Jarmarki Bożonarodzeniowe w Niemczech

Rostock Jarmark Bożonarodzeniowy

Świątecznie jarmarki w Niemczech mają długą tradycję i stanowią nieodłączny element kultury. Każdego roku przyciągają tysiące mieszkańców i turystów niezwykłymi zapachami i wspaniałymi dekoracjami.

Lipsk Jarmark Bożonarodzeniowy Niemcy

Już od czasów średniowiecza w Europie organizowano jarmarki, które były wówczas najlepszym miejscem do handlu. W Niemczech jednak ten zwyczaj zadomowił się szczególnie. Sama nazwa pochodzi od niemieckich słów jahr markt, oznaczających doroczny targ. Pierwsze jarmarki bożonarodzeniowe (Weihnachtsmarkt) były po prostu dobrą okazją do zrobienia zapasów przed nadciągającą zimą i zakupienia specjałów na świąteczny stół po okresie adwentowego postu, ale szybko stały się także atrakcją samą w sobie i rozpowszechniły się w całych Niemczech. Obecnie w kraju naszych zachodnich sąsiadów organizuje się ponad 150 świątecznych jarmarków, a miasta prześcigają się w oryginalnych pomysłach, atrakcjach i efektownych dekoracjach. Czasem nawet poszczególne dzielnice miast organizują własne jarmarki. Przeważnie zaczynają się w okresie adwentu i kończą, zależnie od regionu, przed samymi świętami, lub tuż po. Jeśli ktoś chciałby poznać niemiecką kulturę w trakcie weekendu, powinien wybrać się właśnie na jeden z takich jarmarków. W jednym miejscu można kupić tradycyjne niemieckie wyroby rękodzielnicze, słodycze i inne smakołyki, spróbować typowej niemieckiej kuchni, posłuchać muzyki na żywo i obejrzeć różnego rodzaju występy i pokazy. Wszystko to w uroczej świątecznej atmosferze na wspaniale udekorowanych historycznych placach, pośród cudownie przystrojonych straganów. Jeśli zastanawiacie się czy to odpowiednia atrakcja na weekend z dzieckiem - odpowiadamy: zdecydowanie TAK!

Poznajcie 10 najciekawszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech:

1.Striezelmarkt Drezno

Jeden z najważniejszych i najstarszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. Po raz pierwszy odbył się w 1434 roku. Swoją nazwę wziął od słynnej drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej, której smaku podobno nie sposób pomylić z żadną inną. Na otwarcie przygotowuje się tu ogromną struclę, która zostaje uroczyście pokrojona i rozdana uczestnikom. Z innych atrakcji warto też wymienić 14-metrową świąteczną piramidę, w której czeka mnóstwo niespodzianek na dzieci. Znakiem rozpoznawczym Striezelmarktu jest też Pflaumentoffel – kominiarz wykonany z suszonych śliwek, stanowiący smaczną ozdobę świąteczną. Oko odwiedzających cieszy domek z piernika i dom bajek, można zobaczyć tu też teatr lalkowy i różnego rodzaju występy muzyczne. Jarmark został wpisany na listę stu największych atrakcji turystycznych Niemiec, co roku odwiedza go około 3 milionów osób z całego świata.

Gdzie na Jarmark Świąteczny do Niemiec - Drezno opinie Striezelmarkt

Striezelmarkt Dresden Najładniejsze Jarmarki Świąteczne Niemcy

Polecamy również: Najładniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie Jarmark Świąteczny Drezno Niemcy

