Twierdza Boyen Giżycko

Atrakcje dla dzieci Giżycko

Giżycko jest jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na Mazurach, ale oprócz wspaniałych jezior i przyrody posiada także ciekawe zabytki.

Istniejąca od połowy XIX wieku Twierdza Boyen to jeden z najlepiej zachowanych przykładów pruskich fortyfikacji w Polsce. Powstała na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV i miała za zadanie bronić dostępu do Prus od strony Wschodu. Posiada charakterystyczny kształt gwiazdy sześcioramiennej, otacza ją 5-metrowy mur i fosa. Położona jest w strategicznym miejscu, blokując przesmyk między jeziorami Kisajno i Niegocin, na obszarze 100 ha. Patronem twierdzy jest generał von Boyen, jeden z pomysłodawców twierdzy. Trzy bastiony noszą jego imiona, a trzy kolejne wzięły nazwę od symboli umieszczonych w jego herbie. Twierdza nigdy nie została zdobyta, wojska niemieckie opuściły ją bez walki w 1945 roku.

Twierdza Boyen

​Zwiedzanie i atrakcje Twierdza Boyen

 

 

Obecnie twierdza udostępniona jest do zwiedzania, które odbywa się po wyznaczonych szlakach. Maluchy uwielbiają wdrapywać się na strome wały i odkrywać niedostępne zakamarki, musimy więc na nie uważać (zwiedzanie obiektu przez dzieci poniżej 14. roku życia bez opieki jest niemożliwe). Można też wynająć przewodnika. Na terenie twierdzy znajduje się muzeum oraz galeria malarstwa, grafiki i rzeźby. Działa tu klub płetwonurków i motocyklistów. W budynku koszar przy Bramie Giżyckiej urządzono hotel. Poza tym twierdza pełni też funkcję centrum kultury i rozrywki. Sprzyja temu świetne położenie, w pobliżu lasów, jezior, ośrodków żeglarskich i infrastruktury turystycznej. W utworzonym w twierdzy amfiteatrze odbywa się co roku znany Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku”, organizowane są też rekonstrukcje historyczne czy zloty motocykli.

Mazury atrakcje dla dzieci

Ceny biletów Twierdza Boyen Giżycko

normalny – 8 zł
ulgowy – 5 zł
Przewodnik dla grupy do 10 osób – 50 zł