeum Flamenco.

Costa del Sol wczasy z dzieckiem opinie atrakcje Malaga

Poza Malagą ważnym ośrodkiem na Costa del Sol jest także ekskluzywny kurort Marbella, wybierany przez wiele gwiazd showbiznesu. Poza pięknymi plażami, luksusowymi sklepami i hotelami, warto zobaczyć tu także Muzeum Bonsai czy ruiny twierdzy lokalnej społeczności Morysków. Do ważniejszych kurortów Costa del Sol trzeba zaliczyć też Benalmadenę z rewelacyjnym punktem widokowym przy kościele Santo Domingo, Torremolinos z zespołem fortyfikacyjnym Torre de los Molinos, Nerję ze znanym tarasem widokowym Balcon de Europa czy Fuengirolę, ze względu na nieco bardziej kameralny klimat dobrze nadającą się właśnie dla rodzin. Jest tam też Bioparc, w którym egzotyczne zwierzęta żyją w warunkach bardzo zbliżonych do naturalnych.

Hiszpania atrakcje Marbella Costa del sol

Costa del Sol - gdzie z dzieckiem?

Atrakcji, które przypadną do gustu przede wszystkim maluchom, na Costa del Sol zresztą nie brakuje. Ogromne aquaparki, jak Aquavelis w Maladze-Velez, Aqualand w Torremolinos czy Parque Acuatico w Mijas przyciągają tysiące rodzin. Równie dużo emocji dostarcza wysoki na 70 m diabelski młyn The Malaga Noria oraz park rozrywki Tivoli World w Benalmadenie, gdzie można jeździć na roller coasterach i licznych karuzelach, przeżyć przygodę na 60-metrowej wieży wolnego spadku czy przenieść się do miasteczka westernowego. Dziką przyrodę można poznać w Crocodile Parku w Torremolinos, gdzie urządzono prawdziwą afrykańską wioskę, w Orchidarium w Esteponie z kolekcją licząca ponad 5000 roślin, w akwarium SEA LIFE i delfinarium Selwo Marina w Benalmadenie.

Orchidarium Costa del Sol rodzinne atrakcje

Sprawdź również: Barcelona - gdzie z dzieckiem?

2 comments

Leave Comment