Szczecińskie Trasy Podziemne -atrakcje nie tylko dla dzieci

szczecińskie trasy podziemne

Choć od czasu drugiej wojny światowej minęło już kilkadziesiąt lat, nadal poznajemy jej tajemnice. Jedną z nich jest ogromny schron w samym centrum Szczecina. Sprawdźmy co znajdziemy podczas jego odwiedzin!

Ten niezwykły obiekt podziemny znajduje się pod Dworcem Kolejowym Szczecin Główny i jest największym schronem cywilnym w Polsce, wykorzystywanym podczas nalotów bombowych. Jednak ze względu na swój ogrom przypomina wielką sieć tuneli, zwłaszcza że przy jego budowie wykorzystano pozostałości XVIII-wiecznych fortyfikacji miejskich. Po wojnie służył jako schron przeciwatomowy, aż do czasu, gdy został udostępniony do zwiedzania. Wejście do schronu znajduje się obok wejścia na peron III.

Schron cywilny Szczecin

​Zwiedzanie z dzieckiem i nie tylko: Trasy Podziemne Szczecin

Schron mógł pomieścić nawet 5000 osób. Gdyby numerować podziemne piętra podobnie jak te naziemne, znajdowałby się na poziomie –5. Jego całkowita powierzchnia to około 3000 m2, a ściany i strop wykonane z żelbetonu mają grubość 3 m. Dla zwiedzających przygotowano dwie trasy tematyczne, przejście każdej z nich zajmuje mniej więcej godzinę. Podczas trasy „II wojna światowa” przewodnik opowiada m.in. o dawnych fortyfikacjach Szczecina, o nalotach na miasto podczas wojny i powstałych zniszczeniach, a także o organizacji życia w schronie. Wystrój dobrano w taki sposób, aby przypominał faktyczny wygląd schronu z okresu nalotów.

Sprawdźcie nasz artykuł o atrakcjach w okolicy: 

Zachodniopomorskie – gdzie z dzieckiem?

Druga trasa to „Zimna wojna – życie w PRL-u”, znajduje się w innej części i prezentuje wygląd tuneli z czasów, gdy zamieniono je na schron przeciwatomowy. Związane było to właśnie z zimną wojną i wszechobecnym strachem przed wojną atomową. O tym także dowiemy się podczas zwiedzania. W schronie znajdują się również ekspozycje związane z historią tego miejsca, a także wystawy dotyczące m.in. drugiej wojny światowej czy ruchu „Solidarności”. To świetna lekcja historii na temat tego, co tak naprawdę działo się jeszcze niedawno!

Atrakcje dla dzieci Szczecin

Ceny biletów Szczecińskie Trasy Podziemne

1 trasa

  • normalny – 28 zł
  • ulgowy – 22 zł
  • Bilet za 20 zł za osobę obowiązuje dla posiadaczy kart: Duża Rodzina, Szczecińska Karta Rodzinna, Szczecińska Karta Seniora, Ogólnopolska Karta Seniora
  • Dzieci do lat 5 – wstęp wolny

2 trasy (możliwe tylko w soboty od 12.00)

  • normalny – 48 zł
  • ulgowy – 49 zł
  • Bilet za 35 zł za osobę obowiązuje dla posiadaczy kart: Duża Rodzina, Szczecińska Karta Rodzinna, Szczecińska Karta Seniora, Ogólnopolska Karta Seniora
  • Dzieci do lat 5 – wstęp wolny

Dojazd do Podziemne Trasy Szczecina

Aby dotrzeć do Podziemnych Tras Szczecina należy udać się na dworzec główny PKP w Szczecinie, zlokalizowany na ulicy Kolumba 2. Następnie powinniśmy skierować się na peron 1 i szukać wzrokiem szklanej wiaty przy starej części dworca. Następnie należy zejść w dół do tunelu, gdzie dotrzemy na miejsce!