2. Jarmark na Alexanderplatz Berlin

Niełatwo wskazać jeden najciekawszy jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie, bowiem odbywa się tu ich każdego roku kilkadziesiąt. Równie dobrze można by wymienić jarmark przy pałacu Charlottenburg czy jarmark na Gendarmenmarkt. Jednak to właśnie przy Alexandreplatz, w cieniu charakterystycznej wieży telewizyjnej, można liczyć na najwięcej atrakcji skierowanych specjalnie do dzieci. Nad jarmarkiem góruje diabelski młyn, z którego po zmroku doskonale widać rozświetlone tysiącami lampek stragany i ozdoby. Dekoracje rzeczywiście robią wrażenie. Sprzedaje się tutaj wyroby rękodzieła, różne rzeźby czy szkło dmuchane, idealne na świąteczne prezenty. Można też skosztować tradycyjnych specjałów – kiełbas, pierników, grzanego wina i piwa. Jest tu mnóstwo różnych karuzel, lodowisko i największa w Europie, kilkupoziomowa świąteczna piramida. W jej środku swoje stanowisko ma orkiestra dęta. Jarmark na Alexanderplatz przypomina nieco rodzinne wesołe miasteczko i pewnie dlatego ściąga każdego roku ponad 2 miliony odwiedzających.

Berlin Niemcy Jarmark Świąteczny Aleksanderplac opinie atrakcje Bożonarodzeniowy 2019 2020 3. Jarmark Dzieciątka Jezus Monachium

Jarmark Dzieciątka Jezus korzeniami sięga XIV wieku. Ponad 150 straganów z ceramiką, zabawkami i innymi tradycyjnymi wyrobami ustawia się na Placu Mariackim przed ratuszem, obok zabytkowych kamienic. Uroczyste otwarcie jarmarku następuje w ostatni piątek przed pierwszą niedzielą adwentu. Wówczas tysiące lampek rozświetla 30-metrową choinkę podarowaną przez jedną z bawarskich gmin, której nazwa zostaje wyeksponowana na specjalnej tabliczce. Z ratuszowego balkonu codziennie grana jest muzyka na żywo, jarmark często odwiedza św. Mikołaj, a także Krampus – śmieszna i straszna zarazem postać znana z kilkusetletnich alpejskich legend. Potrafi pojawić się w najmniej spodziewanym miejscu, czym wystraszył już niejednego. Podczas jarmarku organizuje się „niebiańskie warsztaty”, w trakcie których dzieci przebrane za anioły uczą się sztuki wypiekania pierników, malowania i rękodzieła. Ciekawostką jest też znajdujący się obok Placu Mariackiego jarmark z artykułami do samodzielnego wykonania szopki.

Jarmark Bożonarodzeniowy Monachium Niemcy 4. Jarmark Skrzatów na Starym Rynku Kolonia

Pracowite skrzaty (Heinzelmännchen) otwierają co roku swój jarmark przed ratuszem na Starym Rynku w Kolonii i przenoszą odwiedzających w świąteczną atmosferę nostalgii. Według legendy, pomagały one kiedyś wszystkim rzemieślnikom w mieście, a ci mogli przez cały dzień odpoczywać. Niestety żona krawca tak bardzo chciała zobaczyć skrzaty, że postanowiła rozsypać w warsztacie męża groch. Skrzaty, przychodząc do pracy, ślizgały się na nim i przewracały. Zdenerwowane postanowiły więc odejść. Powracają jednak na jarmark i wystawiają na nim różnego rodzaju tradycyjne produkty świąteczne – m.in. wyroby rękodzieła i zabawki, pilnując by nie pojawiały się tu żadne nowoczesne gadżety. Dla uczczenia tradycji alejki na jarmarku noszą nazwy dawnych cechów. Osobne przeznaczono na stoiska gastronomiczne (Futtergasse) oraz odzież (Glitzergasse). Skrzaty nie zapomniały także o atrakcjach dla najmłodszych. Czeka tu na nich karuzela, wioska św. Mikołaja i lodowisko. Do regionalnych smakołyków należą pieczone jabłka z orzechami i cynamonem.

