Alicante z dzieckiem – atrakcje

Alicante rodzinne atrakcje Hiszpania

Jeśli oprócz wspaniałych plaż podczas rodzinnego urlopu chcecie także zobaczyć historyczne miejsca i korzystać z ciekawych rozrywek, to Alicante Was nie zawiedzie.

Położone u stóp charakterystycznej potężnej skały Alicante to jeden z najważniejszych portów i ośrodków turystycznych w Hiszpanii. Jest częścią znanego regionu wypoczynkowego Costa Blanca nad Morzem Śródziemnym. W mieście i okolicach można znaleźć praktycznie wszystko, czego potrzebuje rodzina z dziećmi do udanego wypoczynku – piaszczyste plaże, interesujące zabytki, różnorodne atrakcje, doskonałą kuchnię. I co najważniejsze – można rozkoszować się tym w promieniach słońca, które tworzą tu bardzo przyjemny klimat – od kwietnie do listopada temperatury raczej nie spadają poniżej 20˚C, a od maja do października są zazwyczaj dużo wyższe. Widocznie nie bez powodu Alicante po arabsku oznacza „źródło światła”. W granicach miasta działa duży port lotniczy obsługujący także loty z Polski.

Sprawdź koniecznie: Zima w Alicante - jaka pogoda w styczniu i lutym

opinie Alicante atrakcje dla dzieci

Miłośnicy kąpieli słonecznych w Alicante znajdą spory wybór plaż, zarówno tych stanowiących centrum życia miasta, posiadających doskonałą infrastrukturę, jak i położonych nieco na uboczu i mniej zatłoczonych. Do najpopularniejszych należą plaże położone w centrum Alicante – San Juan oraz Postiguet. Obie są bardzo dobrze zagospodarowane i można na nich liczyć na wszelkie udogodnienia, jak też atrakcje, w tym szkółki sportów wodnych i wypożyczalnie sprzętu. Trochę dalej leżą Cabo de La Huerta z malowniczymi zatokami i skałami oraz spokojna La Almadraba, a jeszcze dalej Saladares-Urbanova. Efektownie prezentują się też plaże w oddalonym o około 40 km Benidormie. Osobny temat stanowi wyspa Tabarca. Można się na nią dostać promem z portu w Alicante, Benidormie czy Santa Pola i sama taka wycieczka stanowi już ciekawą atrakcję. Na Tabarce warto wykąpać się w krystalicznie czystej wodzie i odwiedzić Muzeum Wyspy Tabarca. Jest tu też zabytkowa latarnia morska i ruiny fortu.

Alicante Costa Blanca atrakcje dla dzieci

Przez centrum Alicante, równolegle do portu, przebiega Explanada de España – główna promenada z charakterystyczną marmurową mozaiką w kształcie fali i nasadzonymi po obu stronach palmami. Także tutaj, pod numerem 1, mieści się też jeden z ciekawszych zabytków miasta – Casa Carbonell, rezydencja bogatego fabrykanta z okresu międzywojennego. Explanada de España to jeden z symboli Alicante i jedno z ulubionych miejsc turystów, prowadzi do nadmorskiego parku Canalejas, w którym można skryć się przed słońcem w cieniu fikusów. W Alicante jest więcej parków, w których można miło spędzić czas, żeby wymienić tylko El Palmeral, w którym można popływać łódką po jeziorze czy Lo Morant – największy park w mieście z dużą strefą rekreacyjno-piknikową.

Alicante wakacje z dzieckiem Hiszpania

Po odpoczynku wśród zieleni można wyruszyć na zwiedzanie Starego Miasta, w obrębie którego znajdują się wyjątkowe zabytki. Stoi tu najstarszy kościół w Alicante, XIV-wieczna Basilica de Santa Maria, przekształcona z dawnego meczetu konkatedra św. Mikołaja z XVII wieku, zabytkowa hala targowa, a także barokowy Ratusz, w którym zobaczyć można historyczny stopień schodów zwany Ground Zero czy Cota Cero, wyznaczający poziom morza w całej Hiszpanii. Największą atrakcją turystyczną Alicante jest jednak Castillo de Santa Barbara – zabytkowa twierdza założona w IX wieku przez Arabów, zdobyta przez siły hiszpańskie w XIII wieku. Położona jest na wzniesieniu Benacantil na wysokości 166 m n.p.m. Z twierdzy rozciąga się piękna panorama Starego Miasta i Morza Śródziemnego, można tu też zwiedzać historyczne budynki. Do Castillo de Santa Barbara można dostać się windą z poziomu miasta lub panoramicznym chodnikiem. Wokół roztacza się park Ereta z drzewami oliwnymi i restauracjami. Poza tym w Alicante warto odwiedzić któreś z licznych muzeów, np. Muzeum Sztuki Współczesnej z dziełami Pabla Picassa czy Salvadora Daliego, muzeum archeologiczne MARQ czy muzeum regat Volvo Ocean Race.

Atrakcje typowo dla dzieci

twierdza Alicante Hiszpania rodzinne atrakcje

W Alicante i okolicach działa kilka parków rozrywki, które sprawią dzieciom dużą frajdę. W Benidrom znajdują się aż 3. Terra Mitica przenosi gości do świata starożytnych mitów Grecji, Rzymu czy Egiptu i pozwala wybrać się na przejażdżkę na którejś z karuzel czy na jednym ze spektakularnych roller coasterów. Mundomar to efektowne zoo z wieloma gatunkami egzotycznych zwierząt, którego największą atrakcją jest możliwość pływania z delfinami i lwami morskimi. Aqualandia to znany aquapark z kilkunastoma zjeżdżalni, w tym największą w Europie zjeżdżalnią wolnostojącą, oraz masą innych wodnych atrakcji. Z kolei w Elche działa Rio Safari – ogród zoologiczny, w którym zobaczyć można około 800 zwierząt, m.in. szympansy, orangutany, żyrafy, krokodyle, hipopotamy czy lwy morskie. Organizowane są tu przejażdżki dla maluchów na dromaderach, a latem działa basen.

Alicante Hiszpania wczasy z dziećmi

W Alicante odbywają się też widowiskowe regaty i imprezy, jak znany festiwal Hogueras de Sant Joan, podczas którego podpalane są ogromne figury-instalacje, odbywają się pokazy fajerwerków i koncerty.

Sprawdź również: Barcelona na weekend z dzieckiem - najlepsze atrakcje