Pszczyna z dzieckiem

Pszczyna śląskie atrakcje dla dzieci

Nazywana Perłą Górnego Śląska Pszczyna może zaoferować odwiedzającym wartościowe zabytki i tereny rekreacyjne.

Wieloletnia, burzliwa nieraz historia Pszczyny i Górnego Śląska, odcisnęła swoje piętno na terenie obecnego miasta. Prawa miejskie średniowieczny gród otrzymał prawdopodobnie już w XIII wieku. Znajdował się pod panowaniem książąt piastowskich, Przemyślidów, potem trafiał w ręce znamienitych rodów śląskich i niemieckich, które dbały o jego rozwój i pozostawiły po sobie wiele śladów. Dziś Pszczyna może poszczycić się dużą ilością zieleni, wspaniałym parkiem, ciekawym układem architektonicznym i miejscami idealnymi do wypoczynku.

Pszczyna rynek atrakcje dla dzieci

Pszczyna - atrakcje

Zwiedzanie Pszczyny najlepiej zacząć od Starego Miasta, które zachowało oryginalny średniowieczny układ urbanistyczny na planie prostokąta. Większość znajdujących się tu kamienic zbudowanych jest w stylu barokowym i neobarokowym i pochodzi głównie z XVIII i XIX wieku. Najbardziej charakterystyczne obiekty przy rynku to Ratusz, kościół ewangelicki, kamienica „Frykówka” oraz studzienka z drewnianym daszkiem. Ustawiono tu też Ławeczkę Księżnej Daisy, czyli tak naprawdę odlany z metalu pomnik Marii Teresy Oliwii Cornwallis-West, żony księcia pszczyńskiego Jana Henryka XV Hochberga von Pless. Ta angielska arystokratka cieszy się w Pszczynie szacunkiem, znana była z działalności charytatywnej i pomocy rannym podczas wojny.

Więcej szczegółów tutaj

Pszczyna rodzinne atrakcje pomnik Księżna Daisy

Niedaleko rynku znajduje się Zamek Książęcy należący niegdyś do rodu Hochberg von Pless, a przy nim Park Pałacowy o powierzchni 156 ha. Jego początki sięgają XVI wieku, ale dopiero w wieku XIX zyskał obecny kształt ogrodu angielskiego z malowniczymi alejkami, oczkami wodnymi, strumykami, ozdobnymi bramami i małą architekturą.

Więcej szczegółów tutaj

Park zamkowy Pszczyna opinie

W parku mieści się też amfiteatr, cmentarz rodu Hochbergów i Pokazowa Zagroda Żubrów. Powstała ona dzięki żubrom otrzymanym przez Jana Henryka XV w 1865 roku. Obecnie zajmuje powierzchnię 10 ha, a z pomostu widokowego można podziwiać nie tylko żubry, ale także jelenie, muflony, daniele, kaczki krzyżówki, łabędzie, gęsi czy pawie. Utworzono tu ścieżkę edukacyjną, a w pawilonie muzealnym odbywają się zajęcia przyrodnicze. Jest tu też sala kinowa, w której wyświetlany jest film o historii żubrów w Zagrodzie.

Więcej szczegółów tutaj

żubry Pszczyna opinie atrakcje

Kolejnym obiektem wartym odwiedzenia podczas rodzinnego spaceru po pszczyńskim parku jest Skansen "Zagroda Wsi Pszczyńskiej". Zobaczymy tu zabytki drewnianej architektury z okolic Pszczyny, pochodzące w większości z XIX wieku. Są to m.in. szopa, stodoła, młyn z wiatrakiem, pasieka, kuźnia, wozownia, spichlerz, chałupa mieszkalna czy masztalnia. Do tego duża kolekcja sprzętów codziennego użytku, mebli, bryczek i sztuki ludowej.

Więcej szczegółów tutaj

skansen Pszczyna park opinie

Park Pałacowy
ul. Brama Wybrańców 1
43-200 Pszczyna