Szczecińskie Trasy Podziemne -atrakcje nie tylko dla dzieci

szczecińskie trasy podziemne

Choć od czasu drugiej wojny światowej minęło już kilkadziesiąt lat, nadal poznajemy jej tajemnice. Jedną z nich jest ogromny schron w samym centrum Szczecina.

Ten niezwykły obiekt podziemny znajduje się pod Dworcem Kolejowym Szczecin Główny i jest największym schronem cywilnym w Polsce, wykorzystywanym podczas nalotów bombowych. Jednak ze względu na swój ogrom przypomina wielką sieć tuneli, zwłaszcza że przy jego budowie wykorzystano pozostałości XVIII-wiecznych fortyfikacji miejskich. Po wojnie służył jako schron przeciwatomowy, aż do czasu, gdy został udostępniony do zwiedzania. Wejście do schronu znajduje się obok wejścia na peron III.

Schron cywilny Szczecin

​Zwiedzanie z dzieckiem i nie tylko: Trasy Podziemne Szczecin

Schron mógł pomieścić nawet 5000 osób. Gdyby numerować podziemne piętra podobnie jak te naziemne, znajdowałby się na poziomie –5. Jego całkowita powierzchnia to około 3000 m2, a ściany i strop wykonane z żelbetonu mają grubość 3 m. Dla zwiedzających przygotowano dwie trasy tematyczne, przejście każdej z nich zajmuje mniej więcej godzinę. Podczas trasy „II wojna światowa” przewodnik opowiada m.in. o dawnych fortyfikacjach Szczecina, o nalotach na miasto podczas wojny i powstałych zniszczeniach, a także o organizacji życia w schronie. Wystrój dobrano w taki sposób, aby przypominał faktyczny wygląd schronu z okresu nalotów. Druga trasa to „Zimna wojna – życie w PRL-u”, znajduje się w innej części i prezentuje wygląd tuneli z czasów, gdy zamieniono je na schron przeciwatomowy. Związane było to właśnie z zimną wojną i wszechobecnym strachem przed wojną atomową. O tym także dowiemy się podczas zwiedzania. W schronie znajdują się również ekspozycje związane z historią tego miejsca, a także wystawy dotyczące m.in. drugiej wojny światowej czy ruchu „Solidarności”.

Atrakcje dla dzieci Szczecin

Ceny biletów Szczecińskie Trasy Podziemne

1 trasa

normalny – 24 zł
ulgowy – 19 zł
rodzinny (2+2) – 58 zł

2 trasy (możliwe tylko w soboty od 12.00)

normalny – 40 zł
ulgowy – 35 zł
rodzinny (2+2) – 100 zł

Dzieci do lat 5 – wstęp wolny