Centrum Tradycji Hutnictwa

Nie każdy wie, że okolice Gór Świętokrzyskich stanowiły w Europie największy, poza Cesarstwem Rzymskim, okręg produkcji żelaza. Obszar Doliny Kamiennej tworzył doskonałe warunki do rozwoju hutnictwa – gęste i rozległe lasy zapewniające źródło węgla drzewnego w połączeniu z bogatymi złożami rud żelaza zapoczątkowały historię, której początki sięgają 2000 lat wstecz.  Dziś zapraszamy Was do miejsca, w którym „Tu historia staje się przygodą!”.  Poznajcie Centrum Tradycji Hutnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Centrum Tradycji Hutnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim

Okazuje się, że hutnicze tradycje miasta i regionu można „podać” w lekki i nowoczesny sposób. Przemysł w połączeniu z nowoczesnymi wnętrzami i multimediami robi wrażenie. Na potrzeby Centrum Tradycji Hutnictwa zaadaptowano dwie kondygnacje dawnego Zakładowego Domu Kultury Huty im. Marcelego Nowotki. Tu ekspozycje łączą elementy tradycyjne – makiety, modele czy artefakty historyczne z elementami interaktywnymi – wykorzystane zostały stoły multimedialne, panele dotykowe, projektory, gry edukacyjne oraz czytniki i odtwarzacze.Centrum Tradycji Hutnictwa rodzinne atrakcje dla dzieci opinie

Dziś trudno w to uwierzyć, ale charakterystyczne piece dymarskie, zbudowane z podziemnej kotlinki i nadziemnego szybu, były używane jednorazowo. Po zakończonym wytopie szyb pieca rozbijano, by wydobyć powstałą łupkę żelaza. Powstały po wytopie żużel przez wieki można było znaleźć na świętokrzyskich polach.

Sprawdź również: Ranking – najlepsze atrakcje dla dzieci w Polsce

Centrum Tradycji Hutnictwa rodzinne atrakcje dla dzieci opinie

To miejsce dla ciekawych świata i wszystkich interesujących się przemysłem oraz jego historią. Poza prezentacją historii świętokrzyskiego hutnictwa, węglarstwa i kolejnictwa, Centrum to również prezentacja dziejów Ostrowca Świętokrzyskiego. Nowoczesny i bardzo atrakcyjny interaktywny format Centrum Tradycji Hutnictwa sprawiają, że to miejsce, które łączy pokolenia i gwarantuje naukę poprzez zabawę. Gorąco polecamy!

 

Centrum Tradycji Hutnictwa – godziny otwarcia – bilety

Osoby indywidualne:

  • od wtorku do piątku: 14.00–15.45;  16.00–17.45
  • • niedziela 10.30–12.00 ;  13.00–15.00 15.30–17.30

• w poniedziałki i soboty nieczynne

Grupy zorganizowane:
Od wtorku do piątku: 9:00 – 11:00, 11:30 – 13:30.

W soboty i poniedziałki Centrum Tradycji Hutnictwa jest nieczynne.

Ceny biletów:

  • normalny – 20,00 zł
  • ulgowy – 18,00 zł
  • OstraKarta – 15,00 zł
  • grupowy – 18,00 zł
  • opiekun grupy – 1,00 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *