100 najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Niemczech

najpopularniejsze atrakcje turystyczne Niemcy - park Miniatur
Pomimo tego, że nasz świat przez pandemię koronawirusa zmienił się nie do poznania i na tę chwilę wyjazdy turystyczne nie przypominają w niczym tego, co znaliśmy wcześniej – nadal szukamy ciekawych miejsc do spędzenia wolnego czasu!

Być może o tym nie wiecie, lecz niedawno Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) zorganizowała ankietę dotyczącą TOP 100 celów turystycznych w Niemczech. Odzew był naprawdę imponujący: przeszło 13000 osób z ponad 50 krajów odwiedzających portal internetowy oddało swój głos i przez to stworzyło listę pełną ciekawych i wręcz obowiązkowych miejsc do odwiedzenia!

Sprawdź również:
Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Niemczech

Znalezienie się na tej liście to nie byle co, gdyż jak mówi Petra Hedorfer, przewodnicząca zarządu DZT:Ta popularna ankieta pozwala nam i naszym partnerom w niemieckiej branży turystycznej zyskać autentyczną opinię, które atrakcje turystyczne są szczególnie znane i poszukiwane. Miejsce wśród TOP 100 ugruntowało się jako znak jakości i jest wykorzystywane przez przedsiębiorstwa jako argument sprzedażowy w marketingu międzynarodowym.“ Jesteście ciekawi, które atrakcje zostały wybrane do tego prestiżowego rankingu? Sprawdźcie więc dalszą część tego artykułu i nasze komentarze dotyczące każdej z atrakcji plasujących się w TOP 10!

10. Wyspa Rugia

10 miejsce zajęła Wyspa Rugia, czyli największa niemiecka wyspa, a zarazem szósta co do wielkości na całym Bałtyku. Musicie nam jednak zaufać, że jest to miejsce unikalne – pełne półwyspów, mierzei czy zatok! Od granicy polsko-niemieckiej dzieli ją zaledwie dwie godziny drogi, przez co stanowi wręcz idealny punkt wyprawy na weekend. Na miejscu warto poszukać śladów słowiańskiej osady, zdobyć Tron Królewski czy zjeść słynną na całą okolicę… bułkę ze śledziem! Wizyta obowiązkowa, szczególnie jeżeli lubicie spędzać aktywnie swój wolny czas!

rugia wyspa najlepsze atrakcje niemcy top 100 rodzinne

9. Schwarzwald

9 miejsce w rankingu zajął “czarny las”, czyli Schwarzwald – jedno z najpopularniejszych górskich pasm w całych Niemczech. To naprawdę piękna okolica, stanowiąca idealne miejsce dla miłośników natury. W całym regionie znajdziemy ogromną ilość mniejszych i większych miejscowości oraz szczytów do zdobycia, takich jak, chociażby najwyższy w paśmie Feldberg, mający 1493 m n.p.m..

Schwarzwald najlepsze atrakcje niemcy top 100 rodzinne

Koniecznie odwiedźcie miejsca takie jak Baden-Baden, jedno z najpopularniejszych uzdrowisk na całym kontynencie, czy szlak wąwozów Schluchtensteig, idealny na piesze wycieczki i trekking. W Schwarzwaldzie znajdziemy też jeszcze jedną, bardzo znaną atrakcję… o której powiemy wam nieco później!

8. Światowe dziedzictwo UNESCO Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii to znany na cały świat cud architektury średniowiecznej. Jej historia jest naprawdę ciekawa. Budowana przez około 600 lat katedra została ukończona dopiero w 1880 roku, a po jej ukończeniu była przez cztery lata najwyższym budynkiem na świecie! Przetrwała ona czas wojny, a dziś jest ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO! Wnętrze katedry kryje w sobie naprawdę dużo zabytków, takich jak relikwiarz Trzech Króli, krucyfiks Gerona, oraz Ołtarz Patronów Miasta, czy największy bijący dzwon w EuropieDzwon Świętego Piotra! Warto także wspomnieć o tym, że Katedra w Kolonii jest dla wielu Niemców symbolem zjednoczenia Rzeszy Niemieckiej!

7. Berchtesgaden z Königssee

Siódme miejsce należy do Berchtesgaden wraz z jeziorem Königssee! To naprawdę urocze bawarskie miasteczko, położone pomiędzy szczytami Alp Salzburskich. Niegdyś było one jednym z ulubionych miejsc… Adolfa Hitlera, a dziś jest ono popularnym ośrodkiem sportów letnich i zimowych. Miasto Berchtesgaden leży też na terenie Parku Narodowego Berchtesgaden znajdziemy niemal 260 kilometrów szlaków pieszych oraz liczne szlaki dla wspinaczki! Jeżeli kochacie góry, to prawdopodobnie nie znajdziecie lepszego miejsca do spędzenia czasu! Natomiast jezioro Königssee to jedno z najpiękniejszych miejsc w całych Alpach, a rejs łódką po jego tafli może być czymś, co zapamiętamy na zawsze. Pamiętajcie jednak o tym, że nie tylko wy zechcecie zobaczyć te piękne jezioro na własne oczy! 

6. Szlak Romantyczny (Romantische Straße)

Szlak Romantyczny to wbrew pozorom nie mała uliczka, a wynosząca prawie… 400 kilometrów trasa, łącząca Würzburg i Füssen. Jest to jeden z najpopularniejszych punktów turystycznych w całych Niemczech! Na jego trasie znajdziemy naprawdę dużo ciekawych miejsc – Würzburg, Augsburg, Dinkelsbühl, zamek Deutschordensritter, Rothenburg nad Tauber (o którym za chwilę) czy w końcu Füssen! Musicie odwiedzić, chociaż część z nich podczas wizyty w Niemczech! Na sam koniec, warto wspomnieć o pewnej ciekawostce – Szlak Romantyczny stał się pierwowzorem dla… szlaków romantycznych w innych krajach, takich jak Japonia, Brazylia czy Korea Południowa!

szlak romantyczny najlepsze atrakcje niemcy top 100

5. Rothenburg ob der Tauber

Nazwa Rothenburg ob der Tauber to skrócona wersja Rothenburg oberhalb der Tauber, która w języku polskim oznacza Rothenburg nad rzeką Tauber. Położenie tego niewielkiego miasteczka na trasie Szlaku Romantycznego jest jedną z jego największych zalet. Nie brakuje tu też brukowanych uliczek, średniowiecznych kamienic, a to wszystko wzbogacone o widoki w towarzystwie pięknej rzeki Tauber. Wszystko wygląda tu tak, jakby czas się zatrzymał! Bawarskie krajobrazy, ślady historii i zabytkowa architektura… czego więcej wam potrzeba?

rothenburg tauber najlepsze atrakcje niemcy

4. Zabytkowe Drezno

Tuż za podium uplasowało się Drezno, nazywane nieraz Florencją Północy (i to wcale nie bez przesady). Historia tego miasta jest naprawdę burzliwa, a jego losy bywały naprawdę kręte. Punktem zwrotnym w jego dziejach można nazwać ogromne zniszczenia wynikające z bombardowań z czasów II wojny światowej. Dziś jednak niemal w pełni odbudowane, znów pielęgnuje to, co było najważniejsze w całej historii Drezna – kultura oraz historia.

drezno zabytkowe atrakcje najlepsze niemcy top 100

Drezno to naprawdę piękne miasto, lecz nie brakuje tu tez ciekawych atrakcji na wypad w rodzinnym gronie. Koniecznie musicie odwiedzić Kościół Frauenkirche na Neumarkt, niemal w połowie odbudowany z wojennych zgliszczy, Tarasy Brühla i Albertinum czy Katedra św. Trójcy! To oczywiście nie wszystko, lecz pamiętajcie – w Dreźnie warto zatrzymać się na dłuższą chwilę!

