Ośrodek Kultury Morskiej Gdańsk

Jednym z obowiązkowych punktów podczas wycieczki do Gdańska jest słynny Żuraw przy nabrzeżu Motławy. Nierzadko jednak zapominamy o tym, że tuż obok niego mieści się jedno z najciekawszych muzeów w północnej Polsce – Ośrodek Kultury Morskiej. A właściwie nazwa „muzeum” nie do końca jest tutaj właściwa, gdyż jest to niezwykle nowoczesna placówka z całą masą interaktywnych atrakcji, które dzieci na pewno docenią.

Biorąc pod uwagę wyjątkowo bogate tradycje morskie w naszym kraju, i to, jak niewiele dziś o nich wiemy, trzeba zwrócić uwagą na tak ważne miejsce popularyzacji wiedzy jak OKM. Na tej samej działce stał wcześniej budynek, który w XVII i XVIII wieku pełnił funkcję magazynu portowego. Dzisiejszy obiekt, wybudowany od podstaw w nowoczesnym stylu z charakterystycznymi przeszkleniami, świetnie wpisuje się w historyczną zabudowę Gdańska. W środku również prezentuje się bardzo ciekawie, drewniane elementy, porozwieszane płótna żagli i sieci wprowadzają gości w iście morską atmosferę. Najważniejsze jest jednak to, że pamiętając o tradycji, Ośrodek Kultury Morskiej przedstawia ją w bardzo nowoczesny sposób, często korzystając z multimediów, realizując w ten sposób program nauki poprzez zabawę.

Najlepsze miejsce na zakupy w Gdańsku

Gdańsk atrakcje dla dzieci rodzinne 2023

Wystawy stałe i atrakcje w Ośrodku Kultury Morskiej

Już od samego wejścia uwagę przyciąga wielki basen ze zdalnie sterowanymi modelami statków. Można samemu przekonać się, że dowodzenie takimi jednostkami wcale nie jest takie proste. Basen jest częścią wystawy stałej „Ludzie-Statki-Porty”. Zwiedzając ją można zobaczyć, jak wygląda praca w porcie, zasiąść za kierownicą wózka widłowego i spróbować załadować do kontenera różne towary. Jest tu też batyskaf, którym dotrzemy do zatopionego wraku (oczywiście w świecie wirtualnym), a także wiele innych atrakcji. Tu m.in. nauczymy się nadawać morsem i wiązać węzły marynarskie.

osrodek kultury morskiej atrakcje dla dzieci Gdansk

Drugie piętro zarezerwowane jest dla wystawy „Łodzie ludów świata” prezentującej ponad 40 łodzi z całego globu, od Norwegii po Tanzanię i od Wietnamu po Włochy. Ekspozycję uzupełniają fotografie i filmy w kioskach multimedialnych. Dowiemy się z nich, w jakich warunkach i w jaki sposób powstawały prezentowane eksponaty.

Na trzecim piętrze mieszczą się ekspozycje czasowe, a na czwartym restauracja z tarasem z pięknym widokiem na Motławę i sala konferencyjna. Ośrodek Kultury Morskiej jest niezwykle przyjazny dla maluchów, mogą one tu wszystkiego dotykać, aktywnie uczestniczyć w wystawach, także poprzez zajęcia ruchowe i zdobywając w ten sposób nową wiedzę.

osrodek kultury morskiej interaktywna wystawa dla dzieci gdansk

Godziny otwarcia Ośrodek Kultury Morskiej Gdańsk

  • wtorek, czwartek - niedziela: 10:00-16:00
  • środa: 13:00-16:00

Ceny biletów Ośrodek Kultury Morskiej Gdańsk

Interaktywna wystawa „Ludzie-Statki-Porty”

  • Normalny – 12 zł
  • Ulgowy – 8 zł
  • Bilet rodzinny (maksymalnie 2 osoby dorosłe + do 3 dzieci) – 35 zł

Wystawa „Łodzie ludów świata”

  • Normalny – 8 zł
  • Ulgowy – 5 zł

W środę wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Zwiedzanie ośrodka można połączyć z krótkim rejsem promem kursującym z Narodowego Muzeum Morskiego, położonego po drugiej stronie Motławy, na wyspie Ołowianka. Bilety do Ośrodka Kultury Morskiej są sprzedawane do 60 minut przed zamknięciem muzeum.

Prom „Motława”

  • W jedną stronę – 1,50 zł
  • W obie strony – 3 zł

Bilety na wystawy interaktywne sprzedawane są na konkretną godzinę. Maksymalna ilość: 55 osób/godzinę. Bilety do Ośrodka Kultury Morskiej sprzedawane są do 60 minut przed zamknięciem muzeum.

Dojazd do Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku

Dojazd do Ośrodka Kultury Morskiej możliwy jest przy pomocy samochodu i komunikacji miejskiej. Decydując się na autobus, warto zdecydować się na linię 100. Zawiezie nas ona bezpośrednio przed wejście do OKM. Inne autobusy i tramwaje dowiozą nas do przystanku Brama Wyżynna, skąd czeka nas 10-minutowy spacer. Opcjonalnie, możemy również wybrać podróż kolejką Szybkiej Kolei Miejskiej. Po wyjściu na stacji Gdańsk Główny powinniśmy kierować się do Żurawia, co łącznie powinno zająć około 15 minut.