Mural Opowieść Śródecka Poznań

Mural Poznań rodzinne atrakcje

Sprawiający wrażenie niezwykle realistycznego mural w Poznaniu to przykład, że aby zmienić przestrzeń wokół nas wystarczą czasem nawet nieduże środki i duże zaangażowanie.

W jednej z poznańskich dzielnic – Śródce – na rogu ulic Śródka i Rynek Śródecki udało się stworzyć atrakcyjną przestrzeń publiczną i miejsce integracji mieszkańców. Na pustej ścianie jednej z kamienic powstał niezwykle efektowny mural wykonany techniką 3D, który potrafi zmylić zmysły i sprawia, że historię można zobaczyć na własne oczy. A wszystko dzięki wysiłkowi lokalnej społeczności.

Mural Opowieść Śródecka Poznań opinie atrakcje

Pomysłodawcą muralu był członek Rady Osiedla Gerard Cofta. Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PEUNTA uzyskała dofinansowanie na jego wykonanie z budżetu Poznania w ramach konkursu „Centrum Warte Poznania” oraz ze środków prywatnego przedsiębiorcy. W ten sposób niezbyt zachęcająca wcześniej wielka ściana bez okien stała się prawdziwym dziełem sztuki. Oglądając mural „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”, bo tak brzmi jego pełna nazwa, można odnieść wrażenie, że przed nami wciąż stoją dawne kamienice, i wciąż słychać gwar małego miasteczka zamieszkanego przez kupców i rzemieślników.

Mural Poznań rodzinne atrakcje

Śródka była bowiem kiedyś osobnym miastem, a do Poznania włączono ją dopiero w roku 1800. Dlatego na muralu ujęte zostały osoby i miejsca ważne dla historii tej obecnej dzielnicy Poznania. Zielony budynek to dawna jatka rzeźnicka. Na dachu siedzi hejnalista, który kiedyś odgrywał hejnał z nieistniejącego już śródeckiego ratusza, a teraz nie wie, co ze sobą zrobić. Jest tu także rycerz na koniu – to Władysław Odonic, który nadał Śródce prawa miejskie w 1231 roku. Natomiast na najwyższym dachu można dostrzec kota, który uznawany jest za symbolem tego miejsca. Plac, przy którym powstał mural jest obecnie miejscem imprez okolicznościowych i kulturalnych.

Sprawdź koniecznie: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Poznaniu

Mural został zaliczony do 7 nowych cudów Polski w rankingu miesięcznika National Geographic Traveler w 2016 roku.