5. Jarmark Dzieciątka Jezus Norymberga Norymberski jarmark również odbywa się na starym rynku miasta. Ze względu na duże przywiązanie do tradycji i podniosłą atmosferę jarmark ten jest jednym z najbardziej znanych w Niemczech i najchętniej odwiedzanych (około 2 milionów gości rocznie). Od wielu lat otwiera go Christkind czyli anioł w złotej sukni symbolizujący Dzieciątko Jezus. W jego rolę wciela się młoda dziewczyna, wybierana raz na dwa lata spośród tysięcy chętnych. Anioła można też spotkać potem podczas jarmarku, zrobić sobie z nim zdjęcie i wręczyć mu swoje życzenia. Świąteczne miasteczko z pięknie przystrojonymi straganami można podziwiać ze schodów gotyckiego Kościoła Najświętszej Marii Panny. Jest tu też specjalnie wydzielona część jarmarku dla dzieci z karuzelą i domem św. Mikołaja. Koniecznie trzeba skosztować tradycyjnych specjałów – norymberskich pierników, „Drei im Weggla”, czyli 3 małych białych kiełbasek podawanych w bułce, z oraz ponczu z ogromnego gara. Odbywa się tu także Jarmark Miast Partnerskich, na którym znajdziemy wyroby z całego świata m.in. ze Szkocji, Czech, Polski, ale także z Turcji, Nikaragui czy Stanów Zjednoczonych. najpiękniejsze świąteczne jarmarki bożonarodzeniowe Niemcy Norymbergia 6. Jarmark Bożonarodzeniowy Frankfurt nad Menem

Frankfurcki jarmark odbywa się w samym centrum miasta, pomiędzy placami Mainkai, Römemberg i Paulsplatz. Pierwsza wzmianka o jarmarku pochodzi z 1393 roku, co czyni go jednym z najstarszych w Niemczech. Należy też do największych i najpiękniejszych – rocznie odwiedzany jest przez około 3 miliony gości. Znajdziemy tu ponad 200 świątecznych straganów z wyrobami artystycznymi, zabawkami i różnego rodzaju słodyczami (ciasteczkami, marcepanami, migdałami w różnych formach), domowym miodem i lokalną specjalnością – winem jabłkowym. Rozświetlony jarmark można podziwiać z galerii kościoła św. Mikołaja (dostępny tylko przy dobrej pogodzie). Niesamowicie wygląda też 30-metrowa, pięknie przystrojona choinka. W trakcie jarmarku odbywają się liczne wydarzenia artystyczne i koncerty. Największe wrażenie robi koncert 50 współbrzmiących dzwonów kościelnych z 10 różnych kościołów. Na najmłodszych czeka karuzela i spotkanie ze św. Mikołajem.

Niemcy Jarmark Świąteczny atrakcje opinie gdzie najładniejsze Jarmarki świąteczne w Niemczech 7. Jarmark Dzieciątka Jezus Augsburg

Od ponad 500 lat w Augsburgu organizowany jest świąteczny jarmark. Początkowo tworzyli go jedynie piekący pierniki, ale z czasem dołączyli do nich także inni rzemieślnicy. Dziś przy Placu Ratuszowym i w jego okolicach można zobaczyć ponad 130 drewnianych straganów oferujących przeróżne świąteczne wyroby, zabawki i słodycze. Sprzedawane są tu też niemieckie kluski i placki ziemniaczane i ciasteczka Magenbrot. Jarmark otwiera przedstawienie „Engelsspiel” z udziałem 24 aniołów, które pojawiają się na fasadzie renesansowego ratusza. W ten sposób budynek przekształca się w wielki adwentowy kalendarz. Anioły są odgrywane przez młode dziewczęta z Augsburga. Można też podziwiać szopkę z pięknie rzeźbionymi figurami, przejechać się bryczką konną, wysłać specjalną kartkę pocztową z „niebiańskiej poczty” i obejrzeć jarmark z zabytkowej wieży Perlachturm. Na czas jarmarku powstaje też „baśniowa ulica”, przy której znajdują się pięknie udekorowane wystawy przedstawiające baśniowe historie.

augsburg Bożonarodzeniowy najlepsze Jarmarki Świąteczne Niemcy najładniejsze 8. Jarmark Bożonarodzeniowy Stuttgart