3. Zamek Neuschwanstein

Najniższy stopień podium to Zamek Neuschwanstein, leżący w południowej Bawarii nieopodal granicy z Austrią. Jeden z najpopularniejszych punktów całej niemieckiej turystyki pamięta XIX wiek, kiedy został on wzniesiony przez bawarskiego króla Ludwika II Wittelsbacha. Jego rozmiar był i nadal jest naprawdę imponujący, a przy tym to bez wątpienia jeden z najpiękniej położonych niemieckich (ale i europejskich) pałaców. Ciekawostką dla tych z was, którzy nie znają tego miejsca, może być to, że duża część turystów nazywają go… “Zamkiem Disneya”! Koniecznie odwiedźcie ten zamek i doceńcie jego walory turystyczne!

2. Park rozrywki Europa-Park

Drugi stopień podium należy do Europa-Park, największego parku rozrywki w Niemczech! Jego rozmiar jest naprawdę imponujący. Przeszło 95 hektarów, podzielonych na 18 zróżnicowanych krain tematycznych, które skupiają się na przeróżnych aspektach europejskiej kultury. Do wyboru mamy tu oczywiście Niemcy, ale też Anglię, Francję, Grecję, Holandię, Włochy, Austrię, Hiszpanię, Islandię i nie tylko! Jeżeli chodzi o atrakcje, to na terenie parku znajdziemy aż różnych 13 rollercoasterów, 9 wodnych przejażdżek, a także wiele innych ekscytujących atrakcji dla każdego z was!

europa park najlepsze atrakcje niemcy top 100

To jednak nie wszystko! Na terenie Europa-Park znajdziemy też aż sześć hoteli odtworzonych na kształt znanych zabytków. Znajdziemy tu, chociażby rzymskie koloseum (Colosseo) czy hotel-muzeum (Krønasår). Sprawdźcie także wioskę tipi i kemping!

1.Makieta modelarstwa kolejowego w Hamburgu

Trzeci rok z rzędu na najwyższym stopniu podium znalazła się największa na świecie makieta modelarstwa kolejowego Miniatur Wunderland w Hamburgu. Mająca aż 6800 metrów kwadratowych makieta Miniatur Wunderland, cieszy się mianem największej makiety kolejowej na świecie. Precyzja i rozmach wykonania elementów naprawdę potrafi zadziwić! 15 km torów kolejowych, prawie 1000 pociągów z 10000 wagonów, ponad 4000 budynków i mostów oraz blisko 10000 samochodów – a to zaledwie początek, gdyż cały czas planowana jest rozbudowa tej makiety!

Obecnie Miniatur Wunderland podzielony jest na 9 sekcji tematycznych, a każda z nich oferuje całkowicie inne zakątki świata. Sprawdźcie makiety miejsc takich jak pasmo górskie Harz w środkowych Niemczech, austriackie Alpy, makiety miasta Hamburg czy wielu punktów turystycznych Stanów Zjednoczonych Ameryki lub Skandynawii! Zaufajcie nam – dokładność wielu detali w tej makiecie jest naprawdę ZJAWISKOWA! Nic więc dziwnego, że po raz trzeci z rzędu znalazła się ona na szczycie tej listy!

Jesteście ciekawi pozostałych atrakcji ze wspomnianego TOP 100? Resztę listy możecie sprawdzić, śledząc tabelę poniżej!

11.

Region Jeziora Bodeńskiego
12. Wioska edukacyjna Karls Erlebnisdorf
13. Dolina Mozeli
14. Park Narodowy Szwajcaria Saksońska
15. Światowe dziedzictwo UNESCO Pałac Sanssouci w Poczdamie
16. Muzeum Kryminalistyki w Rothenburgu
17. Heidelberg
18. Światowe dziedzictwo UNESCO Dzielnica Speicherstadt („Miasto Spichlerzy“) w Hamburgu
19. Zamek Eltz
20. Port i dzielnica Hafen City w Hamburgu
21. Bamberg
22. Szczyt Zugspitze i wąwóz Partnach w Garmisch-Partenkirchen
23. Park Narodowy Harzu ze szczytem Brocken
24. Światowe dziedzictwo UNESCO miasto hanzeatyckie Lubeka
25. Wyspa Sylt
26. Jarmark Dzieciątka Jezus w Norymberdze Christkindlesmarkt
27. Fryburg
28. Niemiecki Szlak Alpejski
29. Światowe dziedzictwo UNESCO Morze Wattowe
30. Światowe dziedzictwo UNESCO Kompleks przemysłowy kopalni i koksowni Zeche Zollverein w Essen
31. Światowe dziedzictwo UNESCO Katedra w Akwizgranie
32. Jarmark bożonarodzeniowy Reiterlesmarkt w Rothenburgu ob der Tauber
33. Park Narodowy Eifel
34. Jezioro Chiemsee z pałacem Herrenchiemsee
35. Trewir
36. Zamek Hohenzollern
37. Rüdesheim am Rhein
38. Wyspa Helgoland
39. Ratyzbona
40. Quedlinburg
41. Światowe dziedzictwo UNESCO Górna dolina środkowego Renu
42. Kolej wisząca w Wuppertalu
43. Światowe dziedzictwo UNESCO Bauhaus i jego obiekty w Weimarze i Dessau
44. Niemiecki Szlak Baśniowy
45. Ratusz w Wernigerode
46. Międzynarodowe Muzeum Marynistyczne 
47. Muzeum NRD w Berlinie
48. Ogród zoologiczny w Berlinie 
49. Filharmonia nad Łabą w Hamburgu
50. Park rozrywki Phantasialand
51. Pałac w Schwerin
52. Zakole Saary
53. Triberg w Schwarzwaldzie
54. Monachium
55. Pałac Linderhof
56. Brama Brandenburska w Berlinie 
57. Światowe dziedzictwo UNESCO Rezydencja w Würzburgu
58. Światowe dziedzictwo UNESCO Wyspa Muzeów w Berlinie
59. Park Narodowy Müritz
60. Moguncja
61. Światowe dziedzictwo UNESCO Wartburg w Eisenach
62. Berlin
63. Region Sauerland
64. Światowe dziedzictwo UNESCO kościół pielgrzymkowy w Wies
65. Bernkastel-Kues z jarmarkiem bożonarodzeniowym
66. Brema
67. Światowe dziedzictwo UNESCO park górski Wilhelmshöhe w Kassel
68. Autostadt Wolfsburg
69. Park Narodowy Las Bawarski 
70. Zoo Hellabrunn w Monachium
71. Wyspa Mainau – pałac barokowy z palmiarnią i orchidarium
72. Goslar i okolice
73. Park rozrywki Legoland Deutschland Resort
74. Park dzikich zwierząt w Bad Mergentheim
75. Jarmark czekoladowy ChocolArt w Tybindze
76. Zamek Reichsburg Cochem
77. Park rozrywki Tripsdrill, Cleebronn
78. Linowy mosy wiszący w Geierlay
79. Światowe dziedzictwo UNESCO Klasyczny Weimar
80. Jarmark bożonarodzeniowy w pałacu Charlottenburg w Berlinie
81. Światowe dziedzictwo UNESCO Spreewald
82. Erfurt
83. Park Narodowy Hainich
84. Światowe dziedzictwo UNESCO Katedra w Spirze
85. Reichstag w Berlinie
86. Miasto Beilstein nad Mozelą
87. Centrum naukowe Klimahaus 80 Ost w Bremerhaven
88. Światowe dziedzictwo UNESCO Opera Margrabiów w Bayreuth
89. Jarmark bożonarodzeniowy w Rothenburgu a.d. Fulda
90. Jarmark bożonarodzeniowy w Soest
91. Jarmark bożonarodzeniowy na Gendarmenmarkt w Berlinie
92. Brema: hanzeatycka i otwarta na świat
93. Park przyrodniczy Las Teutoburski
94. Niemieckie Muzeum Szpiegostwa w Berlinie
95. Herbaciarnia na szczycie Kehlstein, Berchtesgaden
96. Halle
97. Katedra w Ulm
98. Norymberga
99. Jarmark Dzieciątka Jezus w Monachium
100. Park rozrywki Ravensburger Spieleland w Meckenbeuren