Cieszyn-atrakcje dla dzieci

atrakcje Cieszyn śląskie

Polska część granicznego, dwujęzycznego miasta czerpie to, co najlepsze z tradycji polskiej i czeskiej. Cieszyn to znaczący ośrodek kulturalny, nowoczesny i otwarty, także na rodziny.

Wedle legendy nazwa miasta powstała w 810 roku, gdy trzech synów mitycznego władcy Polski, Leszka III, spotkało się przy źródle na terenie obecnej starówki. Tak się ucieszyli, że postanowili założyć tu miasto Cieszyn na pamiątkę wielkiej radości. Dziś miejsce spotkania wyznacza Studnia Trzech Braci – jeden z symboli Cieszyna. A skoro miasto w nazwie ma słowo „cieszyć się”, to musi być wspaniałym i przyjaznym miejscem. Niezależnie od legendy, Cieszyn jest jednym z najstarszych miast na Śląsku, pełnym historycznych śladów.

rodzinne atrakcje śląskie

Cieszyn - atrakcje

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego Cieszyna związane są z Górą Zamkową. W tej chwili to najbardziej atrakcyjny teren rekreacyjny w mieście, z licznymi zabytkami i parkiem. Już w XII wieku zbudowano tu Kościół św. Mikołaja w kształcie rotundy w stylu romańskim. To jeden z najstarszych polskich zabytków, umieszczony nawet na banknocie 20 zł. Jeszcze wcześniej istniał tu już warowny gród, który szybko zyskiwał na znaczeniu i stał się ważnym ośrodkiem państwa Piastów, a potem stolicą Księstwa Cieszyńskiego. Śladem po tym okresie jest Wieża Piastowska z przełomu XIII i XIV wieku, będąca jedyną pozostałością po potężnym kiedyś zamku. Na jego miejscu powstał w XIX wieku Pałac Myśliwski Habsburgów, który obecnie, wraz z odrestaurowaną oranżerią, jest siedzibą różnych organizacji kulturalnych, w tym Ośrodka Dokumentacji i Badań nad Kulturą Materialną i Wzornictwem „Zamek Cieszyński”. Z tą instytucją wiążę się ustawiona przed pałacem figura różowego jelenia, świecącego w nocy. Jeleń nie jest może wybitnym dziełem sztuki, ale chyba dobrze spełnia swoją rolę – w zamyśle autorek figury, studentek warszawskiej ASP, miał bowiem rozweselać przechodniów. Zwłaszcza dzieci reagują na niego bardzo pozytywnie.

Różowy Jeleń Cieszyn rodzinne atrakcje

Cieszyn został podzielony na część polską i czeską w 1920 roku w wyniku ostrego konfliktu. Od 2007 roku, czyli od momentu wejścia Polski do Strefy Schengen, zniknęło przejście graniczne nad rzeką Olzą i miasto symbolicznie znów stało się jedną całością. Wystarczy przejść przez Most Przyjaźni, by móc zwiedzać Czeski Cieszyn. A warto to zrobić, choćby po to, żeby spróbować oryginalnej czeskiej kuchni.

Góra Zamkowa Cieszyn atrakcje opinie

Góra Zamkowa
43-400 Cieszyn

Więcej szczegółów tutaj