W samym centrum Stuttgartu, na kilku placach i ulicach Starego Miasta rokrocznie odbywa się jarmark bożonarodzeniowy przyciągający od 3 do 4 milionów gości. Po raz pierwszy w dokumentach wspomniano o nim w 1692, ale jego tradycja jest prawdopodobnie jeszcze dłuższa. Na około 280 pięknie przystrojonych i oświetlonych straganach można kupić miedzy innymi ozdoby świąteczne, miody, zabawki i słodycze (dużą popularnością cieszy się miejscowy keks – Stuttgarter Hutlzelbrot). Ważnym elementem jarmarku jest oprawa muzyczna, która zapewniają koncerty chórów i zespołów z regionu, odbywające się na schodach ratusza oraz dziedzińcu pałacu Altes Schloss. Wśród atrakcji dla dzieci warto wymienić żywą szopkę, warsztaty plastyczne i kulinarne, baśniową grotę, koło młyńskie, karuzele, a także mini kolejkę ciągniętą przez prawdziwą lokomotywę parową. Kolejne atrakcje czekają w fińskiej wiosce bożonarodzeniowej, a na Karlsplatz odbywa się targ staroci.

Stuttgarter Jarmark Bożonarodzeniowy - gdzie najładniejsze w Niemczech Stuttgart Jarmark Świąteczny Niemcy

9. Jarmark Bożonarodzeniowy Dortmund

Wedle wielu szacunków, Jarmark Bożonarodzeniowy w Dortmundzie jest największym tego typu jarmarkiem na świecie. Rocznie odwiedzać go może nawet powyżej 3,5 miliona mieszkańców i turystów. Na Placu Hanzy znajduje się około 300 stanowisk z ręcznie wykonanymi zabawkami, ozdobami świątecznymi czy drewnianymi rzeźbami. Warto spróbować tu grillowanej szynki westfalskiej czy prażonych migdałów. Nad jarmarkiem góruje największa na świecie choinka wysokości 45 m, wykonana z 1700 jodeł, rozświetlona przez 13 000 światełek, zwieńczona 4-metrową figurą anioła. Działa tu okolicznościowa poczta, z której można wysłać ozdobny list ze specjalnym znaczkiem. Jarmark uświetniają liczne występy i pokazy, dla najmłodszych przygotowuje się magiczne show i przedstawienia teatru lalkowego.

Dortmund Najlepsze Bożonarodzeniowe Jarmarki Świąteczne Niemcy 10. Jarmark Bożonarodzeniowy Erfurt

Przepiękna, jedna z najlepiej zachowanych w Niemczech Starówka w Erfurcie, jest doskonałą scenerią dla świątecznego jarmarku i rozświetlona tysiącami światełek stwarza niesamowitą atmosferę. Na Placu Katedralnym, obok Katedry Mariackiej i Kościoła św. Seweryna, każdego roku około 200 wystawców sprzedaje na swoich straganach tradycyjne wyroby rękodzieła, upominki, tkaniny czy ceramikę. Regionalnym specjałem jest tu świąteczna strucla Erfurten Schittchen oraz turyńska kiełbasa. Na schodach katedry umieszcza się ogromny wieniec adwentowy, a w każdą niedzielę adwentu dzieci zapalają na nim kolejne świeczki. Uwagę zwraca też 20-metrowa choinka przystrojona setkami świec oraz świąteczna piramida wysokości 12 m, której dekoracje przypominają ważne dla miasta wydarzenia historyczne. Jest tu też szopka z ręcznie wykonanymi figurami naturalnej wielkości i bajkowy las. Św. Mikołaj, Pani Mikołajowa i aniołki oprowadzają po Starym Mieście. Można zobaczyć np. świąteczną wystawę kwiatów w podziemiach katedry. Dzieciom na pewno sporo frajdy dostarczy diabelski młyn i warsztaty, podczas których można nauczyć się wypiekać ciastka.

Erfurt Jarmark Bożonarodzeniowy w Niemczech

Chcecie więcej? Sprawdźcie koniecznie:

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce

 

fot. German National Tourist Board

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *